Fiesta Klub Polska


Poprzedni temat «» Następny temat

Przesunięty przez: trzeci
16 Lis 2011, 18:20
[MK3] Prostownik do ladowania aku w samochodzie
Autor Wiadomość
kenczorf 


Model: Ford Fiesta Mk3`93
Wersja: Fun
Silnik: 1.8i16V/130KM
Imię: Grzegorz
Wiek: 38
Dołączył: 12 Kwi 2007
Posty: 1874
Skąd: Tarnów
Wysłany: 16 Lis 2011, 08:53   [MK3] Prostownik do ladowania aku w samochodzie

Mam Varte Silver i pomimo, ze jest sprawny i ladowanie mam ok, to 1-2 razy w zimowym miechu musze doladowac. Prawdopodobnie audio czerpie za duzo mocy. Do tego w wiekosci robie krotkie trasy po 2-3km czyli 2-5 min jazdy.
Sa prostowniki ktorymi mozna ladowac aku ktory ma podpiete klemy? Slyszalem, ze moze to np uszkodzic kompa. Prawda to?
Do tego na moim aku pisze NO PB a wiekszosc prostownikow jest do olowiowych. Pasuje tez aby po naladowaniu sie sam wylaczal albo przechodzil w stan podtrzymania. Nie chcialbym sie obudzic i stwierdzic, ze sie mi aku rozwalilo :)

http://www.narzedziowy.pl...ik-BT-BC-5.html ten sie chyba sam nie wylacza
http://www.narzedziowy.pl...BT-BC-22-E.html ten sie wylacza ale jest drogi
http://www.narzedziowy.pl...ah-YT-8300.html a ten nie wiem czy bedzie bo nie wiem co oznacza ze akumulator jest mokry, a moj napewno nie jest agm ani zelowy

http://www.narzedziowy.pl...BT-BC-7-PE.html ewentualnie takie cos bo ogranicza ladowanie ale pisze ze jest do aku olowiowych
_________________
Cichociemna
Profil Facebook
 
 
 
przemo_rsr 


Model: Ford Fiesta Mk5`99
Wersja: Ghia
Silnik: Inny
Imię: Przemek
Wiek: 33
Dołączył: 12 Kwi 2010
Posty: 916
Skąd: Markuszowa(RSR)
Wysłany: 16 Lis 2011, 09:21   

można ładować panie z podpiętymi klemami, jak się ma dobry prostownik a nie gówno z tesco, za blisko masz do roboty, :-P
kenczorf napisał/a:
Do tego w wiekosci robie krotkie trasy po 2-3km czyli 2-5 min jazdy.

chodź na nogach będziesz zdrowszy :yes:
_________________
 
 
 
kenczorf 


Model: Ford Fiesta Mk3`93
Wersja: Fun
Silnik: 1.8i16V/130KM
Imię: Grzegorz
Wiek: 38
Dołączył: 12 Kwi 2007
Posty: 1874
Skąd: Tarnów
Wysłany: 16 Lis 2011, 09:45   

to ktory bedzie dobry do ladowania z podpietymi klemami?

A na nogach mam 30 min drogi. Nie jestem w stanie wstac wczesniej niz o 6.40 czyli juz po wstaniu bylbym spozniony 10 min :P Pozatym za zimno :rotfl:
_________________
Cichociemna
Profil Facebook
 
 
 
JoeMix 


Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Titanium
Silnik: 1.4Duratec/96KM
Wiek: 43
Dołączył: 23 Maj 2004
Posty: 12026
Skąd: Konstantynów
Wysłany: 16 Lis 2011, 09:52   

kenczorf napisał/a:
Mam Varte Silver i pomimo, ze jest sprawny i ladowanie mam ok, to 1-2 razy w zimowym miechu musze doladowac.
To jednak nie jest coś sprawne,,, jakie masz napięcia na tym akumulatorze,,,
_________________
Trist, yem nu enske ya vehatvase. Da!
 
 
kenczorf 


Model: Ford Fiesta Mk3`93
Wersja: Fun
Silnik: 1.8i16V/130KM
Imię: Grzegorz
Wiek: 38
Dołączył: 12 Kwi 2007
Posty: 1874
Skąd: Tarnów
Wysłany: 16 Lis 2011, 10:03   

Z racji, ze mam zalozony voltomierz to na biezaco widze stan ladowania. Podczas jazdy bez swiatel 14.2, ze swiatlami 14.1-14, wlacze glosno audio to max spada do 13.7, przy umiarkowanej glosnosci pokazuje 13.8-13.9 w zaleznosci od ilosci niskich tonow w piosence. Teraz np jesli zimne auto ma powiedzmy 12.2V to jak odpale, przejade te 5 min i znowu postoi na zimnie te 8h, to wtdy aku bedzie mial juz 12v. Ogolnie problem z odpaleniem pojawia sie gdy aku spada do 11.8v. Wczoraj go naladowalem jakims prostownikiem od kumpla. Odlączylem go o 22giej i dzisiaj rano mial 12.8v.
Napisalem, ze jest dobry poniewaz jest na gwarancji, dlatego podjechalem, zeby mi sprawdzili. Urzadzenie pokazalo ze jego stan jest dobry i wymaga podladowania.
_________________
Cichociemna
Profil Facebook
 
 
 
JoeMix 


Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Titanium
Silnik: 1.4Duratec/96KM
Wiek: 43
Dołączył: 23 Maj 2004
Posty: 12026
Skąd: Konstantynów
Wysłany: 16 Lis 2011, 10:07   

Hmm, napięcia faktycznie wyglądają OK, ale ja u siebie użytkując ponad 3 miesiące auto na dystansie niecałych 2km (dojazd na drugi koniec miasteczka), trasę pokonywałem 2-4 razy dziennie - problemów z aku nie zauważyłem u siebie.

Może problemem jest pobór prądu na postoju?
_________________
Trist, yem nu enske ya vehatvase. Da!
 
 
kenczorf 


Model: Ford Fiesta Mk3`93
Wersja: Fun
Silnik: 1.8i16V/130KM
Imię: Grzegorz
Wiek: 38
Dołączył: 12 Kwi 2007
Posty: 1874
Skąd: Tarnów
Wysłany: 16 Lis 2011, 10:12   

podejrzewam, ze na postoju mi cos pobiera...ale ile i co to nie ma pojecia. Alarm wyebalem, zostal centralny, radio ma podtrzymanie pamieci ale ile pobiera to nie wiem. Wzmak sie wlacza sygnalem z radia. Przy zakladaniu klemy na aku pojawia sie iskrzenie. W poldzie u tescia niema iskrzenia i pomimo ze auto robilo tylko bardzo krotkie dystanse i czasem byl dlugo krecony to akumulator firmy Kager caly czas dzialal i nigdy nie zawiodl.

A wracajac do glownego watku to jaki prostownik polecacie z samoczynnym wylaczeniem lub podtrzymaniem, oraz z mozliwosci ladowania z podpietymi klemami?
_________________
Cichociemna
Profil Facebook
 
 
 
JoeMix 


Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Titanium
Silnik: 1.4Duratec/96KM
Wiek: 43
Dołączył: 23 Maj 2004
Posty: 12026
Skąd: Konstantynów
Wysłany: 16 Lis 2011, 10:34   

Jak przy zakładaniu klemy jest iskrzenie to znaczy ze całkiem sporo tego prądu tam idzie,,, amperomierzem umiesz się posługiwać, lub jaki masz konkretnie miernik,,,
_________________
Trist, yem nu enske ya vehatvase. Da!
 
 
Jaszczur 


Model: Ford Fiesta Mk4`98
Wersja: CL
Silnik: 1.8D/60KM
Imię: Marcin
Dołączył: 07 Lut 2011
Posty: 1090
Skąd: SD (Dąbrowa G)
Wysłany: 16 Lis 2011, 10:35   

kenczorf napisał/a:
Sa prostowniki ktorymi mozna ladowac aku ktory ma podpiete klemy? Slyszalem, ze moze to np uszkodzic kompa. Prawda to?


Są takie prostowniki, i jest to większość. Ja ostatnio ładowałem aku przy podpiętych klemach zwykłym prostownikiem... wprawdzie nie z tesco, a z auchan, ale nie sądzę żeby była różnica. ;)
Co do uszkodzenia kompa... Ja naprawdę nie rozumiem skąd ludzie te legendy biorą :(
Ze świecą szukać typowego prostownika w polskich garażach, który ma maksymalny prąd ładowania większy niż 10A, a przecież w trakcie ładowania przez alternator, prąd ładowania jest niejednokrotnie większy... Więc co u licha miałoby popsuć ten nieszczęsny komputer i w jaki sposób?
Nawet gdyby szlag trafił diody w prostowniku, to prędzej transformator by spaliło w prostowniku niż akumulator by pozwolił zrobić sobie krzywdę, czy czemukolwiek innemu w aucie. ;)
_________________
wszystko jest do zrobienia, trzeba tylko chcieć
 
 
 
kenczorf 


Model: Ford Fiesta Mk3`93
Wersja: Fun
Silnik: 1.8i16V/130KM
Imię: Grzegorz
Wiek: 38
Dołączył: 12 Kwi 2007
Posty: 1874
Skąd: Tarnów
Wysłany: 16 Lis 2011, 10:42   

JoeMix napisał/a:
amperomierzem umiesz się posługiwać, lub jaki masz konkretnie miernik,,,
mam miernik jakis uni-t tani ale dziala :P Powiedz jak ustawic, gdzie sie wpiac i co powinien pokazywac
_________________
Cichociemna
Profil Facebook
 
 
 
JoeMix 


Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Titanium
Silnik: 1.4Duratec/96KM
Wiek: 43
Dołączył: 23 Maj 2004
Posty: 12026
Skąd: Konstantynów
Wysłany: 16 Lis 2011, 10:43   

ministerq napisał/a:
Ze świecą szukać typowego prostownika w polskich garażach, który ma maksymalny prąd ładowania większy niż 10A, a przecież w trakcie ładowania przez alternator, prąd ładowania jest niejednokrotnie większy...
:9: skąd takie dane?
_________________
Trist, yem nu enske ya vehatvase. Da!
 
 
JoeMix 


Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Titanium
Silnik: 1.4Duratec/96KM
Wiek: 43
Dołączył: 23 Maj 2004
Posty: 12026
Skąd: Konstantynów
Wysłany: 16 Lis 2011, 11:00   

kenczorf napisał/a:
mam miernik jakis uni-t tani ale dziala :P Powiedz jak ustawic, gdzie sie wpiac i co powinien pokazywac

Taki? Masz tam na pokrętle pozycję 10A i dziurę tak oznaczoną?
_________________
Trist, yem nu enske ya vehatvase. Da!
 
 
Jaszczur 


Model: Ford Fiesta Mk4`98
Wersja: CL
Silnik: 1.8D/60KM
Imię: Marcin
Dołączył: 07 Lut 2011
Posty: 1090
Skąd: SD (Dąbrowa G)
Wysłany: 16 Lis 2011, 11:12   

JoeMix napisał/a:
:9: skąd takie dane?


A do czego się konkretnie odnosisz?
_________________
wszystko jest do zrobienia, trzeba tylko chcieć
 
 
 
kenczorf 


Model: Ford Fiesta Mk3`93
Wersja: Fun
Silnik: 1.8i16V/130KM
Imię: Grzegorz
Wiek: 38
Dołączył: 12 Kwi 2007
Posty: 1874
Skąd: Tarnów
Wysłany: 16 Lis 2011, 11:14   

http://electromix.pl/Mier...M830BUZ-20.html takie cos wiec jest gniazdo 10A max 10s . Czyli kabel w dziure 10A, miernik ustawic na 10A i wpiac sie miedzy ktora kleme a aku? I ile powinno byc?
_________________
Cichociemna
Profil Facebook
 
 
 
Jaszczur 


Model: Ford Fiesta Mk4`98
Wersja: CL
Silnik: 1.8D/60KM
Imię: Marcin
Dołączył: 07 Lut 2011
Posty: 1090
Skąd: SD (Dąbrowa G)
Wysłany: 16 Lis 2011, 11:17   

kenczorf napisał/a:
Czyli kabel w dziure 10A, miernik ustawic na 10A i wpiac sie miedzy ktora kleme a aku?


Między plus aku a plusową klemę, czarny kabel (masa) miernika do plusa aku, czerwony kabel miernika do plusowej klemy.

kenczorf napisał/a:
I ile powinno byc?


Jak najmniej, najwyżej kilkadziesiąt mA, maksymalnie kilkaset (do 200).
_________________
wszystko jest do zrobienia, trzeba tylko chcieć
 
 
 
kenczorf 


Model: Ford Fiesta Mk3`93
Wersja: Fun
Silnik: 1.8i16V/130KM
Imię: Grzegorz
Wiek: 38
Dołączył: 12 Kwi 2007
Posty: 1874
Skąd: Tarnów
Wysłany: 16 Lis 2011, 11:41   

Sprawdze to po robocie. A moze mi ktos powiedziec czy ta Varta Silver faktycznie nie zawiera olowiu? Mysle ten sprzet bylby ok http://www.narzedziowy.pl...BT-BC-7-PE.html ale pisze ze jest do olowiowych, a pozatym pisze ze ona laduje pradem 7A, a wedlug tego co znalazlem to przy aku 52Ah powinienm ladowac max 5A
_________________
Cichociemna
Ostatnio zmieniony przez kenczorf 16 Lis 2011, 11:49, w całości zmieniany 1 raz  
Profil Facebook
 
 
 
JoeMix 


Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Titanium
Silnik: 1.4Duratec/96KM
Wiek: 43
Dołączył: 23 Maj 2004
Posty: 12026
Skąd: Konstantynów
Wysłany: 16 Lis 2011, 11:43   

Dokładnie, czarny przewód jak zwykle w złącze COM a czerwony w 10A,,, ja jednak pomiar bym zrobił po stronie ujemnej, gdyż zawsze jak coś to klemę ujemną jako pierwszą z akumulatora się odłącza,,, więc zdejmujesz klemę, jeden przewód miernika do kłamy drugi do kołka akumulatora,,, i powinien być jakiś odczyt,,,

ministerq, chodziło mi o prąd ładowania akumulatora z alternatora,,,
_________________
Trist, yem nu enske ya vehatvase. Da!
 
 
Jaszczur 


Model: Ford Fiesta Mk4`98
Wersja: CL
Silnik: 1.8D/60KM
Imię: Marcin
Dołączył: 07 Lut 2011
Posty: 1090
Skąd: SD (Dąbrowa G)
Wysłany: 16 Lis 2011, 11:49   

JoeMix napisał/a:
ministerq, chodziło mi o prąd ładowania akumulatora z alternatora,,,


Moze nieprecyzyjnie się wyraziłem. Generalnie chodzi mi o to, że wydajność alternatora podczas ładowania jest o wiele większa niż typowego prostownika, dysponującego dajmy na to pradem ładowania 5A - alternator nie ma problemu by utrzymywać na klemach 14V podczas pracy, prostownik natomiast powoli pokonuje "opór" akumulatora (podczas ładowania aku amperaż spada, i dzięki temu można z grubsza ocenić czy akumulator jest naładowany czy nie). Typowy prostownik z tesco, czy garażu pod tym względem nie ma co się równać z alternatorem i jego wydajnością prądową. Dlatego nie rozumiem skąd się biorą legendy o tym, że prostownik może uszkodzić komputer podczas ładowania...
_________________
wszystko jest do zrobienia, trzeba tylko chcieć
 
 
 
JoeMix 


Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Titanium
Silnik: 1.4Duratec/96KM
Wiek: 43
Dołączył: 23 Maj 2004
Posty: 12026
Skąd: Konstantynów
Wysłany: 16 Lis 2011, 11:57   

Na tym polega zasada, do ładowania akumulatora wystarczy zwykły transformator o odpowiednim napięciu i wydajności, właśnie wspomniane 5A wystarczy, do tego mostek (lub 4 diody) i ladujemy, nawet pusty akumulator takim prostownikiem nie będzie żarł tych 5A,,, a wraz z naładowaniem będzie rosła jego rezystancja co jednoczesne będzie ze spadkiem prądu ładowania,,, który przy full aku spranie prawie do zera,,, w samochodzie mamy alternator dużo wydajniejszy niż prostownik do tego regulator napięcia jest,,, ale trzeba brać poprawkę na to ze auto żre prądu i to dużo,,, i tylko nadwyżka energii jest przekazywana do akumulatora,,, i są to prądy rzędu 5A,,, nie większe bo w pierwszej fieście ojciec po tym jak mu dym poszedł podłączył instalacje auta do akumulatora przez cieniutki kabelek który jakby coś miał się spalić jako pierwszy,,, ale trzymał,,, (uprzedzam, rozrusznik miał swój gruby kabelek), ja sam kiedyś mierzyłem prąd na akumulatorze i uzyskiwałem wynik 2A z hakiem max,,, jakie były wciskane w akusa,,,
_________________
Trist, yem nu enske ya vehatvase. Da!
 
 
Jaszczur 


Model: Ford Fiesta Mk4`98
Wersja: CL
Silnik: 1.8D/60KM
Imię: Marcin
Dołączył: 07 Lut 2011
Posty: 1090
Skąd: SD (Dąbrowa G)
Wysłany: 16 Lis 2011, 12:00   

Być może przesadziłem z tym prądem większym niż 10A, ale to by wypadałoby sprawdzić jeszcze, bo to może zależeć od wielkości aku, i stopnia jego rozładowania. W sumie mniejsza o to, nie ma co kruszyć kopii o szczegóły nieistotne dla tego wątku.
_________________
wszystko jest do zrobienia, trzeba tylko chcieć
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Przyklejony: [MK3] Fiesta MK3
Fordy Fiesta III generacji (1989-1996)
Freeman Nasze auta 0 12 Lip 2011, 16:36
Freeman
Brak nowych postów Przyklejony: [MK3] FAQ - Shortshifter
Szybsza zmiana biegów
TomeX500 Tuning mechaniczny 39 25 Cze 2013, 22:37
rybek121
Brak nowych postów Przyklejony: Fiesta MK3 - 3D Project
Longer_007 Hyde-Park 205 2 Wrz 2015, 14:13
szagrad
Brak nowych postów Przyklejony: [MK3] Swap na RS2000..co potrzeba?
bigel Tuning mechaniczny 21 20 Maj 2013, 14:32
Daras84
Brak nowych postów Przyklejony: Ford Fiesta MK3 rebuild
czyli działamy w 1.1 i 1.3
Ad@mus Tuning stylistyczny 3 1 Sie 2009, 17:27
LOY


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group




Instagram




Fiesta Klub Polska nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek treści umieszczane przez użytkowników forum.
Odpowiedzialność ta spoczywa na autorach tych treści.