Fiesta Klub Polska


Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: dorabianie, kromopan, mk6, odlew, odlewy, prog, progi, st, zaslepka, zaslepki, zywica

[HowTo] Odlew z żywicy na przykładzie zaślepki progu od MK6
Autor Wiadomość
grooby 


Model: Ford Fiesta Mk6`06
Wersja: Sport
Silnik: 1.6TDCi/90KM
Imię: Adrian
Wiek: 31
Dołączył: 15 Gru 2010
Posty: 141
Skąd: Poznań
Wysłany: 18 Mar 2014, 00:55   [HowTo] Odlew z żywicy na przykładzie zaślepki progu od MK6

Co jest potrzebne?

1. Masa alginatowa - np. Kromopan ok.16 zł (sklep stomatologiczny/protetyczny, ew. medyczny)
2. Żywica poliestrowa - ok.30 zł za litr (castorama/liroy merlin)
3. Utwardzacz do żywicy - 3-8 zł (jak wyżej)
4. Klocki lego lub inny pojemnik
5. Woda demineralizowana



Układamy z kloców lub wybieramy pojemnik który wielkością będzie odpowiadał przedmiotowi który odlewamy (musi być trochę większy ale nie za duży żeby nie tracić bez sensu materiału) jeżeli wybieramy klocki nie trzeba go specjalnie uszczelniać



Myślimy jak ustawić odlewany przedmiot żeby przy formie z 2 części było go łatwo wyjąć z tej formy. W moim przypadku wypadło to tak. Jedno opakowanie kromopanu straciłem przez złe ustawienie niestety.



Zabieramy się za kromopan - na 200g tego cuda leje 500ml wody. Trzeba mieszać szybko, nie mamy zbyt dużo czasu, ponieważ szybko wiąże. Staramy się wymieszać tak żeby nie było grudek i wlewamy masę w formę. Następnie łapiemy za zaślepkę i wkładamy ją tak żeby masa nie zalała górnej części przedmiotu i żeby przylegała to całej dolnej części. Jeżeli coś wleci na górę to odcinamy nożykiem. Widać to będzie na późniejszym zdjęciu już z odlewu.

Szybko masa zrobi się nam twarda i trzeba pomyśleć o przełożeniu miejsc styku dwóch części formy żeby się nie skleiły. Ja wybrałem namoczony papier. jeżeli już wypełniliśmy te miejsca możemy lać drugą warstwę kromopanu. Czekamy chwilkę ok. 15 minut i możemy odklejać od siebie dwie części formy. Klocki można rozłożyć żeby łatwiej było wyjąć Powinniśmy mieć coś takiego:



Wyjmujemy naszą zaślepkę i robimy otwory w formie, 2-3 od góry żeby wlewać żywicę. teraz wlewamy żywicę do słoika, na zaślepkę wyjdzie jakieś 100-150 ml do tego 2-3 gram utwardzacza i mieszamy. po dokładnym wymieszaniu (nie trzeba już tak się śpieszyć) wlewamy żywicę do dziurek, powoli, czekamy aż się rozpłynie do całości, do jednej dziurki, żeby powietrze mogło się wydostać, później do drugiej. teraz delikatnie pukamy w formę żeby wytrącić wszystkie bąbelki powietrza które zostały, jak trzeba dolewamy żywicę.

Po 1h - 2h mamy gotową zaślepkę. Zostaje oderwać cienkie części które się nadlały oraz uciąć to co nadlaliśmy w kanałach do wlewania. Podkład, lakier i zaślepka lub inny przedmiot gotowe ;-)



Koszt operacji około 50zł. Zaślepek zrobiłem kilka, a jedna w aso kosztuje koło 300zł.
Jedyny problem to taki że forma traci dosyć szybko swoje właściwości i raczej nie powinniśmy odkładać odlewania na następny dzień. A jeżeli jest już taka konieczność do szczelnie ją zafoliować.

Jeżeli ktoś nie ma czasu bądź boi się podjąć tematu a potrzebuje jakieś zaślepki lub inne części to mogę je zrobić. Jedyny warunek to jakaś zaślepka na wzór. Niektóre rzeczy na rynku wtórnym są prawie niedostępne, a w aso kosztują kosmos dlatego jest to świetna sprawa. Cena jest do dogadania.



Niedługo planuje robić w podobny sposób "lotki" do tylnego dyfuzora zderzaka z mk6 ST - na pewno zdam relacje.

_________________

Ostatnio zmieniony przez grooby 18 Mar 2014, 01:09, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
Parzych 
Prince of Biłgoraj 2012





Model: Ford Fiesta Mk6`06
Wersja: Ambiente
Silnik: 1.6Duratec 100KM
Imię: Jacek
Wiek: 50
Dołączył: 26 Kwi 2007
Posty: 8085
Skąd: WawaTeam/Praga
Wysłany: 18 Mar 2014, 01:07   

grooby napisał/a:
a jedna w aso kosztuje koło 300zł.
W ASO 400 za cztery krzyczą, więc nie wiem skąd wziąłeś 300 za sztukę, poradnik fajny tylko ciekawe jak z dopasowaniem będzie i trzymaniem się w progu, ale jednak mając wszystkie zaślepki, można sobie tanim kosztem dorobić "wtórniki na wypadek zgubienia którejś... <oki>
_________________
BARDZO PROSZĘ O NIE MĘCZENIE MNIE NA PW (ANI PRZEZ GG) PROŚBAMI DORADZENIA W SPRAWIE ZAKUPU AUTA (ANI W SPRAWACH MECHANIKI/ELEKTRYKI OGÓLNEJ I CAR AUDIO), NIE ZNAM SIĘ I MAM JUŻ DOŚĆ PISANIA TEGO KAŻDEMU!!! OD TEGO SĄ TEMATY W DZIALE "PRZED ZAKUPEM (ORAZ MECHANIKA/ELEKTRYKA/CAR AUDIO)"!!! DZIĘKUJĘ, DOBRANOC...
F16 w obiektywie Krzyśka Palińskiego
 
 
grooby 


Model: Ford Fiesta Mk6`06
Wersja: Sport
Silnik: 1.6TDCi/90KM
Imię: Adrian
Wiek: 31
Dołączył: 15 Gru 2010
Posty: 141
Skąd: Poznań
Wysłany: 18 Mar 2014, 01:13   

Dzwoniłem do ASO około 2 tygodnie temu i taką cenę mi przedstawili. Dlatego stwierdziłem że muszę coś wymyślić żeby je mieć. Możliwe, że nie zakumał o jaką część chodzi. Podjadę na dniach do nich i się upewnię ile kosztuje. tak z czystej ciekawości.

A Jeśli chodzi o spasowanie to na dniach się dowiem jak sprawdzę i powrzucam fotki jak leżą. Dzisiaj kończyłem odlewy więc poradnik pisałem na gorąco. :)

Tak sobie teraz myślę, że może faktycznie powiedzieli, że 100zł za sztukę, a ja przeliczyłem sobie, że potrzebuje 3 i zapamiętałem 300.

BTW. Mam nadzieję, że z przodu są takie same jak z tyłu, bo inaczej będę musiał od kogoś pożyczyć
_________________

 
 
 
Parzych 
Prince of Biłgoraj 2012





Model: Ford Fiesta Mk6`06
Wersja: Ambiente
Silnik: 1.6Duratec 100KM
Imię: Jacek
Wiek: 50
Dołączył: 26 Kwi 2007
Posty: 8085
Skąd: WawaTeam/Praga
Wysłany: 18 Mar 2014, 01:27   

grooby napisał/a:
BTW. Mam nadzieję, że z przodu są takie same jak z tyłu, bo inaczej będę musiał od kogoś pożyczyć
Są inne wąsy (te środkowe) w przednich i tylnych zaślepkach, ale dasz radę dopasować (pewnie wystarczy je wyciąć)... :ok:
_________________
BARDZO PROSZĘ O NIE MĘCZENIE MNIE NA PW (ANI PRZEZ GG) PROŚBAMI DORADZENIA W SPRAWIE ZAKUPU AUTA (ANI W SPRAWACH MECHANIKI/ELEKTRYKI OGÓLNEJ I CAR AUDIO), NIE ZNAM SIĘ I MAM JUŻ DOŚĆ PISANIA TEGO KAŻDEMU!!! OD TEGO SĄ TEMATY W DZIALE "PRZED ZAKUPEM (ORAZ MECHANIKA/ELEKTRYKA/CAR AUDIO)"!!! DZIĘKUJĘ, DOBRANOC...
F16 w obiektywie Krzyśka Palińskiego
 
 
grooby 


Model: Ford Fiesta Mk6`06
Wersja: Sport
Silnik: 1.6TDCi/90KM
Imię: Adrian
Wiek: 31
Dołączył: 15 Gru 2010
Posty: 141
Skąd: Poznań
Wysłany: 18 Mar 2014, 01:39   

No to świetnie :) A to akurat wiem, bo próbowałem włożyć tył do przodu, jednak nie byłem pewien wymiarów, całej zaślepki (wydawało mi się, że na przód dłuższa) xD

Trochę offtopa. Nie mogę się doczekać tego sezonu, z tymi progami będzie wyglądać świetnie :ok: a jeszcze zdradzę, że mam dokładkę/hokej na przód. Mam nadzieje, że poskładam fiestę do targów, mam wjazdówkę więc jak zdążę to wjadę się pochwalić :twisted:
_________________

 
 
 
Parzych 
Prince of Biłgoraj 2012





Model: Ford Fiesta Mk6`06
Wersja: Ambiente
Silnik: 1.6Duratec 100KM
Imię: Jacek
Wiek: 50
Dołączył: 26 Kwi 2007
Posty: 8085
Skąd: WawaTeam/Praga
Wysłany: 18 Mar 2014, 01:43   

grooby napisał/a:
jeszcze zdradzę, że mam dokładkę/hokej na przód.
Też mam, gadaj ile dałeś... :fox: I oczywiście ile za progi... nunu
_________________
BARDZO PROSZĘ O NIE MĘCZENIE MNIE NA PW (ANI PRZEZ GG) PROŚBAMI DORADZENIA W SPRAWIE ZAKUPU AUTA (ANI W SPRAWACH MECHANIKI/ELEKTRYKI OGÓLNEJ I CAR AUDIO), NIE ZNAM SIĘ I MAM JUŻ DOŚĆ PISANIA TEGO KAŻDEMU!!! OD TEGO SĄ TEMATY W DZIALE "PRZED ZAKUPEM (ORAZ MECHANIKA/ELEKTRYKA/CAR AUDIO)"!!! DZIĘKUJĘ, DOBRANOC...
F16 w obiektywie Krzyśka Palińskiego
 
 
grooby 


Model: Ford Fiesta Mk6`06
Wersja: Sport
Silnik: 1.6TDCi/90KM
Imię: Adrian
Wiek: 31
Dołączył: 15 Gru 2010
Posty: 141
Skąd: Poznań
Wysłany: 18 Mar 2014, 01:55   

Dokładka/Hokej taki:


tylko ładniejszy bo pomalowany, jest to hokej od zwykłego polifta, będzie leżeć na glebie prawie bo jest 6cm wysoki. 50zł

Progi za 250zł i w gratisie dostałem przełącznik do szyb, bo mi się spartolił. a Ty ile dałeś? No i jaka dokładka? Ostatnio widziałem coś nowego jeśli chodzi o dokładki, ale średnio mi się podoba. Ja postawiłem na prostotę i stwierdziłem że taki hokej się ładniej wkomponuje niż dokładka(w moim przypadku).

ta nowa dokładka, której wcześniej nie widziałem:
_________________

 
 
 
Parzych 
Prince of Biłgoraj 2012





Model: Ford Fiesta Mk6`06
Wersja: Ambiente
Silnik: 1.6Duratec 100KM
Imię: Jacek
Wiek: 50
Dołączył: 26 Kwi 2007
Posty: 8085
Skąd: WawaTeam/Praga
Wysłany: 18 Mar 2014, 02:04   

grooby napisał/a:
Dokładka/Hokej taki:
tylko ładniejszy bo pomalowany, jest to hokej od zwykłego polifta, będzie leżeć na glebie prawie bo jest 6cm wysoki. 50zł
Ja za ori hokej/dokładkę z ST dałem 50zł, za progi ze wszystkimi zaślepkami dałem 400zł, kurna, to progi wyrwałeś okazyjnie... :yes:
_________________
BARDZO PROSZĘ O NIE MĘCZENIE MNIE NA PW (ANI PRZEZ GG) PROŚBAMI DORADZENIA W SPRAWIE ZAKUPU AUTA (ANI W SPRAWACH MECHANIKI/ELEKTRYKI OGÓLNEJ I CAR AUDIO), NIE ZNAM SIĘ I MAM JUŻ DOŚĆ PISANIA TEGO KAŻDEMU!!! OD TEGO SĄ TEMATY W DZIALE "PRZED ZAKUPEM (ORAZ MECHANIKA/ELEKTRYKA/CAR AUDIO)"!!! DZIĘKUJĘ, DOBRANOC...
F16 w obiektywie Krzyśka Palińskiego
 
 
grooby 


Model: Ford Fiesta Mk6`06
Wersja: Sport
Silnik: 1.6TDCi/90KM
Imię: Adrian
Wiek: 31
Dołączył: 15 Gru 2010
Posty: 141
Skąd: Poznań
Wysłany: 18 Mar 2014, 02:12   

I to kupiłem od gościa prawie pod moim domem, jeszcze mi się pytał czy cena mi odpowiada :9: Miał aukcje na allegro 150zł za jeden. Jeden próg wydawał się krzywy na zdjęciu ale jak zobaczyłem na żywo to się okazało, że jest OK. Magia giełdy samochodowej, tu w okolicy można wyrwać wszystko, a cena jest zawsze do dogadania. Ja nie chciałem ori bo jest malutka a ja jeżdżę w stylu trzyj dokładą, szuraj wahaczorem :)

No to też nie tak źle, jeśli chodzi o cenę jak był komplet. w końcu komplet to komplet a ja musiałem się bawić z odlewami :P

Gościu mówił, ze w tym tygodniu rozbiera następnego ST'eka więc będzie pewnie jeszcze jeden do wyrwania
_________________

 
 
 
Parzych 
Prince of Biłgoraj 2012





Model: Ford Fiesta Mk6`06
Wersja: Ambiente
Silnik: 1.6Duratec 100KM
Imię: Jacek
Wiek: 50
Dołączył: 26 Kwi 2007
Posty: 8085
Skąd: WawaTeam/Praga
Wysłany: 18 Mar 2014, 02:30   

grooby napisał/a:
Gościu mówił, ze w tym tygodniu rozbiera następnego ST'eka więc będzie pewnie jeszcze jeden do wyrwania
Środkowa listwa tylnego zderzaka by mi się przydała, jakbyś mógł, to zorientuj się ile by chciał za nią i zapodaj mi na PW... :yes:
_________________
BARDZO PROSZĘ O NIE MĘCZENIE MNIE NA PW (ANI PRZEZ GG) PROŚBAMI DORADZENIA W SPRAWIE ZAKUPU AUTA (ANI W SPRAWACH MECHANIKI/ELEKTRYKI OGÓLNEJ I CAR AUDIO), NIE ZNAM SIĘ I MAM JUŻ DOŚĆ PISANIA TEGO KAŻDEMU!!! OD TEGO SĄ TEMATY W DZIALE "PRZED ZAKUPEM (ORAZ MECHANIKA/ELEKTRYKA/CAR AUDIO)"!!! DZIĘKUJĘ, DOBRANOC...
F16 w obiektywie Krzyśka Palińskiego
 
 
grooby 


Model: Ford Fiesta Mk6`06
Wersja: Sport
Silnik: 1.6TDCi/90KM
Imię: Adrian
Wiek: 31
Dołączył: 15 Gru 2010
Posty: 141
Skąd: Poznań
Wysłany: 18 Mar 2014, 02:46   

ok, dam znać :) czerwony odblask się znudził?

Jedno spasowałem, musiałem popracować trochę z pilniczkiem i wydaje mi się, że wyszło ok :)

_________________

 
 
 
ElGrey 

Model: Ford Fiesta Mk6`07
Wersja: Sport
Silnik: 1.6TDCi/90KM
Imię: Grześ
Wiek: 49
Dołączył: 13 Wrz 2004
Posty: 1152
Skąd: Łódź
Wysłany: 18 Mar 2014, 15:52   

Po zgubieniu 1 szt. zabezpieczyłem sobie zaślepki okrągłymi naklejkami z folii reklamowej bezbarwnej, dałem od spodu by nie było widać i na razie gra :)
A co do żywicy, lepiej użyć odlewniczej, bo sama poliestrowa bez włókien, możne popękać po roku, dodatkowo odlewnicza ma mniejsza kurczliwość podczas tężenia :yes:
A cały dyfuzor chcesz z żywicy ? Czy tylko zęby ?
Bo jak cały to musi być już laminat :)
_________________
Mk VI 2007 S 1.6 TDCI 115 KM, 280 Nm
Mk IV 1999 style 1.25
Mk IV 1996 focus 1.3 (RIP 08 2010)
 
 
grooby 


Model: Ford Fiesta Mk6`06
Wersja: Sport
Silnik: 1.6TDCi/90KM
Imię: Adrian
Wiek: 31
Dołączył: 15 Gru 2010
Posty: 141
Skąd: Poznań
Wysłany: 18 Mar 2014, 18:32   

ElGrey napisał/a:
Po zgubieniu 1 szt. zabezpieczyłem sobie zaślepki okrągłymi naklejkami z folii reklamowej bezbarwnej, dałem od spodu by nie było widać i na razie gra :)

też o takim czymś pomyślałem tylko od środka
ElGrey napisał/a:

A co do żywicy, lepiej użyć odlewniczej, bo sama poliestrowa bez włókien, możne popękać po roku, dodatkowo odlewnicza ma mniejsza kurczliwość podczas tężenia :yes:

to następnym razem chyba spróbuję, chociaż cena jest 2 razy wyższa i nie wiem gdzie mogę kupić coś takiego w okolicy.
ElGrey napisał/a:
A cały dyfuzor chcesz z żywicy ? Czy tylko zęby ?
Bo jak cały to musi być już laminat :)

tylko zęby, przydałby się jakiś gotowy rysunek, byłoby łatwiej ale na razie nie znalazłem
_________________

 
 
 
ElGrey 

Model: Ford Fiesta Mk6`07
Wersja: Sport
Silnik: 1.6TDCi/90KM
Imię: Grześ
Wiek: 49
Dołączył: 13 Wrz 2004
Posty: 1152
Skąd: Łódź
Wysłany: 18 Mar 2014, 20:22   

Myślę że wykonanie własnego prototypu zęba nie będzie większym problemem, a później powielić i wsio :)
_________________
Mk VI 2007 S 1.6 TDCI 115 KM, 280 Nm
Mk IV 1999 style 1.25
Mk IV 1996 focus 1.3 (RIP 08 2010)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Przyklejony: FAQ - malowanie plastików na przykładzie elementów wnętrza
wszystko co trzeba wiedzieć ..... bardzo wyczerpująco
LOY Blacharstwo / Lakiernictwo / Kosmetyka samochodowa 19 5 Paź 2012, 10:19
LOY
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Przyklejony: [MK6] Fiesta MK6
Fordy Fiesta VI generacji (2002-2008)
Freeman Nasze auta 0 12 Lip 2011, 15:30
Freeman
Brak nowych postów Przyklejony: [MK6] Dołożenie IC w 1.4 TDCi
bas87 Silniki diesla 26 30 Wrz 2020, 11:32
rosomac
Brak nowych postów Przyklejony: [MK6] Wygłuszenie drzwi - fotorelacja
Gość Car Audio i CB 15 22 Sie 2016, 14:24
slawomirro
Brak nowych postów Przyklejony: [MK6] Wymiana filtra paliwa TDCI
zizu Silniki diesla 20 26 Lis 2014, 19:13
MarcinCe


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group




Instagram




Fiesta Klub Polska nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek treści umieszczane przez użytkowników forum.
Odpowiedzialność ta spoczywa na autorach tych treści.