Fiesta Klub Polska


Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: Brak tagów.

Przesunięty przez: trzeci
19 Kwi 2011, 08:35
Wymiana kabli głośników w drzwiach.
Autor Wiadomość
Fordzik88 


Model: Ford Fiesta Mk3`95
Wersja: Classic
Silnik: 1.3i/60KM
Imię: Łukasz
Wiek: 35
Dołączył: 26 Maj 2009
Posty: 257
Skąd: Brwinów
Wysłany: 19 Kwi 2011, 08:32   Wymiana kabli głośników w drzwiach.

Witam. Zakupiłem sobie głośniki hertz, 130. Chciałem je zamieścić w przednich drzwiach, na starych kablach. Jak się okazało, one mają (chyba) tzw. zwrotnice i osobno tweetery. Większy to właśnie jest midbass a te mniejsze wysokotonówki.
Wiem na pewno, że muszę wymienić kable ze starych na te nowsze.
Oto mój zestawik: http://130.com.ua/publish...DSK-130_enl.jpg

Czy taka wymiana kabli jest czasochłonna? Czy niedoświadczony człowiek jak ja sobie z tym poradzi? Co trzeba powypinać i powykręcać, żeby szybko wymienić.
Bardzo was proszę o odpowiedź.

Jeszcze jedno, jak je podpiąć pod radio?
_________________
Była Fiesta Mk3 1995, jest BMW e46 323i :)
 
 
 
Puff 
Forumowy Maruda


Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: Fun
Silnik: 1.8DI/75KM
Imię: Dawid
Wiek: 37
Dołączył: 22 Cze 2008
Posty: 5737
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 19 Kwi 2011, 18:43   

Kabli wymieniać nie musisz. Wystarczy, że stare końcówki obetniesz i odpowiednio podłączysz pod zwrotnicę. A jak koniecznie chcesz ciągnąć nowy kabel, to przez "słonika" tego nie zrobisz - musisz naokoło. Poradzić sobie poradzisz, ale zarezerwuj sobie na to wolne popołudnie, bo trochę zabawy z tym jest.
_________________
"Rób to, co kochasz, żyj jak chcesz i nie patrz na to, co mówią inni,
 bo jeśli zaczniesz działać tak, jak chcą inni, to będziesz żyć dla innych, a nie dla siebie."


Wierny osiołek pochłania jedynie ;-))
:devil:
 
 
 
Fordzik88 


Model: Ford Fiesta Mk3`95
Wersja: Classic
Silnik: 1.3i/60KM
Imię: Łukasz
Wiek: 35
Dołączył: 26 Maj 2009
Posty: 257
Skąd: Brwinów
Wysłany: 19 Kwi 2011, 20:51   

Czyli mówisz, że nie muszę ich wymieniać... no to super. Z tym, że mam tam dwie zwrotnice. Jedna od midbasa, a druga od tweetera.
Mam nadzieję, że na starych kablach będzie mi to dobrze grało, a nie tak, że jeden ciszej a drugi głośniej.
Podłączałeś już może takie konstrukcje odseparowane? Możesz mi coś poradzić, albo jakiś tutorial? Albo chociaż napisać co i jak połączyć? Żeby to grało w miarę dobrze? Chodzi mi tu o to, co do czego podłączyć itp.
Jeśli znalazł byś czas to bardzo bym cie prosił o to. Albo, któryś z was, który już takie rzeczy podłączał.
_________________
Była Fiesta Mk3 1995, jest BMW e46 323i :)
 
 
 
Puff 
Forumowy Maruda


Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: Fun
Silnik: 1.8DI/75KM
Imię: Dawid
Wiek: 37
Dołączył: 22 Cze 2008
Posty: 5737
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 19 Kwi 2011, 22:12   

Normalnie bym poradził "wymianę" (cudzysłów celowy), ale do głośników 130/135mm nie ma imho sensu.

A jeśli masz tak "dzikie" zwrotnice, że jedna jest tylko od mid/lo, a druga hi (choć takich jeszcze nie widziałem...), to jedyne wyjście, to wpiąć to kawałek za kostką radia.

Poza tym co rozumiesz przez "jeden ciszej, a drugi głośniej" ?

U siebie podłączałem 165mm ze zwrotnicami - zajrzyj w link w podpisie. Gdzieś na forum jest też obrazek wrzucony jak to wygląda, ale musisz użyć szukajki.

Tutorial... ale do czego? :D To jest plug & play praktycznie. "Najtrudniejszą" częścią całego przedstawienia jest tu podłączenie kabli... Plus do plusa, minus do minusa - tyle.
_________________
"Rób to, co kochasz, żyj jak chcesz i nie patrz na to, co mówią inni,
 bo jeśli zaczniesz działać tak, jak chcą inni, to będziesz żyć dla innych, a nie dla siebie."


Wierny osiołek pochłania jedynie ;-))
:devil:
 
 
 
Fordzik88 


Model: Ford Fiesta Mk3`95
Wersja: Classic
Silnik: 1.3i/60KM
Imię: Łukasz
Wiek: 35
Dołączył: 26 Maj 2009
Posty: 257
Skąd: Brwinów
Wysłany: 20 Kwi 2011, 08:21   

Mam takie zwrotnice, jak podałem w linku, w pierwszym poście. Zamawiałem u kolesia zwykłe głośniki także Hertz’a ale to był jeden głośnik, i w sobie miał tweetera.. Zapłaciłem 125 zł wraz z dostawą. A tu przysyłają mi coś takiego. Sprawdziłem na allegro cenę tego zestawu co mi przysłał 300 zł. Nie będę się z nim kłócił, bo przysłał mi lepszy sprzęt za tanią kasę.
Ale wracając do tematu. Mam te dwie zwrotnice, Midasa, zwrotnicę jeszcze mogę jakoś podłączyć, ale teraz jak podłączyć te tweetery. Czy podpiąć je też pod kable od starego głośnika? Czy można bezpośrednio pod radio?
Przepraszam, za te głupie pytania, ale nigdy w życiu takiego zestawu nie podłączałem.

P.S. Otóż, co rozumiem, przez określenie jeden głośniej, drugi ciszej. Przeprowadziłem sobie kable na tył samochodu. Kable są cienkie, kiedy podłączyłem pod nie głośniki, żeby sprawdzić, czy wszystko chodzi, okazało się, że nie grają równo. Jeden grał głośniej, drugi trochę ciszej. Z sąd moje pytanie :) .
_________________
Była Fiesta Mk3 1995, jest BMW e46 323i :)
 
 
 
Cobrak 

Model: Inne auto
Wersja: Ambiente
Silnik: Inny
Wiek: 35
Dołączył: 15 Lut 2010
Posty: 63
Skąd: Stegna
Wysłany: 20 Kwi 2011, 16:51   

Jeśli masz zestaw Mid+TW+Zwrotka to podlaczasz kable od radia pod input ,mid pod wf lub mid zależy jak jest w hertzach oznaczone a Tweeter pod TW.Nigdy nie podłączaj Tw bezpośrednio pod radio bo zobaczysz tylko dymek jak podkrecisz volume.I dobrze by bylo wymienić kable na jakieś 1.5mm.

Sorki dopiero linka zobaczylem.woofer dajesz normalnie z radia i od woofera dajesz drugi kabel do zwrotnicy i ta zwrotke pod tweeter.

Pozdrawiam
 
 
 
Fordzik88 


Model: Ford Fiesta Mk3`95
Wersja: Classic
Silnik: 1.3i/60KM
Imię: Łukasz
Wiek: 35
Dołączył: 26 Maj 2009
Posty: 257
Skąd: Brwinów
Wysłany: 21 Kwi 2011, 07:55   

Panowie. Od początku zacznę. Napisze wam, jak ja bym podłączył te głośniki. Jest to czysta teoria, ale proszę was o opinię.
Więc będę brał się do pracy. Czytałem, że w drzwiach są takie kostki, z tych kostek wykręcił bym stary przewód idący tylko i włącznie do głośnika starego (pozostałą część idąca od kostki do radia, zostawił bym w spokoju).
Brał bym się teraz za podłączenie głośników i zwrotnic. Jeśli jest tam tylko jedno wejście, wziął bym „+” od midasa i „+” od tweetera , złączył je razem i wpiął w kostkę. Tak samo zrobił bym z kablami „-„.
Czy istnieje szansa, że nie spalę radia? I czy to wszystko będzie grało ładnie i głośno?

P.S. Oto fotka, całego zestawu jaki znajduje się w pudełku:
http://img73.imageshack.u...p1020269pw4.jpg
Dokładnie tak wygląda.
_________________
Była Fiesta Mk3 1995, jest BMW e46 323i :)
 
 
 
JoeMix 


Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Titanium
Silnik: 1.4Duratec/96KM
Wiek: 43
Dołączył: 23 Maj 2004
Posty: 12026
Skąd: Konstantynów
Wysłany: 21 Kwi 2011, 13:01   

Powinien być schemat jak to podłączyć, jak łączysz 2 głośniki razem to zmieniają się ich parametry,,,
_________________
Trist, yem nu enske ya vehatvase. Da!
 
 
zdaszek 


Model: Ford Fiesta Mk3`94
Wersja: CL
Silnik: 2.0 16V
Imię: Stasiek
Wiek: 34
Dołączył: 20 Mar 2010
Posty: 214
Skąd: Łódź/Pabianice
Wysłany: 21 Kwi 2011, 14:25   

A moim zdaniem, powinieneś zrobić tak jak pisał Cobrak :
Kabel od radia dać do woofera (tego większego głośnika) od woofera pociągnąć kabel do zwrotnicy a od zwrotnicy kabel do tweetera (tego małego głośnika).
A na końcu :piwkowanie: :bigok:
 
 
 
JoeMix 


Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Titanium
Silnik: 1.4Duratec/96KM
Wiek: 43
Dołączył: 23 Maj 2004
Posty: 12026
Skąd: Konstantynów
Wysłany: 21 Kwi 2011, 14:41   

Jak z radia dasz bezpośrednio na woofer to dostanie on cały zakres częstotliwości łącznie z wysokimi których nie potrafi przetworzyć, radio podpina się pod zwrotnice, i do zwrotnicy podpina się odpowiednio głośniki (mają wyjścia na 2 lub 3) - jak zwrotnica ma tylko wejście i wyjście to żadna to zwrotnica a jedynie jakiś filierek.
_________________
Trist, yem nu enske ya vehatvase. Da!
 
 
zdaszek 


Model: Ford Fiesta Mk3`94
Wersja: CL
Silnik: 2.0 16V
Imię: Stasiek
Wiek: 34
Dołączył: 20 Mar 2010
Posty: 214
Skąd: Łódź/Pabianice
Wysłany: 21 Kwi 2011, 14:45   

JoeMix napisał/a:
jak zwrotnica ma tylko wejście i wyjście to żadna to zwrotnica a jedynie jakiś filierek.


Dokładnie tak, ale zobacz co jest na zdjęciu w pierwszym poście...
Jak woofer dostanie wysokie tony do przetworzenia to ich nie przetworzy i tyle, za to tweeter ma mieć filterkiem odcięty "dół" i tak właśnie jest po podłączeniu jak napisałem ja i Cobrak :)
 
 
 
JoeMix 


Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Titanium
Silnik: 1.4Duratec/96KM
Wiek: 43
Dołączył: 23 Maj 2004
Posty: 12026
Skąd: Konstantynów
Wysłany: 21 Kwi 2011, 16:58   

Na zdjęciu są 4 filierki i 4 głośniki,,, każdy ma swój chyba,,, powinien być opis jak to podłaczyć
_________________
Trist, yem nu enske ya vehatvase. Da!
 
 
zdaszek 


Model: Ford Fiesta Mk3`94
Wersja: CL
Silnik: 2.0 16V
Imię: Stasiek
Wiek: 34
Dołączył: 20 Mar 2010
Posty: 214
Skąd: Łódź/Pabianice
Wysłany: 21 Kwi 2011, 18:56   

Patrzyłem cały czas na zdjęcie z pierwszego postu i nie zauważyłem, że dodano później fotke całego zestawu.
Więc pomysł jest inny :
Tą pierwszą zwrotniczkę/filterek (od wooferów) podłączyć pod kable bezpośrednio od radia. Z tych dwóch kabli od radia poprowadzić dwa do drugiej zwrotniczki/filterka.
Później podłączyc głośniki do właściwych zwrotnic/filtrów, poprzykręcać głośniczki i ju <8>

Generalnie chodzi mi o to, aby sygnał z radia w niezmienionej postaci biegł przewodami do wszystkich zwrotnic, a później już odpowiednio przycięty filtrami biegł dalej do głośników.
 
 
 
Fordzik88 


Model: Ford Fiesta Mk3`95
Wersja: Classic
Silnik: 1.3i/60KM
Imię: Łukasz
Wiek: 35
Dołączył: 26 Maj 2009
Posty: 257
Skąd: Brwinów
Wysłany: 21 Kwi 2011, 19:57   

zdaszek nie wiem, czy dobrze rozumiem i chcę się upewnić. Chodzi ci o to, aby pod kostkę, która jest w drzwiach podłączyć filtr od woofera, i pod niego właśnie ten głośnik?
A następnie (chyba - jeśli dobrze rozumiem), pod podpięty filtr woofera, podłączyć filtr od wysokich tonów? Dobrze cię zrozumiałem? I oba kable, wyjścia pod te same miejsca w kostce? Generalnie zrozumiałem to tak:
Mam tę kostkę, (nie wiem jak ona dokładnie wygląda - pewnie są w niej tylko dwa wyjścia "+" i "-"), i pod "+" podłączam kabel plusowy od woofera, a minus pod minus. Pod to samo miejsce w kostce podłączam filtr wysokotonówki?
Czy bardziej chodzi ci o takie podłączenie:
Do tej kostki, podłączam tak jak napisałem wcześniej filtr od głośnika niskotonowego, pod filtr podłączam głośnik. Następnie pod podłączonego głośnika (woofera), podłączam filtr od tweetera?
O to chodzi?
Na innym forum, znalazłem taką oto odpowiedź, na pytanie kogoś, kto zakupił identyczny zestaw. Jeśli chodzi o samochód było to Renault Clio:

Kod:
"powiem tak, do mojego zestawi ESK, były 4 zwrotnice, 2pod woofery i 2pod tweetery... Zwrotka pod głośnik inaczej mówiąc.... (Zwrotki DX200 i DX100)
W tych nowych zestawach są tylko 2zwrotnice, takie "bardziej zaawansowane" :D Żartuję... No ale takie 2w1...
Jeśli masz 4 zwrotki to zwyczajnie zdejmujesz stare głośniki, odcinasz kostki, dajesz zwrotnicę, podłączasz i przykręcasz nowy głośnik.. z 2 strony to samo... a tweeterki zeby zmienić musisz zdjąć deskę, chociaż daje radę wyjać bez demontarzu... no i to samo, na kablu montujesz zwrotnicę... No i po robocie... Chodzi o odcięcie pasma..."

Czy mam zrobić coś w podobie?

JoeMix tak instrukcja jest, ale strasznie nie czytelna dla mnie. jutro ją zeskanuje i wstawię, zobaczycie jak ona wygląda.

Przepraszam was za głupie pytania, ale na prawdę nie wiem jak to ugryźć, żeby nie spalić całego sprzętu.
_________________
Była Fiesta Mk3 1995, jest BMW e46 323i :)
 
 
 
Puff 
Forumowy Maruda


Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: Fun
Silnik: 1.8DI/75KM
Imię: Dawid
Wiek: 37
Dołączył: 22 Cze 2008
Posty: 5737
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 21 Kwi 2011, 20:24   

Jak patrzę na filmy na "jutube" to widzę 4 "zwrotniczki", więc podłączenie jest proste, choć dziwne.

Kanał lewy trzeba "rozpiąć" na 2x plus i 2x minus, podpiąć pod to kable i do odpowiednich głośników. Z prawym dokładnie to samo. Nie trzeba zaraz za radiem, może być już w drzwiach (zakładam, że gdzieś tam będziesz montował też gwizdki).

Nie możesz zrobić tak, że filtry zepniesz szeregowo, bo wtedy na wyjściu dostaniesz... nie wiem co, ale jeśli coś w ogóle przejdzie przez ten filtr, to będzie strasznie słabe i głośnika pod to podpiętego słychać nie będzie.
_________________
"Rób to, co kochasz, żyj jak chcesz i nie patrz na to, co mówią inni,
 bo jeśli zaczniesz działać tak, jak chcą inni, to będziesz żyć dla innych, a nie dla siebie."


Wierny osiołek pochłania jedynie ;-))
:devil:
 
 
 
Fordzik88 


Model: Ford Fiesta Mk3`95
Wersja: Classic
Silnik: 1.3i/60KM
Imię: Łukasz
Wiek: 35
Dołączył: 26 Maj 2009
Posty: 257
Skąd: Brwinów
Wysłany: 21 Kwi 2011, 20:48   

Pufcio czyli, tak jak myślałem. Powiedzmy, że mam tę kostkę, i w nią wpinam plus od woofera i tweetera pod plus, a minusy pod minus?
Mógłbyś zapodać jakiś filmik z you tube, żeby sobie zobaczyć jak to jest podłączone? Bo jakos nie mogę znaleźć.
_________________
Była Fiesta Mk3 1995, jest BMW e46 323i :)
 
 
 
zdaszek 


Model: Ford Fiesta Mk3`94
Wersja: CL
Silnik: 2.0 16V
Imię: Stasiek
Wiek: 34
Dołączył: 20 Mar 2010
Posty: 214
Skąd: Łódź/Pabianice
Wysłany: 21 Kwi 2011, 21:21   

Fordzik88
Jeżeli producent dał filtry do woofera i do tweetera to należy ich uzywać. Dlatego, że są do filtry dolno i górno przepustowe, to należy zwracać uwagę jaki głośnik spinamy z danym filtrem, czyli filtr od woofera spinamy z wooferem z tweeterami robimy analogicznie :)

W kwestii podłączania filtrów do przewodów to tak jak pisałem wcześniej - podłączyłbym to równolegle, czyli przykładowo :

Mamy w drzwiach przewód w którym jest plus i minus z radia.
Plus z tego przewodu należy doprowadzić do filtra od woofera oraz do filtra od tweetera.
Minus z tego przewodu nalezy doprowadzić do filtra od woofera i do filtra od tweetera.
Następnie filtr od woofera podłączamy do woofera zwracajac uwagę na polaryzację.
Filtr od tweetera podłączamy do tweetera zwracając uwage na polaryzację.

A to gdzie sobie zamocujesz te filtry i co zrobisz z kostkami od przewodów to już zostawiam Tobie i Twojemu poczuciu estetyki oraz własnej wygody.
 
 
 
Puff 
Forumowy Maruda


Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: Fun
Silnik: 1.8DI/75KM
Imię: Dawid
Wiek: 37
Dołączył: 22 Cze 2008
Posty: 5737
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 21 Kwi 2011, 21:44   

zdaszek napisał/a:
Mamy w drzwiach przewód w którym jest plus i minus z radia.
Plus z tego przewodu należy doprowadzić do filtra od woofera oraz do filtra od tweetera.
Minus z tego przewodu nalezy doprowadzić do filtra od woofera i do filtra od tweetera.
Następnie filtr od woofera podłączamy do woofera zwracajac uwagę na polaryzację.
Filtr od tweetera podłączamy do tweetera zwracając uwage na polaryzację.

Nic dodać, nic ująć. Prościej się już nie da wytłumaczyć :)
_________________
"Rób to, co kochasz, żyj jak chcesz i nie patrz na to, co mówią inni,
 bo jeśli zaczniesz działać tak, jak chcą inni, to będziesz żyć dla innych, a nie dla siebie."


Wierny osiołek pochłania jedynie ;-))
:devil:
 
 
 
Vegaa 


Model: Ford Fiesta Mk4`98
Wersja: Ghia
Silnik: 1.25i/75KM
Dołączył: 20 Lis 2010
Posty: 79
Skąd: Lublin
Wysłany: 21 Kwi 2011, 22:41   

Mogę jeszcze dorzucić obrazek :)

http://www.elektroda.pl/r...tytu_u_1179.jpg

U siebie też montowałem DSK 130 tak jak na obrazku wyżej i wydaje mi się, że jest dobrze :-P
 
 
Puff 
Forumowy Maruda


Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: Fun
Silnik: 1.8DI/75KM
Imię: Dawid
Wiek: 37
Dołączył: 22 Cze 2008
Posty: 5737
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 21 Kwi 2011, 22:42   

Vegaa napisał/a:
wydaje mi się, że jest dobrze

Jest dobrze :)
_________________
"Rób to, co kochasz, żyj jak chcesz i nie patrz na to, co mówią inni,
 bo jeśli zaczniesz działać tak, jak chcą inni, to będziesz żyć dla innych, a nie dla siebie."


Wierny osiołek pochłania jedynie ;-))
:devil:
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Przyklejony: [MK4] FAQ - Wymiana maglownicy
peugeot40619tdi Mechanika ogólna 1 10 Maj 2019, 22:44
keiner
Brak nowych postów Przyklejony: [MK6] Wymiana filtra paliwa TDCI
zizu Silniki diesla 20 26 Lis 2014, 19:13
MarcinCe
Brak nowych postów Przyklejony: FlockArt/Fast-Wheel - flokowanie & wymiana opon
Rasta Tuning stylistyczny 54 21 Sty 2019, 16:19
Rasta
Brak nowych postów Końce kabli do głośników
Gdzie ich szukać?
Gość Car Audio i CB 4 19 Lis 2006, 23:12
jackrzec
Brak nowych postów [MK4] Kolory kabli od głośników
głośniki z drzwi
mk4_driver Car Audio i CB 6 5 Lip 2010, 09:06
przemo_rsr


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group




Instagram




Fiesta Klub Polska nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek treści umieszczane przez użytkowników forum.
Odpowiedzialność ta spoczywa na autorach tych treści.