Fiesta Klub Polska


Poprzedni temat «» Następny temat

Kupno auta i co dalej.
Autor Wiadomość
tswcrew
[Usunięty]

Wysłany: 18 Cze 2009, 10:23   Kupno auta i co dalej.

Witam, parę dni temu zakupilem forda fiestę 1.1 1992 za 2tyś zł od starszego Pana.

W związku z tym kilka pytań :

- w umowie nie pisaliśmy nic nt. OC, natomiast uzgodniliśmy, że mam przepisać oc na siebie i moge jeździć do wyczerpania polisy ( pojazd ubezpieczony w Generali do grudnia 2009).

- jak to jest ze skarbówką? druk pcc-1 wypełniam i idę wraz z umową do okienka ?

Dodam, że dla pogmatwania sprawy kupiłem autko z Łodzi (EL) a ja zameldowany jestem w Leśmierzu (powiat Zgierski - EZG), wiąze się to z wymianą tablic i inną składką podstawową (mniejszą) - ale! czy tablice wymieniam teraz od razu czy dopiero gdy zakupię nowe OC w grudniu ?

Chciałbym teraz nie płacić za dużo, bo prawko "sie robi" a jak wiadomo wzwyżki są kosmiczne i za to 1.1 zapłace spokojnie 1000zł :)


Więc tak - najpierw skarbówka z kwitem pcc1, potem z umową i kwitkiem OC do urzędu i przepisuje na siebie zgodnie z umową ?
 
 
MARIUSZ.B 


Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: Sport
Silnik: 1.6i16V/100KM
Wiek: 44
Dołączył: 02 Lut 2005
Posty: 1961
Skąd: Warszawa
Wysłany: 18 Cze 2009, 11:06   

http://www.motoekspert.mo...nego_samochodu/
_________________
PBXSERWIS centrale telefoniczne
 
 
 
JoeMix 


Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Titanium
Silnik: 1.4Duratec/96KM
Wiek: 43
Dołączył: 23 Maj 2004
Posty: 12026
Skąd: Konstantynów
Wysłany: 18 Cze 2009, 12:37   

Już raz pisałem (http://www.fiestaklubpolska.pl/forum/viewtopic.php?t=40384) ale widać trzeba pisać raz jeszcze:

W umowie na temat OC nic się nie pisze, bo kupując auto przechodzą na Ciebie wraz z prawem własności auta, wszelkie prawa i obowiązki odnośnie polisy OC, czyli np. konieczność zapłacenie 2giej raty, czy prawo do korzystania z OC do czasu końca umowy. OC możesz wypowiedzieć w ciągu 30 dni od zakupu auta (dostaniesz wtedy zwrot kasy za niewykorzystaną cześć okresu ubezpieczenia) i wykupić OC w innej firmie. Jeżeli tego nie chcesz robić, to idziesz z OC do odpowiedniej firmy wraz z umową i piszesz aneks do kwita, i korzystasz sobie z OC do końca trwania. Pamiętaj że jak chcesz zmienić firmę to musisz OC wypowiedzieć nie później niż 24h przed końcem trwania polisy inaczej zostanie ona automatycznie zawarta na rok następny.

Idź do skarbówki z umowa kupna-sprzedaży i tam się wszystkiego dowiesz, ja załatwiłem wszystko na miejscu w ciągu 15 minut.

Na przerejestrowanie auta masz 30 dni od daty zakupu.

Czyli prawidłowo, teraz idziesz do skarbówki i tam załatwiasz sprawę podatku, potem do wydziału komunikacji - zmieniasz dowód i blachy na aucie, na końcu nowe dane auta i swoje wciągasz na polisę OC.

A ja bym zrobił jak już pisałem innemu koledze, teraz załatwił bym skarbówkę, potem się wstrzymał na czas trwania OC, i auto przerejestrował tak żeby odebrać dowód na końcówkę OC, i z nowym dowodem już wsiąść nowe OC na siebie.
_________________
Trist, yem nu enske ya vehatvase. Da!
 
 
tswcrew
[Usunięty]

Wysłany: 18 Cze 2009, 13:10   

JoeMix napisał/a:
potem się wstrzymał na czas trwania OC, i auto przerejestrował tak żeby odebrać dowód na końcówkę OC, i z nowym dowodem już wsiąść nowe OC na siebie.

no tak, ale jeżeli (odpukać) teraz bym spowodował wypadek nie przerejestrowywując oc na siebie to problemów narobie poprzedniemu właścicielowi,a tego nie chce.

Jutro podbije do skarbówki, potem jak rozumiem musze isć do urzędu komunikacji żeby przerejestrować autko i odebrać tablice, a następnie dzwonić do generali (gdzie jest opłacone oc) i pytać co dalej, tak ?
 
 
JoeMix 


Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Titanium
Silnik: 1.4Duratec/96KM
Wiek: 43
Dołączył: 23 Maj 2004
Posty: 12026
Skąd: Konstantynów
Wysłany: 18 Cze 2009, 13:40   

Nie, okazujesz umowę kupna sprzedaży, i wtedy wiadomo że sobie narobiwszy koło zadu,,, nawet gdybyś chciał poprzednikowi namieszać, to on wtedy okazuje umowę, i wsiadają na osobę wskazaną jako kupujący w umowie, zresztą do niego jako sprzedającego należy obowiązek powiadomić zakład ubezpieczeniowy oraz wydział komunikacji o zbyciu pojazdu.

Po prostu dopóty nie przerejestrujesz auta na siebie i nie przepiszesz OC musisz wozić umowę ze sobą by w razie czego udowodnić iż auto jest Twoje,,,
_________________
Trist, yem nu enske ya vehatvase. Da!
 
 
tswcrew
[Usunięty]

Wysłany: 18 Cze 2009, 14:33   

czyli na razie załatwiam samą skarbówkę a w grudniu dopiero resztę ?

czy teraz i skarbówkę i wydział komunikacji, a do generali dzwonić dopiero w grudniu ?

teoretycznie na załatwienie wydziału komunikacji jest 30 dni :/
 
 
jarek_m 


Model: Ford Fiesta Mk6`04
Wersja: Inna
Silnik: 1.3i/70KM
Wiek: 39
Dołączył: 12 Cze 2009
Posty: 37
Skąd: WrocLove
Wysłany: 18 Cze 2009, 14:40   

tswcrew napisał/a:
czyli na razie załatwiam samą skarbówkę a w grudniu dopiero resztę ?

czy teraz i skarbówkę i wydział komunikacji, a do generali dzwonić dopiero w grudniu ?

teoretycznie na załatwienie wydziału komunikacji jest 30 dni :/


http://www.fiestaklubpols...pic.php?t=40384
_________________
Willing is not enough - we must do. Knowing is not enough - we must apply.
 
 
JoeMix 


Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Titanium
Silnik: 1.4Duratec/96KM
Wiek: 43
Dołączył: 23 Maj 2004
Posty: 12026
Skąd: Konstantynów
Wysłany: 18 Cze 2009, 15:41   

tswcrew, Zrobisz jak uważasz,,,
_________________
Trist, yem nu enske ya vehatvase. Da!
 
 
szynszyl 
EKSTERMINATOR

Model: Inne auto
Wersja: Inna
Silnik: Inny
Wiek: 50
Dołączył: 17 Lip 2004
Posty: 3784
Skąd: jasło
Wysłany: 19 Cze 2009, 07:25   

Cytat:
czyli na razie załatwiam samą skarbówkę a w grudniu dopiero resztę ?

jak ktoś kupuje auto, to chyba nie jest aż tak biedny żeby nie załtwić paru rzeczy

skarbówka - spróbuj podskoczyć US! zatem lecisz i płacisz
OC - mozna jeździć na polisie poprzednika. ale co to kur... za problem pójść do jakiegoś agent i wpisać na odwrocie swoje durne nazwisko? Dodatkowo teraz jest w zasadzie obowiązek zgloszenia zakupu lub sprzedazy samochodu. ten głupi agent wyśmiany w reklamie link4 (co tak za klientem tęskni) przyniesie ci w zębach odpowiedni druk. poprzedni właściciel na 100% wyrejestruje auto niezwłocznie od sprzedaży i jak cokolwiek wie o ubezpieczeniach to złoży druk "zgłoszenia sprzedaży" samochodu.
JoeMix napisał/a:
wtedy wiadomo że sobie narobiwszy koło zadu
zawsze sobie narobisz koło zadu

a wydział komunikacji? jasny gwint - całe dwieście pare zł !! przy samochodzie wartym 1500...
_________________
1% dla mojego syna
 
 
 
tswcrew
[Usunięty]

Wysłany: 19 Cze 2009, 07:51   

szynszyl - chodzi tu głównie o OC. Skoro jest opłacone do grudnia (prawie pół roku!), a jest możliwość jazdy bez przerejestrowywania na siebie - to chciałbym z tego skorzystać.

BO, jeżeli dobrze rozumiem, to jeżeli pójdę do agenta ubezpieczeń, a ten mi przewaloryzuje składkę (a dodam, że mam sporo wzwyżek - brak prawa jazdy, wiek 20 lat, stare auto), to na dzień dobry będe musiał wybulić ~500zł za ten okres do grudnia (rewaloryzacja składki), bo poprzedni właściciel miał full zniżek.

Podliczmy - skarbówka 80zł, 500zł OC, 250zł urząd komunikacji = 830zł, przy aucie za które dałem 1900zł to jest to prawie 1/2 wartości samochodu, a jeździć będe mógł i tak tylko do grudnia :/

Dużo fajniej będzie, gdy opłace teraz skarbówkę, z OC i urzędem komunikacji wstrzymam się do grudnia i wtedy zmienie tablice i opłace OC na siebie (wg wyliczeń z PZU 1400zł, wg link4 1100zł) już na cały rok.

Tylko właśnie - co mi grozi, jeżeli tak zrobie ?
szynszyl napisał/a:
oprzedni właściciel na 100% wyrejestruje auto niezwłocznie od sprzedaży i jak cokolwiek wie o ubezpieczeniach to złoży druk "zgłoszenia sprzedaży" samochodu.

W takim wypadku chyba powinienem dostać telefon od zakładu ubezpieczeń (generali) o tym, że polisa wygasła i proszą o kontakt, tak ? czy robią sobie zlewkę i ja niczego nie świadomy przy kontroli drogowej moge się nieprzyjemnie zdziwić że "polisa jest już nieważna"?
 
 
szynszyl 
EKSTERMINATOR

Model: Inne auto
Wersja: Inna
Silnik: Inny
Wiek: 50
Dołączył: 17 Lip 2004
Posty: 3784
Skąd: jasło
Wysłany: 19 Cze 2009, 07:58   

Cytat:
W takim wypadku chyba powinienem dostać telefon od zakładu ubezpieczeń (generali) o tym, że polisa wygasła
polisa nie wygasnie!! nie może.
jednak w razie wypadku spowodowanego przez ciebie, nie uratuje cię polisa na poprzednika. dostaniesz wezwanie do zapłaty różnicy skłądki- to raz. dwa - nie pamietam dokładnie czy nie ma regresu na ciebie za wypłatę odszkodowania. coś mi w uszach dzwoni że to może być jakiś procentowy udział Twój w szkodzie.. ALE... musiałbym pogrzebać.
tswcrew napisał/a:
eżeli pójdę do agenta ubezpieczeń, a ten mi przewaloryzuje składkę (a dodam, że mam sporo wzwyżek - brak prawa jazdy, wiek 20 lat, stare auto), to na dzień dobry będe musiał wybulić ~500zł za ten okres do grudnia
a nie lepiej zadwonić anonimowo i sie upewnić? to chyba nie jest 500 zł - już tu na forum się zdziwili że to znacznie mniej czasem wychodzi. a jaki spokój.
_________________
1% dla mojego syna
 
 
 
tswcrew
[Usunięty]

Wysłany: 19 Cze 2009, 08:28   

szynszyl napisał/a:
Cytat:
W takim wypadku chyba powinienem dostać telefon od zakładu ubezpieczeń (generali) o tym, że polisa wygasła

polisa nie wygasnie!! nie może.
jednak w razie wypadku spowodowanego przez ciebie, nie uratuje cię polisa na poprzednika. dostaniesz wezwanie do zapłaty różnicy skłądki- to raz. dwa - nie pamietam dokładnie czy nie ma regresu na ciebie za wypłatę odszkodowania. coś mi w uszach dzwoni że to może być jakiś procentowy udział Twój w szkodzie.. ALE... musiałbym pogrzebać.


Autkiem na razie jeżdże bardzo mało, zresztą ogólnie autko jest zakupione tylko na wypady do rodziców na wieś bo do pracy dużo bardziej opłaca mi się autobus (44zł miesięczny vs 200zł za paliwo), a czas dojazdu ten sam :)

Tak więc o wypadki się nie boje, natomiast skołowałem się bardzo z urzędami, skarbówkę jak nie dziś to opłace w tygodniu jakoś, natomiast wydział komunikacji muszę załatwiać teraz czy mogę dopiero w grudniu razem z OC ? bo teraz jak załatwie i dostanę nowe tablice to nie będą zgodne z OC przecież :)
 
 
MARIUSZ.B 


Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: Sport
Silnik: 1.6i16V/100KM
Wiek: 44
Dołączył: 02 Lut 2005
Posty: 1961
Skąd: Warszawa
Wysłany: 19 Cze 2009, 08:41   

tswcrew napisał/a:
bo teraz jak załatwie i dostanę nowe tablice to nie będą zgodne z OC przecież

Musisz iść do ubezpieczyciela i poprosić o wpisanie na dokumencie OC nowych numerów (wtedy mogą się upomnieć o dopłatę). Na przerejestrowanie masz teoretycznie 30 dni.
Mam do Ciebie takie pytanie czy Cię stać na to auto, myślałeś że kupisz i to wszystko już pomijam kwestę że pewnie nic przy tym aucie jeszcze nie zrobiłeś. Samochód to wydatek :-)
_________________
PBXSERWIS centrale telefoniczne
 
 
 
jarek_m 


Model: Ford Fiesta Mk6`04
Wersja: Inna
Silnik: 1.3i/70KM
Wiek: 39
Dołączył: 12 Cze 2009
Posty: 37
Skąd: WrocLove
Wysłany: 19 Cze 2009, 09:00   

MARIUSZ.B napisał/a:

Mam do Ciebie takie pytanie czy Cię stać na to auto, myślałeś że kupisz i to wszystko już pomijam kwestę że pewnie nic przy tym aucie jeszcze nie zrobiłeś. Samochód to wydatek :-)


Niepotrzebny cynizm kolego Mariuszu :| Wydaje mi się normalne, że skoro istnieje możliwość zaoszczędzenia paru groszy to człowiek chce z niej skorzystać, tym bardziej że dzikie mnóstwo ludzi w Polsce robi analogicznie wcale się z tym nie kryjąc. Nie wnikam w Twoje sprawy, ale śmierdzi mi tu hipokryzją.
_________________
Willing is not enough - we must do. Knowing is not enough - we must apply.
 
 
MARIUSZ.B 


Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: Sport
Silnik: 1.6i16V/100KM
Wiek: 44
Dołączył: 02 Lut 2005
Posty: 1961
Skąd: Warszawa
Wysłany: 19 Cze 2009, 09:11   

jarek_m napisał/a:
Niepotrzebny cynizm kolego Mariuszu

Żaden cynizm po prostu zadałem pytanie koledze. Bo widzę, że tu się potwierdza teza " nie sztuka kupić samochód tylko sztuka utrzymać.
_________________
PBXSERWIS centrale telefoniczne
 
 
 
tswcrew
[Usunięty]

Wysłany: 19 Cze 2009, 09:23   

MARIUSZ.B napisał/a:
już pomijam kwestę że pewnie nic przy tym aucie jeszcze nie zrobiłeś.

zrobiłem - połamałem zderzak przedni, drzwi od garażu sie zamkneły od wiatru.

A tak mniej cynicznie - zamówiona jest uszczelka pod dekiel, olej (bo TROSZECZKĘ I CZASAMI plujnie), filterek oleju i .... poza tym do poprawy wlew paliwa (rusza sie), ale to w sobotę. Naprawdę, autko jest w świetnym stanie technicznym i blacharskim i nie ma się za bardzo do czego przyczepić, a korzystam z niego sporadycznie i nie męcze auta jak inni napaleńcy :)

PÓKI CO na auto wydałem 200zł, jakbym miał opłacić wszystko w 1 miesiąc to troszeczkę za duże wydatki niestety, dlatego chce to jakoś rozłożyć.
W następnym miesiącu nie wydołam finansowo (kredyty mnie zjadają, a może jeszcze mieszkanie wynajmę w tym miesiącu), ale na następny miesiąc do wymiany gumy i potem (czyli sierpień-wrzesień) mogę myśleć o wydaniu tych 800zł na OC i wydział komunikacji, stąd to kluczenie.

Za niedotrzymanie tych 30 dni ładują jakąś karę ? wg. JoeMix nie :/
 
 
MARIUSZ.B 


Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: Sport
Silnik: 1.6i16V/100KM
Wiek: 44
Dołączył: 02 Lut 2005
Posty: 1961
Skąd: Warszawa
Wysłany: 19 Cze 2009, 09:28   

tswcrew, w tajemnicy powiem Ci że mam już samochód od prawie roku i jeszcze go nie przerejestrowałem :hihihi:
_________________
PBXSERWIS centrale telefoniczne
 
 
 
jarek_m 


Model: Ford Fiesta Mk6`04
Wersja: Inna
Silnik: 1.3i/70KM
Wiek: 39
Dołączył: 12 Cze 2009
Posty: 37
Skąd: WrocLove
Wysłany: 19 Cze 2009, 10:35   

MARIUSZ.B napisał/a:
tswcrew, w tajemnicy powiem Ci że mam już samochód od prawie roku i jeszcze go nie przerejestrowałem :hihihi:


Czyli moja teza o hipokryzji właśnie się potwierdziła :yes: :twisted: :zwyciężca:
_________________
Willing is not enough - we must do. Knowing is not enough - we must apply.
 
 
tswcrew
[Usunięty]

Wysłany: 19 Cze 2009, 12:03   

... niestety.


Ktoś robił już tak ? jak sie później tłumaczyć? "czasu nie było" ?
 
 
JoeMix 


Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Titanium
Silnik: 1.4Duratec/96KM
Wiek: 43
Dołączył: 23 Maj 2004
Posty: 12026
Skąd: Konstantynów
Wysłany: 19 Cze 2009, 12:47   

Nie jednym autem jeździłem, wydatek 200 zeta na przerejestrowanie to nie jest dużo, ale czas potrzebny na dokonanie tego w łodzi dokładniej w Pabianicach to bardzo dużo, z drugiej strony PO CO? Zasady rejestrowania i przerejestrowania pojazdów w Polsce są pokręcona - każde auto jeździłem na blachach poprzedniego właściciela puki mi miejsca w dowodzie na przeglądy starczyło, jak się miejsce skończyło to niestety auto trzeba było przerejestrować co by dowód otrzymać nowy - i jedyne z czym się spotkałem to "panie kierowco wypadało by auto przerejestrować na siebie"

Wadą rozwiązania jest ewentualna fotka z radaru, która pójdzie według danych z wydziału komunikacji, co może zaowocować że nie dotrze do nas w te 30 dni i sprawa trafi automatem do sądu. W przypadku kontroli problemów nie było nigdy żadnych z wyjątkiem kilku uwag że wypadało by przerejestrować. Umowę OC woziłem ze sobą na wypadek, ale nigdy jej nie okazywałem automatem i nigdy ode mnie jeszcze jej nie wołano.

OC - zgodnie z prawem w chwili zakupu prawa i obowiązki odnoście OC przechodzą wraz z prawem własności pojazdu - nie ma problemu przy jakichś wypłatach i kolizjach o ile się w firmie poinformuje że się jest nowym właścicielem, i jak już pisałem w momencie kiedy firma wyczuję kasę automatem nam przeliczy (nieraz każą dostarczyć historie OC innego posiadanego pojazdu) i zazwyczaj trzeba dopłacić, jak siedzą cicho to trzeba właśnie najlepiej na anonima się dowiedzieć bo się może okazać że kalkulacja składki będzie korzystna dla nas i dostaniemy parę złotych, jeśli takiej polisy przejętej z autem nie wypowiemy w czasie to firma przedłuży ją nam automatycznie na kolejny rok. A wypowiedzieć możemy do 30 dni od zakupu auta, wtedy za niewykorzystaną cześć OC dostaniemy zwrot (zwykle mało to opłacalne) i musimy wykupić nowe OC lub nie później niż na 24h przed upływem OC, i wtedy kolejne OC wykupujemy sami na siebie w innej firmie.

Obowiązek info o zbyciu pojazdu należy do sprzedającego - jeśli my się w firmie nie pokażemy, a sprzedający ją o tym poinformuje, a oni nie przyślą nam przeliczenia składki to pozamiatane - nie mają prawa żądać jakichś dopłat przy przedłużeniu czy stawiać się przy wypłacie OC, no chyba że sprzedający da dupy i nie zgłosi sprzedaży auta, i my tez nie zgłosimy zakupu to wtedy chyba sprzedający/kupujący odpowiadają finansowo po połowie ale pewny nie jestem.

W sumie wycieczka i załatwienie tego OC to nie jest duży problem - ja nigdy tego nie robiłem, i tylko raz firma Allianz z Krakowa upomniała się o dopłatę do OC, w pozostałych przypadkach cisza i kłopotów zero - co nie znaczy że każdy tak mieć będzie.
_________________
Trist, yem nu enske ya vehatvase. Da!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Przyklejony: [Inny] Inne auta
Pojazdy inne niż Fiesta
Freeman Nasze auta 0 12 Lip 2011, 15:25
Freeman
Brak nowych postów Przyklejony: Ile płacimy za ubezpieczenie auta
Miejsce na podawanie swoich składek za ubezpieczenia auta
trzeci Ubezpieczenia i rejestracja aut 330 4 Mar 2023, 13:12
vegetagt
Brak nowych postów Przyklejony: Nasze Auta na klubowym kanale YouTube
Freeman Nasze auta 0 23 Lis 2010, 18:33
Freeman
Brak nowych postów Przyklejony: [MK6] Kompleksowy opis wygłuszenia całego auta
poradnik i fotoralacja z wygłuszenia Fiesty mk6
slawomirro Car Audio i CB 0 3 Wrz 2017, 21:23
slawomirro
Brak nowych postów Kupno auta a przerejestrowanie w ciągu 30dni
vegetagt Ubezpieczenia i rejestracja aut 1 28 Paź 2011, 13:40
Daras84


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group




Instagram




Fiesta Klub Polska nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek treści umieszczane przez użytkowników forum.
Odpowiedzialność ta spoczywa na autorach tych treści.