Fiesta Klub Polska


Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: Brak tagów.

[MK3] Rysy w cylindrze silnika 1.1
Autor Wiadomość
Camel
[Usunięty]

Wysłany: 6 Gru 2009, 18:44   [MK3] Rysy w cylindrze silnika 1.1

Witam wszystkich ponownie, a w szczególności znających się dobrze na mechanice. Ja niestety do nich nie należę i dlatego chciałbym prosić o opinię.
Nadszedł czas wymiany silnika i udało mi się zdobyć jednego kandydata do przeszczepu.
Nie chcąc ryzykować wymiany na kompletnego bubla, postanowiłem rozebrać silnik i zobaczyć, czy się do czegoś nadaje. Świece nie wyglądają źle, ale jednak były lekko okopcone. Po wykręceniu ich zauważyłem spore ilości nagaru/sadzy na tłokach i uznałem, że warto ściągnąć głowicę i pozbyć się śmieci.
Po tym zabiegu przyszedł czas na ocenę cylindrów. Jako, że pierwszy raz rozbieram silnik i nawet nie posiadam średnicówki chciałem zapytać o kilka rzeczy.
1. Na gładziach zauważyłem lekko wyczuwalne rysy wzdłużne i chciałbym się dowiedzieć, czy to już kwalifikuje silnik do szlifu? Pierwszy nadwymiar ma zdaje się +0,5mm.
2. Na dołączonym zdjęciu mamy górną krawędź cylindra. Na samej granicy pracy pierścieni widać lekkie zwężenie (trudno mi to zmierzyć, ale na oko grubości 1-2 kartek papieru). I tu mam pytanie, czy tak ma być, czy też właśnie tu dobrze widać zużycie cylindra i kwalifikuje go do szlifu?

3. Na tłokach są oznaczenia w postaci cyfry i strzałki. Kolejno 2,2,3,2. Co to oznacza? Oby nie nadwymiar. Z tego co wyczytałem są 3 średnice nominalne, tylko dlaczego jeden cylinder miałby się różnić.

Generalnie pytanie brzmi, czy tak na oko jest dojechany, czy jednak pomierzyć jeszcze drania.
Tu kończę mój nieco długi post i dziękuję z góry za ewentualne rozjaśnienie umysłu.
 
 
Lokmen 
Zeus


Model: Inne auto
Wersja: Inna
Silnik: Inny
Dołączyła: 23 Maj 2004
Posty: 1723
Skąd: ___
Wysłany: 6 Gru 2009, 19:48   

Te rysy to jeszcze nie tragedia - generalnie jesli nie ma duzych progów na cylindrach to jeszcze coś z niego bedzie. Szkoda ze nie zrobiłeś pomiaru kompresji przed zwaleniem głowicy.
_________________
 
 
 
MARIUSZ.B 


Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: Sport
Silnik: 1.6i16V/100KM
Wiek: 45
Dołączył: 02 Lut 2005
Posty: 1961
Skąd: Warszawa
Wysłany: 6 Gru 2009, 20:01   

Ustaw cylindry w środkowej pozycji, wlej do nich taką samą ilość oleju tak aby zakryć dno jak do rana olej zostanie to tragedii nie ma. Sposobem tym można raczej określić zużycie cylindrów względem siebie ale dobre i to.
_________________
PBXSERWIS centrale telefoniczne
 
 
 
Marcinowaty 

Model: Inne auto
Wersja: Inna
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Wiek: 45
Dołączył: 21 Sie 2008
Posty: 1447
Skąd: Trzcianka
Wysłany: 7 Gru 2009, 21:17   

Zamiast oleju lej nafte
_________________
Był:
Fiat 126p Elegant 1998 r.
Była:
Ford Fiesta 1,3i 1995 rok
http://www.fiestaklubpols...der=asc&start=0
Jest Renault Clio 1,9dTi 2000 rok
http://fiestaklubpolska.p...ghlight=#743167
 
 
 
kuba87 




Model: Inne auto
Wersja: Ambiente
Silnik: Inny
Imię: Jakub
Wiek: 37
Dołączył: 06 Lis 2008
Posty: 3353
Skąd: Roskilde
Wysłany: 7 Gru 2009, 22:12   

strzałki to kierunek montazu tłoka zapewne strzałka do wydechu nie wiem napewno nie rozbierałem jeszcze takiego silnika a te cyfry to oznaczenia grup selekcyjnych
cylindrow nigdy nie wytoczysz na identyczny wymiar dlatego sa rozne tłoki z pewnym zapasem materiału lub lekko mniejszej srednicy(ok 0.01 mm)
_________________
było 5 Ikserków, i 3 fiesty.
było łałdi w automacie, funwagen
był transit mk5 long na dokładkę
jest faketaxi w dizlu
jest dokurwiator D2Callya
jest transit blaszak z windą 2.4 tdczerwoneDI
 
 
 
mikolaj_r 


Model: Inne auto
Wersja: Inna
Silnik: Inny
Imię: Mikołaj
Wiek: 37
Dołączył: 25 Paź 2005
Posty: 397
Skąd: Tychy
Wysłany: 7 Gru 2009, 22:52   

kuba87 napisał/a:
strzałki to kierunek montazu tłoka zapewne strzałka do wydechu nie wiem napewno nie rozbierałem jeszcze takiego silnika a te cyfry to oznaczenia grup selekcyjnych
cylindrow nigdy nie wytoczysz na identyczny wymiar dlatego sa rozne tłoki z pewnym zapasem materiału lub lekko mniejszej srednicy(ok 0.01 mm)

Strzałka wskazuje kierunek rozrządu. Cylindrów się raczej nie toczy :)
 
 
 
drjanusz 


Model: Ford Fiesta Mk4`96
Wersja: Flair
Silnik: 1.3i/60KM
Wiek: 61
Dołączył: 07 Lip 2007
Posty: 923
Skąd: Poznań
Wysłany: 7 Gru 2009, 23:39   

Marcinowaty napisał/a:
Zamiast oleju lej nafte
nafta to raczej do szczelności zaworów, z tłoków szybko zniknie nawet na super spasowanych.
Na tłoki olej o niskiej lepkości.
_________________
Było XR3i
Była Fiesta 1,1i
Fiestynka 1,3...skasowana :((
Zagościł mkV Essi 1.6 Już ni ma.
A teraz Fiesta 2x mkIV 1,3 Endura
W stajni pojawił się Mondeo 1,6 mk1
kolejna zmiana Fokus Kombi 1.6
 
 
 
Camel
[Usunięty]

Wysłany: 8 Gru 2009, 08:33   

Widzę, że temat się rozwija :) .
Trochę sceptycznie podszedłem do takiej chałupniczej próby olejowej, ale postanowiłem ja przeprowadzić. Oczywiście nafta, czy np taki WD40 znika dość szybko. Olej (niestety gesty minerał) póki co trzyma się już 24 godziny. Postanowiłem jednak nalać go parami na tłoki w prawie górnej pozycji, gdyż tam jest w zasadzie największe obciążenie i powinny być największe luzy. Może by tak nalać Kujawskiego :D .
Trochę faktycznie zawaliłem z mierzeniem kompresji, ale już trudno. Może dało by się jeszcze coś pomierzyć na starej uszczelce.

Załóżmy, że jeszcze coś będzie tego silnika. Teraz zastanawiam się, czy warto by było zmienić pierścienie. Co prawda stare powinny być dobrze ułożone i obawiam się, że nowe mogą mieć problemy z dopasowaniem się.
 
 
drjanusz 


Model: Ford Fiesta Mk4`96
Wersja: Flair
Silnik: 1.3i/60KM
Wiek: 61
Dołączył: 07 Lip 2007
Posty: 923
Skąd: Poznań
Wysłany: 8 Gru 2009, 20:48   

Camel napisał/a:
. Teraz zastanawiam się, czy warto by było zmienić pierścienie

niezbyt mądry pomysł ;-(
Camel napisał/a:
Olej (niestety gesty minerał) póki co trzyma się już 24 godziny

Stanowczo za gęsty i rok będzie trzymał-no chyba że zero pierścionków :hahaha:
_________________
Było XR3i
Była Fiesta 1,1i
Fiestynka 1,3...skasowana :((
Zagościł mkV Essi 1.6 Już ni ma.
A teraz Fiesta 2x mkIV 1,3 Endura
W stajni pojawił się Mondeo 1,6 mk1
kolejna zmiana Fokus Kombi 1.6
 
 
 
Camel
[Usunięty]

Wysłany: 10 Gru 2009, 09:19   

Domowe testy szczelności wypadły nieźle. Pomierzyłem progi na tyle, na ile dałem radę zrobić to szczelinomierzem i nie wygląda to chyba najgorzej. Raczej są mniejsze od blaszki 0,05mm. Gdzies na forum znalazłem wypowiedź Diody, który kwalifikował progi > 0,05 do szlifu. Jedynie na pierwszym cylindrze w jednym miejscu jest lekka owalizacja do tej granicy.
Pomierzyłem też głowicę i raczej obejdzie się bez planowania. Teraz myślę o złożeniu wszystkiego do kupy i sprawdzeniu wyników eksperymentu.
Tu ponownie zwracam się z pytaniem, czego użyć do oczyszczenia powierzchni pod uszczelkę.
W instrukcji serwisowej często pojawia się trójchloroetylen, ale z tego co mi wiadomo, chyba już go wycofano.
 
 
JoeMix 


Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Titanium
Silnik: 1.4Duratec/96KM
Wiek: 43
Dołączył: 23 Maj 2004
Posty: 12026
Skąd: Konstantynów
Wysłany: 10 Gru 2009, 12:16   

Zalanie czymś na probe to ma sens w przypadku zaworów w głowicy, w silniku (chodzi o blok cylindrów z tłokami) na zimnym jest zupełnie inna sytuacja niż na ciepłym,,, a wiadomo silnik chodzi na ciepło,,,
_________________
Trist, yem nu enske ya vehatvase. Da!
 
 
Camel
[Usunięty]

Wysłany: 10 Gru 2009, 14:47   

Zgadzam się absolutnie. Niestety teraz muszę to poskładać, żeby się dowiedzieć, czy coś z tego będzie.
Przyznam uczciwie, że zawsze pociągały mnie takie eksperymenty i jeśli nic z tego nie wyjdzie, to zawsze będę bogatszy o doświadczenie.

........

Czas na zakończenie wątku. Wyczyściłem wszystko, pozmieniałem wszystkie gumowe uszczelki z wyjątkiem tylnego uszczelniacza wału. Zalałem wg porad forum Valvolinem Max Life. Jak na razie po 700 km piłowania żadnych ubytków oleju czy płynu chłodniczego, a silnik znacznie mocniejszy i niezwykle cichy. Na świecach czysto i piaskowo. Wygląda na to, że operacja zakończyła się powodzeniem.

Dzięki za porady.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Przyklejony: [MK3] Fiesta MK3
Fordy Fiesta III generacji (1989-1996)
Freeman Nasze auta 0 12 Lip 2011, 16:36
Freeman
Brak nowych postów Przyklejony: [MK3] FAQ - Shortshifter
Szybsza zmiana biegów
TomeX500 Tuning mechaniczny 39 25 Cze 2013, 22:37
rybek121
Brak nowych postów Przyklejony: Fiesta MK3 - 3D Project
Longer_007 Hyde-Park 205 2 Wrz 2015, 14:13
szagrad
Brak nowych postów Przyklejony: Ford Fiesta MK3 rebuild
czyli działamy w 1.1 i 1.3
Ad@mus Tuning stylistyczny 3 1 Sie 2009, 17:27
LOY
Brak nowych postów Przyklejony: [MK3] Swap na RS2000..co potrzeba?
bigel Tuning mechaniczny 21 20 Maj 2013, 14:32
Daras84


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group




Instagram




Fiesta Klub Polska nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek treści umieszczane przez użytkowników forum.
Odpowiedzialność ta spoczywa na autorach tych treści.