Fiesta Klub Polska


Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: Brak tagów.

[MK4] Głośniki - dobór
Autor Wiadomość
Vegaa 


Model: Ford Fiesta Mk4`98
Wersja: Ghia
Silnik: 1.25i/75KM
Dołączył: 20 Lis 2010
Posty: 79
Skąd: Lublin
Wysłany: 20 Lis 2010, 21:14   [MK4] Głośniki - dobór

Witam.
Posiadam Fieste MK4 z oryginalnym radiem 5000 RDS EON i oryginalnymi 6 głośnikami. Chciałbym, żeby trochę lepiej to grało. Pierwsze co mam zamiar zrobić to wymienić głośniki w przednich drzwiach + tweetery. Po świętach kupić radio, chyba będzie to Alpine CDE-111R.
http://www.alpine.com.pl/...s/cde-111r.html
A może kiedyś wymienić te z tyłu głośniki. No i mam problem z przednimi głośnikami. Nie wiem po prostu jakie :-) Do wydania mam 200 zł. Zestaw z tweeterami. Chcę włożyć w oryginalne miejsca, czyli 13tki. Wiem, że za tą cenę nie będę miał superhipermega dzwięku, chcę tylko, żeby grały lepiej od org no i był przyzwoity basik, żeby w ogóle był :V: Jako, że planuję radio Alpine to szukałem i głośników Alpine. Znalazłem model SXE-1350S.
http://www.alpine.com.pl/.../sxe-1350s.html
Ktoś posiada ? Wie coś na ich temat ? Zagrają basem ? [Tak przy okazji jaki to jest typ głośników ? Niskośredniotonowe, Średniotonowe ?] Tweetery będą pasować w oryginalne miejsca ?

Zastanawiam się też czy nie dołożyć i nie kupić HERTZ DSK 130
http://allegro.pl/hertz-d...1312037817.html
Pytania takie same jak przy Alpine i jeszcze jedno. Będą bez problemu grać Hertz z radiem Alpine ? Ma w ogóle jakieś znaczenie Alpine - Alpine, a Alpine - Hertz ?

I na koniec. Do czego są te zwrotnice ?
Z góry dziękuję wszystkim za pomoc notw
Ostatnio zmieniony przez trzeci 20 Lis 2010, 21:15, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
marcinek0110 


Model: Ford Fiesta Mk4`98
Wersja: Flair
Silnik: 1.25i/75KM
Imię: Marcin
Wiek: 37
Dołączył: 06 Gru 2009
Posty: 88
Skąd: Białystok
Wysłany: 22 Lis 2010, 19:15   

Trochę teorii od mej skromnej osoby:

Zwrotnica - pasmo przenoszenia sygnału dźwiękowego zaczyna się od najniższych częstotliwości do najwyższych. Granice zwykle tworzą wzmacniacz czy głośniki. Inaczej mówiąc od basów do górek:) wzorując się na mk 4 powiem co nieco jak to się ma w praktyce. Z radia wychodzą kabelki które podłączyć można do głośników. tymi kabelkami przechodzi sygnał zawierający takie pasmo dźwięku na jakie pozwala wzmacniacz radia. jednak nie podłączasz tego bezpośrednio do głośnika, a do zwrotnicy. Zwrotnica w magiczny sposób (przepraszam nie jestem elektrykiem) tworzy granice która dzieli całe pasmo na dwa, wysokotonowe do gwizdków i pozostałe, do głośnika większego. Dzięki takiemu rozwiązaniu do gwizdka dochodzi takie pasmo które owy gwizdek jest w stanie wytworzyć, a do większego głośnika reszta.

Radio i głośniki - dobierając radio każdy się sugeruje marką, funkcjami itp co oczywiście jest bardzo istotne jednak nie mniej ważna jest jego moc RMS. Jest to moc ciągła jaką potrafi wytworzyć owe radio podawana w watach (W). Z głośnikami jest trudniej ponieważ odwrotnie niż przy radiach gdzie przeważnie podawana jest moc rms to przy głośnikach głównie tylko po to by przykuć uwagę klienta piszą o mocy szczytowej która jest wiele większa od mocy rms (ciągłej). Zazwyczaj małym druczkiem o ile w ogóle podawana jest moc rms głośników.

Mam taką radę, jeżeli masz przeznaczoną kwotę na głośniki to poczekaj trochę, dozbieraj i kup lepsze:) pisze tak bo nauczyłem się na własnych błędach i doświadczeniu:P proponowałbym też głośniki 160 mm (czy 165 mm) tylko wtedy trzeba zaopatrzyć się w dystanse i przynajmniej w moim przypadku trzeba było podciąć tu i tam plastik i blachę. zakładając głośniki wydaj dodatkowe 50-60 zł na 10 metrów taśmy dekarskiej o szerokości 15 cm, aby wytłumić drzwi ( nie mylić z wygłuszeniem). Efekt genialny za niewielkie pieniądze.

Jeżeli zbyt łopatologicznie napisałem to przepraszam, nie chciałem nikogo obrazić;) Sam mało wiem na ten temat dlatego mogą być tu błędy ale dziele się tym co sam wiem;) Powodzenia
_________________
MOJA MK IV
Ostatnio zmieniony przez marcinek0110 22 Lis 2010, 21:49, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Vegaa 


Model: Ford Fiesta Mk4`98
Wersja: Ghia
Silnik: 1.25i/75KM
Dołączył: 20 Lis 2010
Posty: 79
Skąd: Lublin
Wysłany: 22 Lis 2010, 20:42   

Właśnie takiego łopatologicznego wytłumaczenia potrzebowałem, teraz już łapie co i jak ze zwrotnicami, dzięki :)
Głośniki już kupiłem, Hertz DSK 130. Jutro powinny już dojść, zamontuję i powiem co i jak :) Na początku chciałem wydać na głośniki do 150 zł, w końcu kupiłem za 240 zł :-) Te Hertze mają moc RMS 60 Watt.
Też właśnie myślę, żeby od razu wytłumić drzwi jak już boczek zdejmę, tylko nie wiedziałem za bardzo czym, teraz już wiem, że taśma dekarską :hihihi:
Dzięki wielkie za pomoc <oki>
 
 
marcinek0110 


Model: Ford Fiesta Mk4`98
Wersja: Flair
Silnik: 1.25i/75KM
Imię: Marcin
Wiek: 37
Dołączył: 06 Gru 2009
Posty: 88
Skąd: Białystok
Wysłany: 22 Lis 2010, 21:45   

to od razu powiem gdzie szukać, bo sam zwiedzić musiałem parę sklepów. Taśmy tej używa się przy uszczelnianiu konstrukcji dachowych, rynny, chyba kominy itp. tak więc w lepszych sklepach z narzędziami i materiałami budowlanymi. O dziwo nie mogłem jej znaleźć w leroy merlin.
_________________
MOJA MK IV
 
 
 
Vegaa 


Model: Ford Fiesta Mk4`98
Wersja: Ghia
Silnik: 1.25i/75KM
Dołączył: 20 Lis 2010
Posty: 79
Skąd: Lublin
Wysłany: 22 Lis 2010, 22:07   

Mam niedaleko sklep budowlany, jutro podjadę i zobaczę.
A mógłbyś jeszcze powiedzieć jak ją przymocowałeś do drzwi ?
 
 
Vegaa 


Model: Ford Fiesta Mk4`98
Wersja: Ghia
Silnik: 1.25i/75KM
Dołączył: 20 Lis 2010
Posty: 79
Skąd: Lublin
Wysłany: 28 Lis 2010, 00:31   

Zamontowałem dzisiaj głośniki, przy okazji wytłumiłem drzwi tą taśma dekarską, gra to przyzwoicie. Jeżeli zmienię radio oryginalne na Alpine CDE-111R to myślę, że będzie lepiej troszkę grało :) Dzisiaj tak zacząłem rozmyślać nad "małym" wzmacniaczem pod siedzenie :V: Da rade kupić jakiś nowy do ok. 250 zł, żeby zmieścił się pod siedzenie ? No i taki, żeby nie spalił głośników :rotfl:
Jeszcze się tak zastanawiam czy dobrze to podłączyłem, zrobiłem tak:
Kable oryginalne do tweeterów wychodzący od radia połączyłem ze zwrotnicą DX100 (skręciłem jeden z drugim i zaizolowałem) i od zwrotnicy do tweeterów.
Kable oryginalne do "dolnych" głośników wychodzący od radia połączyłem ze zwrotnicą DX200 (skręciłem jeden z drugim i zaizolowałem) i od zwrotnicy do głośników.
 
 
Puff 
Forumowy Maruda


Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: Fun
Silnik: 1.8DI/75KM
Imię: Dawid
Wiek: 37
Dołączył: 22 Cze 2008
Posty: 5737
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 28 Lis 2010, 01:15   

I chcesz to tak po prostu pod to siedzenie włożyć? Co z mocowaniem? Jak kable chcesz wtedy poprowadzić? I w ogóle wyobrażasz sobie jakie tam będziesz miał dojście, a jakie wzmacniacz szanse na poprawny przewiew?

Co do radia - jeśli zwykłeś słuchać mp3 w kolejności alfabetycznej, to odpuść sobie jakiegokolwiek Alpine'a - szlag Cię przy nim trafi, chyba, że znasz się w przyzwoitym stopniu na ogólnie pojętej informatyce.
_________________
"Rób to, co kochasz, żyj jak chcesz i nie patrz na to, co mówią inni,
 bo jeśli zaczniesz działać tak, jak chcą inni, to będziesz żyć dla innych, a nie dla siebie."


Wierny osiołek pochłania jedynie ;-))
:devil:
 
 
 
marcinek0110 


Model: Ford Fiesta Mk4`98
Wersja: Flair
Silnik: 1.25i/75KM
Imię: Marcin
Wiek: 37
Dołączył: 06 Gru 2009
Posty: 88
Skąd: Białystok
Wysłany: 30 Lis 2010, 18:05   

czegoś nie rozumiem. przynajmniej u mnie od radia odchodzą kable na prawy głośnik(+,-) i lewy(+,-). u innych pewnie jeszcze jest na tył. z tego co pamiętam te kable idą do dolnego głośnika w którym jest coś w rodzaju zwrotnicy i odchodzi od niego kabel do gwizdka. wyciągasz dolny i tweeter i masz tylko jeden podwójny przewód na prawą czy lewą strone który podłączasz do zwrotnicy (+,-) zwrotnica rozdziela go na dolny(+,-) i górny (+,-) głośnik. gdzieś w moim temacie są zdjęcia takich głośników i zwrotnicy przed montażem. niestety nie pokaże po montażu bo wszystko zalepiłem zanim zrobiłem fotki. Nie ma dowodów:D
_________________
MOJA MK IV
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Przyklejony: [MK4] Fiesta MK4
Fordy Fiesta IV generacji (1996-1999)
Freeman Nasze auta 0 12 Lip 2011, 16:34
Freeman
Brak nowych postów Przyklejony: [MK4] FAQ - Wymiana maglownicy
peugeot40619tdi Mechanika ogólna 1 10 Maj 2019, 22:44
keiner
Brak nowych postów Przyklejony: [MK4] FAQ - lampy MORETTE / WOLF - regeneracja
LOY Tuning stylistyczny 1 6 Cze 2011, 23:16
hubi_2006
Brak nowych postów [MK4] Sprzegło do 1.3 - dobór
Gość Mechanika 2 24 Paź 2010, 11:33
drjanusz
Brak nowych postów [MK4] Dobór obrotomierza - 1.3
mitek111 Tuning stylistyczny 8 4 Sty 2010, 09:53
Gość


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group




Instagram




Fiesta Klub Polska nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek treści umieszczane przez użytkowników forum.
Odpowiedzialność ta spoczywa na autorach tych treści.