Fiesta Klub Polska


Poprzedni temat «» Następny temat

Przesunięty przez: szynszyl
26 Mar 2014, 20:53
[MK6] Jaki płyn do chłodnicy ?
Autor Wiadomość
zuzHIR86 

Model: Ford Fiesta Mk6`06
Wersja: Gold
Silnik: 1.4TDCi/68KM
Dołączyła: 12 Wrz 2011
Posty: 17
Skąd: Piekary Śląskie
Wysłany: 3 Lis 2011, 13:28   [MK6] Jaki płyn do chłodnicy ?

Witam,

jaki polecacie płyn do chłodnicy dla fiesty 1,4 tdci 2006.

Jaki inny poza fordowskim??

Czy maintenance fricofin - niebieski się nadaje???

Może ktoś podpowie jaki kupić i ile, nie wiem jaki mam płyn po starym właścicielu dlatego nie wiem czy mogę tylko dolać czy lepiej wymienić całość.

Proszę o pomoc i z góry dziękuję.
Ostatnio zmieniony przez trzeci 3 Lis 2011, 21:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Puff 
Forumowy Maruda


Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: Fun
Silnik: 1.8DI/75KM
Imię: Dawid
Wiek: 37
Dołączył: 22 Cze 2008
Posty: 5737
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 3 Lis 2011, 14:12   

Wypada najpierw sprawdzić płyn testerem, który winien posiadać każdy warsztat. Jeśli punkt zamarzania będzie w okolicach -30°C, to nie ma się czym martwić. Jeśli jest niżej... to zważywszy na śmieszne koszta, lepiej jest wymienić.

To nie tak, że jak np. punkt zamarzania jest przy -25°C, to przy -24,9°C nic się nie dzieje, a nagle przy -25°C mamy nagle lód w układzie ;) Lepiej mieć spory zapas :)

Zasadniczo nada się każdy płyn, który nie kosztuje 2zł/litr i jest na nim wyraźnie napisane, że nie zaczną się z nim dziać złe rzeczy póki temperatura nie spadnie w okolice -35°C. Fricofin... Wujek Google niechętnie dzieli się informacją o tym jaki jest punkt zamarzania tego płynu, więc jeśli nie jest na nim wyraźnie zaznaczone ILE, to wziąłbym inny :)

Nie wiem ile dokładnie wchodzi płynu do układu w mk6 (takie rzeczy w książce serwisowej; możesz szacować, że do pustego wchodzi z 5-6 litrów), więc pi razy drzwi koszt płynu z wymianą zamknie się w 100zł (no chyba, że mąż/facet wymieni, bo tyle w tym filozofii co w konstrukcji cepa).

Aha - płyn się dolewa tylko jeśli jego wartość jest poniżej "min" w zbiorniczku wyrównawczym (np. po wymianie gdy otworzy się termostat i płyn zaczyna ze zbiorniczka "uciekać") - a tego nie robi się co miesiąc, bo układ chłodzenia to rzecz z natury zamknięta i jeśli coś nie jest uszkodzone, to jak się zaleje, tak do kolejnej wymiany powinno być tyle samo :)
_________________
"Rób to, co kochasz, żyj jak chcesz i nie patrz na to, co mówią inni,
 bo jeśli zaczniesz działać tak, jak chcą inni, to będziesz żyć dla innych, a nie dla siebie."


Wierny osiołek pochłania jedynie ;-))
:devil:
 
 
 
hawaj 


Model: Ford Fiesta Mk6`05
Wersja: Ambiente
Silnik: 1.4TDCi/68KM
Dołączył: 20 Sty 2011
Posty: 158
Skąd: Małopolska
Wysłany: 3 Lis 2011, 17:06   

Ja niedawno zalewałem Prestone - temp. zamarzania -37°C także mogę polecić a wchodzi go + - 5L :hihihi:
 
 
pawel182 

Model: Ford Fiesta Mk6`05
Wersja: Inna
Silnik: 1.25i/75KM
Dołączył: 27 Sty 2008
Posty: 440
Skąd: Łódź
Wysłany: 4 Lis 2011, 21:08   

Najlepiej wymienić. Ja bym polecał Fordowski koncentrat. Ford podaje jego żywotnośc na 10lat.
_________________
Nic nie zastąpi dużej pojemności, a od dużej pojemności lepsza jest tylko....jeszcze większa pojemność :)
 
 
Fordon 


Model: Ford Fiesta Mk3`94
Wersja: Inna
Silnik: ST 170
Imię: Konrad
Wiek: 39
Dołączył: 01 Kwi 2005
Posty: 3803
Skąd: WLKP.
Wysłany: 4 Lis 2011, 22:44   

pawel182, nie obraz sie ale takie punkty reklamowe forda sa poprostu pomylka, bo kolor plynu chlodniczego zmienia sie od delikatnie fioletowego az po szary, po 4 latach jest ten plyn wrecz czarny, a erozji ani korozji nie zatrzymamy po mimo duzej ilosci gliceryny w plynie... dla mnie plyn traci swoje wlasnosci w momencie jak zmienia barwe lub aerometr wskazuje tempreature krzepniecia ponizej -30*.
Z osobistych wycieczek po plynach moge zalecic prestone, lub cooler-a.
W przypadku coolera mamy 2 opcje do wyboru, albo koncentrat albo zwykly plyn, lecz pamietajcie ze sam zlanie plynu z bloku i chlodnicy to nie koniec poniewaz z nagrzewnicy nie tak prosto sciagnac plyn co za tym idzie bedzie musial sie zmieszac sie z tym zostalo.
Jesli ktos wie jak wyflaczyc caly plyn z ukladu wraz z nagrzewnica i zrobi to dobrze to moze sobie lac spokojnie zwykly plyn.
Dla czego ??
mamy np fieste 1.8TDDI, uklad wcina prawie 7L plynu, zlalismy wszystko z bloku i chlodnicy, zejdzie nam z 5,5L , pozostaje nam 1,5L starego plynu ktory to miesza sie i z dedykowanych -37*C robi sie nam nagle -33 do -35*C, nie mowie tu o przypadkach wody w ukladzie.

Calosc jest dosc zlozona na pewne kwestie umowne, lecz plyn dzieki glicerynie bedzie nam gestnial strasznie lecz nie zamarznie od tak.
_________________

 
 
 
zuzHIR86 

Model: Ford Fiesta Mk6`06
Wersja: Gold
Silnik: 1.4TDCi/68KM
Dołączyła: 12 Wrz 2011
Posty: 17
Skąd: Piekary Śląskie
Wysłany: 18 Lis 2011, 22:56   

Dzięki za odpowiedź, wymieniłam cały płyn na FUCHS MAINTAIN FRICOFIN.

Teraz pożyjemy zobaczymy :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Przyklejony: [MK6] Fiesta MK6
Fordy Fiesta VI generacji (2002-2008)
Freeman Nasze auta 0 12 Lip 2011, 15:30
Freeman
Brak nowych postów Przyklejony: [MK6] Dołożenie IC w 1.4 TDCi
bas87 Silniki diesla 26 30 Wrz 2020, 11:32
rosomac
Brak nowych postów Przyklejony: [MK6] Wygłuszenie drzwi - fotorelacja
Gość Car Audio i CB 15 22 Sie 2016, 14:24
slawomirro
Brak nowych postów Przyklejony: [MK6] Wymiana filtra paliwa TDCI
zizu Silniki diesla 20 26 Lis 2014, 19:13
MarcinCe
Brak nowych postów Przyklejony: Ustawienia centralnego zamka w MK6 - FAQ
Parzych Porady eksploatacyjne 1 25 Kwi 2016, 22:19
slawomirro


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group




Instagram




Fiesta Klub Polska nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek treści umieszczane przez użytkowników forum.
Odpowiedzialność ta spoczywa na autorach tych treści.