Fiesta Klub Polska


Poprzedni temat «» Następny temat

Problem po wymianie zestawu sprzęgła.
Autor Wiadomość
Szima7 

Model: Ford Fiesta Mk6`03
Wersja: Basic
Silnik: 1.3/69KM
Wiek: 32
Dołączył: 31 Lip 2023
Posty: 9
Skąd: Wągrowiec
Wysłany: 31 Lip 2023, 21:35   Problem po wymianie zestawu sprzęgła.

Dzień dobry wszystkim,
zwracam się z następującym zapytaniem. Posiadam Forda Fiesta MK6 2003 rok 1.3 benzyna 51KW (69KM) i mam następujący problem po wymianie kompletnego zestawu sprzęgła (tarcza, docisk, wysprzęglik, pompka sprzęgła (odpowietrzone) i oleju w skrzyni, biegi bardzo ciężko wchodzą , bieg wsteczny również ciężko wchodzi i zgrzyta za każdym razem. Na starym zestawie sprzęgła wszystko było w porządku lecz musiałem dokonać wymiany ponieważ sprzęgło się ślizgało. W aucie wcześniej miałem jeszcze oryginalny zestaw od nowości. Co może być problemem? dodam, że mechanik na próbę wymieniał również docisk z nowego na stary i problem jest ten sam zarówno na nowym docisku jak i na starym z nową tarczą? Będę ogromnie wdzięczny za wszystkie porady, pozdrawiam.
 
 
slawomirro 

Model: Ford Fiesta Mk6`07
Wersja: Ghia
Silnik: 1.6Duratec 100KM
Dołączył: 12 Kwi 2016
Posty: 1199
Skąd: wawa
Wysłany: 3 Sie 2023, 20:58   Re: Problem po wymianie zestawu sprzęgła.

Szima7 napisał/a:
biegi bardzo ciężko wchodzą , bieg wsteczny również ciężko wchodzi i zgrzyta za każdym razem. Na starym zestawie sprzęgła wszystko było w porządku .



Pewnie typowy problem z trzpieniem linek zmiany biegów wystąpił, a może mechanik źle to poskładał?
Wsteczny zgrzyta i taka jest jego natura w tym aucie. Rozwiązaniem jest wbicie 1 biegu i potem dopiero wstecznego.
 
 
Szima7 

Model: Ford Fiesta Mk6`03
Wersja: Basic
Silnik: 1.3/69KM
Wiek: 32
Dołączył: 31 Lip 2023
Posty: 9
Skąd: Wągrowiec
Wysłany: 6 Sie 2023, 13:56   Re: Problem po wymianie zestawu sprzęgła.

slawomirro napisał/a:
Szima7 napisał/a:
biegi bardzo ciężko wchodzą , bieg wsteczny również ciężko wchodzi i zgrzyta za każdym razem. Na starym zestawie sprzęgła wszystko było w porządku .



Pewnie typowy problem z trzpieniem linek zmiany biegów wystąpił, a może mechanik źle to poskładał?
Wsteczny zgrzyta i taka jest jego natura w tym aucie. Rozwiązaniem jest wbicie 1 biegu i potem dopiero wstecznego.


Bardzo dziękuję za odpowiedź, wczoraj postanowiłem wjechać autem na kanał i zastosować się do rad jeśli chodzi o rozwiercenie i nasmarowanie tulejki przy mechanizmie linek pod plastikową pokrywą. Wykonałem wszystkie kroki wg. instrukcji wideo znalezionej w internecie, wszystkie linki jak i cały mechanizm chodzi lekko.

NIESTETY biegi wchodziły gładko i precyzyjnie tylko przez chwilę po tej operacji. Auto postało całą noc na parkingu i niestety dalej to samo. Biegi ponownie wchodzą bardzo ciężko a wsteczny zgrzyta (przed wymianą sprzęgła nie zgrzytał) :(

Czy ta ten mechanizm może mieć wpływ np. wilgoć lub dziać się tak może po opadach deszczu?

Nie wiem już gdzie szukać przyczyny tych problemów, ręce opadają ;-(
 
 
diodalodz 


Model: Ford Fiesta Mk1`82
Wersja: C
Silnik: 1.0/45KM
Imię: Krzysztof
Wiek: 39
Dołączył: 19 Cze 2004
Posty: 5649
Skąd: Łódź
Wysłany: 6 Sie 2023, 14:10   

jak wsteczny zgrzyta to , szczególnie jak go powoli wrzucasz i cały czas chrobocze to problemem jest sprzęgło .
Problem pompy, wysprzęglika docisku lub zaciętego wieloklinu na wałku sprzęgłowym.
Jazda w tym stanie zniszczy synchronizatory biegów.
Zacznij od odpowietrzenia wysprzęglika jeśli jest tam układ hydrauliczny.
 
 
 
Szima7 

Model: Ford Fiesta Mk6`03
Wersja: Basic
Silnik: 1.3/69KM
Wiek: 32
Dołączył: 31 Lip 2023
Posty: 9
Skąd: Wągrowiec
Wysłany: 6 Sie 2023, 14:28   

diodalodz napisał/a:
jak wsteczny zgrzyta to , szczególnie jak go powoli wrzucasz i cały czas chrobocze to problemem jest sprzęgło .
Problem pompy, wysprzęglika docisku lub zaciętego wieloklinu na wałku sprzęgłowym.
Jazda w tym stanie zniszczy synchronizatory biegów.
Zacznij od odpowietrzenia wysprzęglika jeśli jest tam układ hydrauliczny.


Może problemem jest nieodpowiednio dobrany zestaw sprzęgła?

Mechanik zwrócił mi stary zestaw jaki miałem zamontowany w aucie (Sachs) i porównałem go z nowym zestawem (LUK) jaki założył mi do auta. Dociski delikatnie wizualnie się od siebie różnią tarcza natomiast wyglądała identycznie. Po wymianie całego zestawu na nowy występowały ww. problemy, następnie mechanik stwierdził, że winę może mieć docisk więc wymienił go w celu sprawdzenia na stary z nową tarczą niestety nic to nie dało.

Nowy wysprzęglik był odpowietrzany kilkukrotnie również brak poprawy. Ogólnie rzecz biorąc pedał sprzęgła jest bardzo miękki (nie wiem może te Fiesty tak mają?). Dziwi mnie fakt, że po wykonaniu ww. operacji z mechanizmem linek przez chwilę była poprawa jednak jak auto postało - problem wrócił :(
 
 
diodalodz 


Model: Ford Fiesta Mk1`82
Wersja: C
Silnik: 1.0/45KM
Imię: Krzysztof
Wiek: 39
Dołączył: 19 Cze 2004
Posty: 5649
Skąd: Łódź
Wysłany: 6 Sie 2023, 15:02   

zostaje ci jeszcze wymiana pompy.
 
 
 
Szima7 

Model: Ford Fiesta Mk6`03
Wersja: Basic
Silnik: 1.3/69KM
Wiek: 32
Dołączył: 31 Lip 2023
Posty: 9
Skąd: Wągrowiec
Wysłany: 6 Sie 2023, 15:24   

diodalodz napisał/a:
zostaje ci jeszcze wymiana pompy.


Pompka sprzęgła również została wymieniona na nową :(

A czy problemem może być zużyta gumowa tulejka cięgna zmiany biegów? Po sprawdzeniu zauważyłem, że guma jest już dość mocno wypracowana?

Chodzi o ten gumowy element:



Zauważyłem jeszcze, że jak odpalam auto po dłuższym postoju i załączy się "ssanie" podniosą się obroty to wówczas biegi ciężko wchodzą natomiast jak odczekam aż obroty spadną do normalnego poziomu zaczynają wchodzić dobrze.
 
 
Michnik 

Model: Ford Fiesta Mk8`20
Wersja: Titanium X
Silnik: Inny
Dołączył: 05 Wrz 2023
Posty: 3
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 5 Wrz 2023, 14:35   

W/g mnie winny jest źle dobrany olej. Piszesz, że wymiana sprzęgła oraz oleju w skrzyni biegów. Tak się dzieje jak jest za gęsty!
_________________
Pozdrawiam,
Michnik
 
 
Szima7 

Model: Ford Fiesta Mk6`03
Wersja: Basic
Silnik: 1.3/69KM
Wiek: 32
Dołączył: 31 Lip 2023
Posty: 9
Skąd: Wągrowiec
Wysłany: 21 Wrz 2023, 18:22   

Michnik napisał/a:
W/g mnie winny jest źle dobrany olej. Piszesz, że wymiana sprzęgła oraz oleju w skrzyni biegów. Tak się dzieje jak jest za gęsty!


Dziękuję za odpowiedź, muszę zapytać mechanika jakim olejem zalał tą skrzynie biegów. Ostatnio zauważyłem również, że w pedale sprzęgła brakuje sprężyny powrotnej przez co pedał nie wraca po wciśnięciu do prawidłowej pozycji początkowej w rezultacie nie wciska czujnika sprzęgła, może to jest również przyczyna problemów?

Pozdrawiam :)
 
 
Szima7 

Model: Ford Fiesta Mk6`03
Wersja: Basic
Silnik: 1.3/69KM
Wiek: 32
Dołączył: 31 Lip 2023
Posty: 9
Skąd: Wągrowiec
Wysłany: 1 Paź 2023, 18:08   

Witam wszystkich, prawdopodobnie udało mi się zażegnać temat problemów ze sprzęgłem. Winien był brak sprężyny pedału sprzęgła oraz nie odpowietrzone sprzęgło. Ku mojemu zdziwieniu nowa sprężyna kosztuje 80 zł, udało mi się kupić podobną do oryginalnej w sklepie rolniczym za 2 zł. Po jej założeniu i kilkukrotnym odpowietrzeniu układu wszystko zaczęło działać jak należy :)

Dziękuję wszystkim za pomoc, pozdrawiam :)
 
 
Boss* 

Model: Ford Fiesta Mk4`98
Wersja: Inna
Silnik: 1.3i/60KM
Imię: Kuba
Wiek: 24
Dołączył: 25 Lip 2022
Posty: 121
Skąd: Przeworsk

Wysłany: 2 Paź 2023, 01:56   

Szima7 napisał/a:
Witam wszystkich, prawdopodobnie udało mi się zażegnać temat problemów ze sprzęgłem. Winien był brak sprężyny pedału sprzęgła oraz nie odpowietrzone sprzęgło. Ku mojemu zdziwieniu nowa sprężyna kosztuje 80 zł, udało mi się kupić podobną do oryginalnej w sklepie rolniczym za 2 zł. Po jej założeniu i kilkukrotnym odpowietrzeniu układu wszystko zaczęło działać jak należy :)

Dziękuję wszystkim za pomoc, pozdrawiam :)



jeśli nie możesz znaleźć jakiejś nietypowej części zawsze szukaj w sklepach rolniczych, tam czasem można znaleźć cuda, które na pozór nie pasują, a jednak
_________________
Pa pa pa… to jest właśnie posiadacza grzechotnika świat..
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [MK2] Problem po wymianie sprzęgła
dajuko Mechanika ogólna 46 15 Maj 2012, 18:38
dajuko
Brak nowych postów Stukanie po wymianie sprzęgła
HP.Baxxter Mechanika silnika 5 18 Cze 2014, 15:51
Sfiesta
Brak nowych postów [MK3] Regulacja sprzęgła po wymianie
piterkom Mechanika 4 7 Gru 2011, 06:37
JoeMix
Brak nowych postów Po wymianie sprzęgła brak iskry!
Gość Elektryka 7 5 Lip 2007, 01:45
diodalodz
Brak nowych postów Po wymianie sprzęgła i skrzyni brak 2,4 i wstecznego
maslak555 Mechanika silnika 17 30 Mar 2015, 17:19
maslak555


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group




Instagram




Fiesta Klub Polska nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek treści umieszczane przez użytkowników forum.
Odpowiedzialność ta spoczywa na autorach tych treści.