Fiesta Klub Polska


Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: Brak tagów.

wymiana szyby
Autor Wiadomość
kazi 

Model: Ford Fiesta Mk3`92
Wersja: Xr2i
Silnik: Inny
Imię: Rafał
Wiek: 40
Dołączył: 13 Lip 2005
Posty: 474
Skąd: Łódź/GW
Wysłany: 17 Kwi 2008, 12:44   wymiana szyby

jak wymienić samemu szybe przednia czy to jest możliwe wogóle i w jaki sposób to zrobić bo puściła uszczelka przedniej szyby a na dole kawałek tak ja wiem z 1,5 cm spuchła blacha i leci tamtedy heeelp bo mi zalało samochod. Ile może kosztowac nowa uszczelka? bo za oryginał chca 320 zł :kaput:
_________________
PzMot - Polski Związek Motorowy w Gorzowie.
New Wozidło : Citroen Xantia 1,8 Turbo
 
 
 
Qzyn 





Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: Sport
Silnik: 1.6i/104KM
Wiek: 44
Dołączył: 22 Cze 2004
Posty: 1811
Skąd: Radlin
Wysłany: 17 Kwi 2008, 12:57   

W mk III przednia szyba jest na uszczelce. Nie pamietam teraz jaki tam jest dostep od srodka ale trzeba ja (uszczelke) delikatnie podwazac od srodka i wypychac szybe na zewnatrz tak zeby nie pekla ;) Potem naprawiasz blache, wkladasz w uszczelke kabel jakis nie za gruby, przykladasz szybe, ktos ci ja dociska a ty od srodka wyciagasz kabel i wtedy uszczelka siada na swoim miejscu. To tak po krotce :)
_________________
"Mission impossible" rozpoczęta :)
 
 
 
kazi 

Model: Ford Fiesta Mk3`92
Wersja: Xr2i
Silnik: Inny
Imię: Rafał
Wiek: 40
Dołączył: 13 Lip 2005
Posty: 474
Skąd: Łódź/GW
Wysłany: 17 Kwi 2008, 13:44   

wymiana szyby wraz z uszczelka chca 120 zł duzo czy mało? co o tym myslicie? czy lepiej samemu sie babrac z tym?
_________________
PzMot - Polski Związek Motorowy w Gorzowie.
New Wozidło : Citroen Xantia 1,8 Turbo
 
 
 
Marcinus 

Model: Ford Fiesta Mk3`92
Wersja: Inna
Silnik: 1.1i/50KM
Imię: Marcin
Wiek: 41
Dołączył: 23 Wrz 2005
Posty: 176
Skąd: Rumia
Wysłany: 17 Kwi 2008, 14:07   

Ja płaciłem ostatnio za wymiane szyby bez uszczelki 150zł + 20 za naklejke na szybe.
Za uszczelke musiałem zapłacić 50zł wszystko oczywiscie nowe szyba z zielonym paskiem.
Jak masz purchle po uszczelką które już wychodzą na podszybie , to jak wyciągną szybe tak było umnie to rant na którym trzyma sie szyba przegnił na wylot. Najbardzie blacha była przegnita tam gdzie są otwory odpływowe.
_________________
Model: Ford Fiesta Mk3`92
Wersja: Inna 3d
Silnik: 1.1i/50KM [centralny zamek elektryczne szyby Cb Radio]
 
 
 
DziDzia 
vel DziaDzia





Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: RS
Silnik: 2.0/16V
Imię: Patrycjusz :)
Wiek: 37
Dołączyła: 27 Lip 2005
Posty: 4172
Skąd: :: DDG ::
Wysłany: 17 Kwi 2008, 15:12   

Jak masz na uszczelce to sam wymień... Tak jak pisał Qzyn, podważasz uszczelkę (dobrze jest wcisnąć jakąś podkładkę między uszczelkę a rant - łatwiej) i delikatnie ją wyjmujesz odchylając uszczelkę (od środka)... Nie wiem jak z kupnem uszczelki, ale popytaj w sklepach z artykułami gumowymi, można zawsze coś dobrać..
Czy lepiej samemu :?: Ja bym sam robił...




pozdro :!:
_________________

Model:MK1 '77 Silnik: 1,1S/35KM
Model:MK5 '00 Silnik: 1,3i/60KM
Romety PONY
Profil Facebook
 
 
 
Marcinus 

Model: Ford Fiesta Mk3`92
Wersja: Inna
Silnik: 1.1i/50KM
Imię: Marcin
Wiek: 41
Dołączył: 23 Wrz 2005
Posty: 176
Skąd: Rumia
Wysłany: 17 Kwi 2008, 15:23   

Jak sie zdecydujesz wymieniać uszczelke na nową to możesz pociąć starą uszczelke i bedziesz miał pewnośc że szyba nie strzeli. Jak zrobisz tak jak napisał
DziDzia napisał/a:
Tak jak pisał Qzyn, podważasz uszczelkę (dobrze jest wcisnąć jakąś podkładkę między uszczelkę a rant - łatwiej) i delikatnie ją wyjmujesz odchylając uszczelkę (od środka)...

to może szyba strzelić.
A uszczelke kupisz w każdym punkcie gdzie wymienią szyby !
_________________
Model: Ford Fiesta Mk3`92
Wersja: Inna 3d
Silnik: 1.1i/50KM [centralny zamek elektryczne szyby Cb Radio]
 
 
 
kazi 

Model: Ford Fiesta Mk3`92
Wersja: Xr2i
Silnik: Inny
Imię: Rafał
Wiek: 40
Dołączył: 13 Lip 2005
Posty: 474
Skąd: Łódź/GW
Wysłany: 17 Kwi 2008, 21:13   

no dobra a jak sie zakłada szybe? co trzeba miec i w jaki sposób ? załozyc najpierw uszczelke na karoserie czy na szybe? bo ja tego nigdy nie robiłem wiec uszczelke na pewno dostane tu nie ma problemu poza tym rodziców znajomi maja zaklad co robi szyby samochodowe i je wkłada jutro zapytam czy po znajomosci zrobia mi za free ojciec mowi ze zrobia bo włascicielem jest wlasnie ten znajomy ale w razie czego piszcie.
_________________
PzMot - Polski Związek Motorowy w Gorzowie.
New Wozidło : Citroen Xantia 1,8 Turbo
 
 
 
genov
[Usunięty]

Wysłany: 17 Kwi 2008, 21:54   

ile ludzi tyle technik wkladania szyb;) Ja swoja wkladalem z kolega, zalozylem uszczelke na szybe w srodek uszczelki wlozylem cienki kabel we 2jke wlozylismy szybe w srodku wyjelem kabel uszczelka ladnie sie rozeszla i po robocie. NIc nie cieklo.
 
 
kazi 

Model: Ford Fiesta Mk3`92
Wersja: Xr2i
Silnik: Inny
Imię: Rafał
Wiek: 40
Dołączył: 13 Lip 2005
Posty: 474
Skąd: Łódź/GW
Wysłany: 17 Kwi 2008, 22:12   

a ten sznurek musi byc sciągnięty mocno w tym rowku uszczelki czy ma byc luźno?
_________________
PzMot - Polski Związek Motorowy w Gorzowie.
New Wozidło : Citroen Xantia 1,8 Turbo
 
 
 
DziDzia 
vel DziaDzia





Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: RS
Silnik: 2.0/16V
Imię: Patrycjusz :)
Wiek: 37
Dołączyła: 27 Lip 2005
Posty: 4172
Skąd: :: DDG ::
Wysłany: 17 Kwi 2008, 22:24   

średnio na jeża... Chodzi o to, aby był w tym rowku gdzie wchodzi blacha na którym trzyma się uszczelka z szybą.. Wyciągając sznurek kawałek uszczelki który ma być w środku auta musi wchodzić na rant... W zasadzie to ciężko to wytłumaczyć, jak chcesz jutro porobię zdjęcia jak to powinno wyglądać...



pozdro :!:
_________________

Model:MK1 '77 Silnik: 1,1S/35KM
Model:MK5 '00 Silnik: 1,3i/60KM
Romety PONY
Profil Facebook
 
 
 
kazi 

Model: Ford Fiesta Mk3`92
Wersja: Xr2i
Silnik: Inny
Imię: Rafał
Wiek: 40
Dołączył: 13 Lip 2005
Posty: 474
Skąd: Łódź/GW
Wysłany: 17 Kwi 2008, 23:11   

:placz: DziDzia ok bede baaardzo wdzięczny zrób zdjęcia i opisz co po kolei bo mam potop przez ta stara uszczelke i auto jest w tej chwili suszone i zdjeta jest deska cala instalacja jest suszona oraz wszystkie wygłuszenia i wykładzina. po prostu koszmar :kaput:
_________________
PzMot - Polski Związek Motorowy w Gorzowie.
New Wozidło : Citroen Xantia 1,8 Turbo
 
 
 
DziDzia 
vel DziaDzia





Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: RS
Silnik: 2.0/16V
Imię: Patrycjusz :)
Wiek: 37
Dołączyła: 27 Lip 2005
Posty: 4172
Skąd: :: DDG ::
Wysłany: 18 Kwi 2008, 10:14   

No to tak. Na początek szyba.

Robiłem to na bocznej, gdyż jestem w tej chwili sam, a do przedniej przydają się dwie osoby.
Druga sprawa – uszczelka:

Wszystkie są podobne, najważniejsze dwa wgłębienia. Jeden na samą szybę, a drugie, zaznaczone czerwoną kreską na zdjęciu powyżej na tą blachę:



WYJĘCIE SZYBY


Operację wyjęcia szyby zaczynamy od środka, mając taki widok:

To czym się zajmujemy zaznaczone czerwonym kółkiem. Uszczelkę (wygodnie zacząć od góry) należy delikatnie odchylić, a następnie między nią a rant blachy wpychać podkładki (lub coś innego, nie za grubego).

Im więcej podkładek, tym łatwiej. Po iluś włożonych podkładkach możemy zacząć uszczelkę odchylać palcami.

Dopiero później, gdy szyba sama zacznie się odchylać, można wypchnąć uszczelkę z miejsca jej zamieszkania.

Szczególną uwagę należy zachować na rogach szyby, tam jest najtrudniej ją wyjąć.

Z każdym kolejnym centymetrem wypchniętej uszczelki szyba u góry zacznie coraz bardziej odchodzić od auta.

Po wyjęciu uszczelki z trzech stron (szyba trzyma się tylko na dole) można ją wyjąć, tylko delikatnie i bez szarpania (nadmiernego przynajmniej). Przy szybie czołowej (która jest większa i bardziej wyprofilowana) wygodniej jest to robić w dwie osoby.
No i mamy szybę po wyjęciu.


WKŁADANIE SZYBY

Operację wkładania szyby zaczynamy od wciśnięcia sznurka (najlepiej gładki i taki który nie pęknie przy ciągnięciu. Ja użyłem wielce nieodpowiedniego ;) ).
Sznurek wciskamy w tą szczelinę uszczelki, która wchodzi na blachę (patrz >foto 02<).

Wkładanie szyby wygodnie jest zacząć od dołu. Sznurek w uszczelce powinien na siebie zachodzić, czyli długość sznurka w uszczelce = obwód uszczelki + trochę.
Mając wsadzony sznurek, bierzemy szybę (oczywiście z uszczelką) i dolną krawędź wciskamy na swoje miejsce:

I więcej wejdzie na miejsce tym lepiej. Na tym etapie, dolną krawędź uszczelki można jeszcze dogiąć palcami. I zaczynamy zabawę ze sznurkiem.

Wyciągamy sznurek spod uszczelki tak, aby rant uszczelki (zaznaczone kołkami na zdjęciu powyżej) wchodził na blachę (zielone kółka na zdjęciu powyżej). Cały Szurek należy wyciągnąć aby uszczelka zachodziła.

Aby uszczelka lepiej się trzymała można ją doginać na swoje miejsce ręką.
Jeżeli uszczelka wraz z szybą odstaje za bardzo od rantu, i nie chce na niego wchodzić trzeba delikatnie docisnąć szybę od zewnątrz i/lub poprzesuwać ją (docisnąć do dołu, na boki).
Także przy wkładaniu szyby szczególną uwagę należy zwrócić na rogi szyby.

Gdy już cała uszczelka będzie mniej więcej na swoim miejscu, można ją dogiąć ręcznie aby lepiej weszła na swoje miejsce.

Następnie, aby uszczelka się prawidłowo ułożyła, z wyczuciem walimy piąchą w uszczelkę z zewnątrz (można też samą szybę ale przy samej uszczelce, co w sumie daje lepsze efekty).

I to koniec operacji. Różnica między tą szybą a czołową jest taka, że troszkę ciężej wychodzi sznurek z uszczelki, a sama szyba lubi jak ją ktoś dopchnie z zewnątrz (miejscowo, tam gdzie wychodzi sznurek, aby uszczelka się lepiej zakleszczała).
Czasami przydaje się śrubokręt (jako sznurek), gdy sam sznurek wyciągniemy a uszczelka nie wejdzie na miejsce, co się zdarza.

Po operacji włożenia szyby warto wziąć wąż z wodą i polać szybę (uszczelkę) w celu sprawdzenia szczelności.


Potrzebne narzędzia:
podkładki
sznurek
śrubokręt

Jak widać szybę wyjąłem, później wsadziłem i nic jej się nie stało. Mam nadzieje, że napisałem jasno i dobrze merytorycznie old ...

POWODZENIA :!: :!:



pozdro :!:
_________________

Model:MK1 '77 Silnik: 1,1S/35KM
Model:MK5 '00 Silnik: 1,3i/60KM
Romety PONY
Profil Facebook
 
 
 
kazi 

Model: Ford Fiesta Mk3`92
Wersja: Xr2i
Silnik: Inny
Imię: Rafał
Wiek: 40
Dołączył: 13 Lip 2005
Posty: 474
Skąd: Łódź/GW
Wysłany: 18 Kwi 2008, 13:30   

:ok: notw notw notw notw notw notw dziekuje bardzo biore sie za wymiane rzeczywiscie wszystko dobrze opisałeś i teraz rozumiem i sądze ze trudniej jest chyba wyjac szybe niz ja wsadzic ale bede walczyc. Porponuje przenieść dla przyszłych pokoleń do działu FAQ zeby inni tez wiedzieli jak działać. :)
_________________
PzMot - Polski Związek Motorowy w Gorzowie.
New Wozidło : Citroen Xantia 1,8 Turbo
 
 
 
rafal__lodz 


Model: Inne auto
Wersja: Inna
Silnik: Inny
Wiek: 36
Dołączył: 01 Lip 2007
Posty: 191
Skąd: Łódź
Wysłany: 18 Kwi 2008, 14:12   

DziDzia napisał/a:
Potrzebne narzędzia:
podkładki
sznurek
śrubokręt


powinieneś dopisać jeszcze to co zaznaczyłem na fotce, na wypadek gdyby szyba stawiała opór i ktoś musiałby się odstresować :)
_________________
Black TDCI
moja MK4 <---
 
 
 
DziDzia 
vel DziaDzia





Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: RS
Silnik: 2.0/16V
Imię: Patrycjusz :)
Wiek: 37
Dołączyła: 27 Lip 2005
Posty: 4172
Skąd: :: DDG ::
Wysłany: 18 Kwi 2008, 15:41   

Nie napisałem o piffku sądząc, że takie podstawy to każdy wie :devil: ....



pozdro :!:
_________________

Model:MK1 '77 Silnik: 1,1S/35KM
Model:MK5 '00 Silnik: 1,3i/60KM
Romety PONY
Profil Facebook
 
 
 
kazi 

Model: Ford Fiesta Mk3`92
Wersja: Xr2i
Silnik: Inny
Imię: Rafał
Wiek: 40
Dołączył: 13 Lip 2005
Posty: 474
Skąd: Łódź/GW
Wysłany: 18 Kwi 2008, 18:28   

jutro działam ssawki juz do szyby mam narzędzia też a do stresu karteczke - uderzaj w sam środek :ok:
_________________
PzMot - Polski Związek Motorowy w Gorzowie.
New Wozidło : Citroen Xantia 1,8 Turbo
 
 
 
DziDzia 
vel DziaDzia





Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: RS
Silnik: 2.0/16V
Imię: Patrycjusz :)
Wiek: 37
Dołączyła: 27 Lip 2005
Posty: 4172
Skąd: :: DDG ::
Wysłany: 19 Kwi 2008, 04:30   

kazi napisał/a:
ssawki juz do szyby mam

Też się mogą przydać, ale można sobie i bez tego poradzić... Mniej dużo cierpliwości, bo za pierwszym razem kiepsko idzie.... Ale każdy kolejny raz to tylko lepiej i sprawniej...



pozdro :!:
_________________

Model:MK1 '77 Silnik: 1,1S/35KM
Model:MK5 '00 Silnik: 1,3i/60KM
Romety PONY
Profil Facebook
 
 
 
kazi 

Model: Ford Fiesta Mk3`92
Wersja: Xr2i
Silnik: Inny
Imię: Rafał
Wiek: 40
Dołączył: 13 Lip 2005
Posty: 474
Skąd: Łódź/GW
Wysłany: 25 Kwi 2008, 19:21   

bede to robic w profesjonalnym warsztacie pod okiem pana mechanika a jak nie bede umiał to mi pokaze co i jak i wesprze duchowo jakbym nerwicy dostał

[ Dodano: Pią Kwi 25, 2008 19:18 ]
DziDzia tragedia sie dzisiaj stała podczas koncowej fazy wkładania szyby juz na samym koncu ostatni ruch - puknięcie przy lusterku i traaaach szyba pekła od góry do dołu :( ale jest w tym nadzieja bedzie nowa atermiczna i podgrzewana To tak mogło pęknąć po prostu podczas montazu? zajałem sie tym razem z osobą która od 15 lat wstawia szyby do samochodu i powiedział ze czasem jest taka możliwosc ale zadko chyba ze moze miec szyba mikropęknięcia to wtedy tak moze byc. Zakład jest ubezpieczony wiec szyba za free :)
_________________
PzMot - Polski Związek Motorowy w Gorzowie.
New Wozidło : Citroen Xantia 1,8 Turbo
 
 
 
Freeman 
Zarząd / Administrator


Model: Ford Fiesta Mk3`89
Wersja: C
Silnik: 1.1i/50KM
Imię: Sławek
Wiek: 41
Dołączył: 06 Kwi 2007
Posty: 3513
Skąd: Ostrzeszów
Wysłany: 25 Kwi 2008, 21:57   

No to szczęście masz, że ubezpieczony. Swoją drogą ja czy w maluszku czy fieście robiłem wg. metoty dzidzi i nigdy nic się nie stało.

P.s. podkładki nie są konieczne, ja wsuwałem śrubokręt i zostawiałem go , a potem odciągałem uszczelkę palcami (chociaż metoda tu opisana jest mniej ryzykowna)
_________________
Znalazłeś odpowiedź na forum? Daj znać jak usunąłeś problem/usterkę.
Fiesta Klub Polska na YouTube
Planujesz zakup auta lub innej rzeczy? Szukasz porady? Zajrzyj do działu "Przed zakupem"
Pochwal się swoim autem
 
 
 
DziDzia 
vel DziaDzia





Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: RS
Silnik: 2.0/16V
Imię: Patrycjusz :)
Wiek: 37
Dołączyła: 27 Lip 2005
Posty: 4172
Skąd: :: DDG ::
Wysłany: 25 Kwi 2008, 23:37   

Jak szybka miała jakieś mikropęknięcia to może i lepiej że taraz poszła, a nie na drodze (kamyki itp) .... Fajnie, że będzie nówka za free :) ...
Najważniejsze, że udało Ci się ją wyjąć i wsadzić w całości :) ...
Co do podkładek, nie są konieczne, ale jakoś tak łatwiej jest ;) ...




pozdro :!:
_________________

Model:MK1 '77 Silnik: 1,1S/35KM
Model:MK5 '00 Silnik: 1,3i/60KM
Romety PONY
Profil Facebook
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Przyklejony: [MK4] FAQ - Wymiana maglownicy
peugeot40619tdi Mechanika ogólna 1 10 Maj 2019, 21:44
keiner
Brak nowych postów Przyklejony: [MK6] Wymiana filtra paliwa TDCI
zizu Silniki diesla 20 26 Lis 2014, 19:13
MarcinCe
Brak nowych postów Przyklejony: FlockArt/Fast-Wheel - flokowanie & wymiana opon
Rasta Tuning stylistyczny 54 21 Sty 2019, 16:19
Rasta
Brak nowych postów wymiana szyby
DD40 Elektryka ogólna 10 21 Cze 2016, 16:33
DD40
Brak nowych postów [MK3] Wymiana szyby przedniej
Vinci Mechanika 2 17 Kwi 2010, 11:09
Vinci


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group




Instagram




Fiesta Klub Polska nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek treści umieszczane przez użytkowników forum.
Odpowiedzialność ta spoczywa na autorach tych treści.