Fiesta Klub Polska


Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: faq, lusterka, mk4, mk5, podgrzewane lusterka

Przesunięty przez: bidżej
20 Wrz 2010, 11:52
[MK5] FAQ - Wykonanie instalacji pod podgrzewanie lusterek
Autor Wiadomość
Puff 
Forumowy Maruda


Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: Fun
Silnik: 1.8DI/75KM
Imię: Dawid
Wiek: 37
Dołączył: 22 Cze 2008
Posty: 5737
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 17 Lip 2009, 15:26   [MK5] FAQ - Wykonanie instalacji pod podgrzewanie lusterek

Jako, że okres jesienno-zimowy prędzej czy później nastanie - z wszystkimi tego konsekwencjami, a ładna pogoda zachęca do przebywania na świeżym powietrzu, postanowiłem zmontować sobie podgrzewane lusterka.

Tym, co taki bajer mają, uświadamiać nie trzeba jaka to fajna rzecz, a ta część, która tego nie posiada będzie mogła niewielkim nakładem zmontować sobie instalację pod takie szkła.

W niniejszym poradniku wykorzystałem nieco istniejącej instalacji tak więc po podłączeniu, nasze wymarzone ogrzewanie lusterek włącza się równocześnie z ogrzewaniem tylnej szyby. Jeśli ktoś chce zrobić to na oddzielnym przycisku - nie ma sprawy - jednak warto pomyśleć kilka razy czy jest sens - podłączenie jest inne, a gratisowo trzeba rozwiązać 2 dodatkowe problemy.

Samej procedury szkieł nie będę tutaj opisywał, bo są różne typy mocowań wkładów, jedni sobie kupią nowe wkłady, drudzy będą chcieli montować szkła w starych - ja niczego nie narzucam i opisuję tylko elektryczne "how to" (które jest w zasadzie tak banalne, że mnie samego wprawiło w osłupienie...)

Kroki montażu nie są przedstawione po kolei (bo zdjęcia robiłem już po zamontowaniu całej instalacji), więc tam gdzie po rozpoczęciu montażu kabla być nie powinno, on już jest - także bez reklamacji proszę :)


Co będzie potrzebne?
-6 metrów kabla dwużyłowego, ciętego na odcinki 2,5 oraz 3,5 metra (koszt ok. 5zł)
-4 sztuki zacisków, widocznych poniżej: (koszt poniżej 1zł)

W 99 przypadkach na 100 są do mat grzewczych montowane takie właśnie styki :)


A teraz część właściwa...


-zaczynamy od połączenia ze sobą kabli i wsuwek:

całość zaciskamy i voilá - zabieg powtarzamy 3 razy na kolejnych końcówkach, izolując je oczywiście "szkotem" lub inną taśmą :)

Drugą stronę kabli obrabiamy odpowiednio, a potem ostatnie 3cm łapiemy "szkotem" (owijamy kilka razy) - później się to przyda


-całość dumnie zanosimy do auta i zaczynamy rozbierać tapicerkę drzwiową:

czerwonym kolorem oznaczone są miejsca, gdzie są śruby
(to dla tych wszystkich, dla których to pierwsze rozbieranie drzwi w Fieście :) )



-tutaj widać dokładnie gdzie siedzi zaślepka:




-po ściągnięciu tapicerki:




-gumowy "grzybek" zdejmujemy przekręcając go o 90° :)




-plastikową osłonkę ściągamy najpierw ciągnąc w prawo (częściowo jest zahaczona o blachę z drzwi, widać to fotkę niżej), a potem ciągnąc całość tak, aby ten mniejszy, zaznaczony na zdjęciu strzałką, plastik wyskoczył z dziury - nie trzeba nic podważać!




-widok po rozebraniu całości:




-przeciąganie kabla zaczynamy od lusterka - tam wkładamy kilkucentymetrowy odcinek, a resztę przeciągamy (na drodze jest gąbka - tu się przyda ta grubsza warstwa "szkota" - pomoże nam przepchać kabel, który się nie będzie zginał po drodze)




-ujęcie z innej strony:




-kabel później przeciągamy do środka drzwi, zahaczając o plastik trzymający kable do oryginalnych głośników wysokotonowych:




-później przeciągamy kabel przy złączce (jest tam miejsce, trzeba się przyjrzeć):




-tą zatyczkę trzeba wyciągnąć i nożem zrobić niewielką dziurę - ja jeszcze zrobiłem węzły z każdej strony tej zatyczki, żeby kabel nie latał, a węzeł sam w sobie zatykał dziurę:




-tutaj widać, że po przeciągnięciu do kabiny, trzeba rozdzielić kabel - jedną z żył trzeba zewrzeć do masy (jak się trochę odchyli listwę drzwiową, to się zobaczy odpowiednią śrubkę), a drugą przeciągnąć w okolice nóg kierowcy:




-z drugiej strony robimy to samo, ale żeby oszczędzić sobie trochę roboty, proponuję zrobić coś takiego:

(wiadomo, kabel rozdzielamy, jedna żyła do masy)
i teraz tak:
-fioletowy prostokąt - tu robimy pojedynczy odczep, który poleci do skrzynki
-niebieskie kółko - tutaj się wepniemy pod przekaźnik
-zielone kółko - tutaj spinamy ze sobą linie zasilające lusterka prawego i lewego
(wybaczcie żałosną jakość, nie chciało mi się tego malować w Photoshopie)



-jaka jest skrzynka z bezpiecznikami, każdy widzi - dwie śruby, i można ją z tyłu wyciągnąć.



Czego tutaj nie sfociłem, to podłączenie pod przekaźnik (bo zaraz za bezpiecznikiem oczywiście nie można, chyba że ktoś chce się bardzo przyczynić do globalnego ocieplenia)

O fotki nie proście, bo jak to montowałem, to godzinę próbowałem z powrotem zamontować tą durną osłonę kabli - jakbym miał to jeszcze raz zrobić, to osoby w obrębie mojego miejsca parkingowego mogłoby się poczuć urażone inwektywami kierowanymi w stronę tejże osłonki i całego świata.

Niemniej - samo podłączenie nie stanowi żadnego problemu - przekaźnik do ogrzewania tylnej szyby jest "wpleciony" w wiązkę kabli znajdującą się w linii prostej za bezpiecznikami i jest wielkości dwóch zwykłych przekaźników, a do tego waży więcej niż niejeden telefon komórkowy - jak widać z opisu - naprawdę nie da się go pomylić z żadnym innym.

Wpinamy się tam, gdzie odchodzą 2 (lub 3) kable. Przekaźnik ma 5 pinów i tylko do jednego pinu jest podpięty więcej niż jeden kabel, więc tu też problemem jest wpiąć się niewłaściwie.

Na sam koniec pozostaje test - jeśli końcówki siedzące w lusterkach zostały zaizolowane, a nigdzie (przypadkiem :P ) +12 nie styka się z masą, to przekaźnik tylnej szyby się włączy, a bezpiecznik się nie spali.

Kwestię podmiany szkieł na grzane (lub domontowanie mat grzewczych do oryginalnych szkieł, whatever) - jak już pisałem - pozostawiam wam (ew. jakiemuś szklarzowi samochodowemu) :)


Dla zainteresowanych - moc grzewcza mat to 10~12W - niby mało (tylna szyba to nawet 200W), ale na taką małą powierzchnię w zupełności wystarczy :)
_________________
"Rób to, co kochasz, żyj jak chcesz i nie patrz na to, co mówią inni,
 bo jeśli zaczniesz działać tak, jak chcą inni, to będziesz żyć dla innych, a nie dla siebie."


Wierny osiołek pochłania jedynie ;-))
:devil:
Ostatnio zmieniony przez bidżej 25 Kwi 2011, 21:02, w całości zmieniany 10 razy  
 
 
 
wojtek_kato 


Model: Ford Fiesta Mk4`96
Wersja: Inna
Silnik: 1.3i/60KM
Wiek: 34
Dołączył: 10 Cze 2009
Posty: 63
Skąd: Katowice
Wysłany: 18 Lip 2009, 10:32   

super poradnik :)

Powiesz gdzie kupiłes maty grzewcze??
Gdzieś w Rudzie czy przez internet??

P.S Proponuje podpiąć temat
_________________
Bo każdy dzień ..... to wyścig
 
 
Puff 
Forumowy Maruda


Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: Fun
Silnik: 1.8DI/75KM
Imię: Dawid
Wiek: 37
Dołączył: 22 Cze 2008
Posty: 5737
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 18 Lip 2009, 10:55   

Kupione przez Allegro - po długich poszukiwaniach (historia niektórym na forum znana) znalazłem wreszcie kogoś, kto takowe szkła robi, a cena jest w miarę rozsądna.

Oprócz lusterek facet robi też szkła do lusterek środkowych (wstecznych),
więc jeżeli ktoś sobie życzy mieć w środku szkło niebieskie - nie ma problemu.
Koszt (mimo, że szkło jest robione na zamówienie) też nie zabija.

Jeśli będą zainteresowani, dam namiary na gościa (żeby nie było, że robię tutaj reklamę i coś z tego mam :) )
_________________
"Rób to, co kochasz, żyj jak chcesz i nie patrz na to, co mówią inni,
 bo jeśli zaczniesz działać tak, jak chcą inni, to będziesz żyć dla innych, a nie dla siebie."


Wierny osiołek pochłania jedynie ;-))
:devil:
 
 
 
wojtek_kato 


Model: Ford Fiesta Mk4`96
Wersja: Inna
Silnik: 1.3i/60KM
Wiek: 34
Dołączył: 10 Cze 2009
Posty: 63
Skąd: Katowice
Wysłany: 18 Lip 2009, 16:54   

żebyś nie musiał się powtarzać (odpowiadając na PW), chciałbym, żebyś podał tutaj namiary na tego gościa, wraz z ceną, bo szczerze mówiąc wkur*** mnie już jazda z zaparowanymi lusterkami.
_________________
Bo każdy dzień ..... to wyścig
 
 
Puff 
Forumowy Maruda


Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: Fun
Silnik: 1.8DI/75KM
Imię: Dawid
Wiek: 37
Dołączył: 22 Cze 2008
Posty: 5737
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 18 Lip 2009, 17:10   

Cóż, skoro prosisz... Najwyżej będzie lincz :-)

Maciej Kołodziejczak
ul. Senatorska 8/63
96-500 Sochaczew

e-mail: glasko1@wp.pl
tel: (46) 862 40 35 oraz 602-646-002

W ofercie są szkła płaskie, sferyczne i asferyczne - zarówno zwykłe, jak i niebieskie.

Przykładowa cena (Fiesta mk4/5, szkło niebieskie asferyczne, mata grzewcza zamontowana na szkle) to 45zł - warto dodać, że to najdroższa opcja z dostępnych.
Wykonanie na zamówienie szkła niebieskiego do lusterka wstecznego w wypadku Fiesty to także 45zł.


wojtek_kato napisał/a:
szczerze mówiąc wkur*** mnie już jazda z zaparowanymi lusterkami

I dla takich właśnie poirytowanych ludzi stworzyłem tą 'instrukcję'...
_________________
"Rób to, co kochasz, żyj jak chcesz i nie patrz na to, co mówią inni,
 bo jeśli zaczniesz działać tak, jak chcą inni, to będziesz żyć dla innych, a nie dla siebie."


Wierny osiołek pochłania jedynie ;-))
:devil:
 
 
 
wojtek_kato 


Model: Ford Fiesta Mk4`96
Wersja: Inna
Silnik: 1.3i/60KM
Wiek: 34
Dołączył: 10 Cze 2009
Posty: 63
Skąd: Katowice
Wysłany: 18 Lip 2009, 17:22   

dzięki :) , ja taki bogacz znowu nie jestem, kupie sobie tylko asferyczne :-P
jakby ktoś chciał przez allegro:
http://www.allegro.pl/sea...89858&country=1
(brak wystawionych asferycznych niebieskich, nie zapomnij dokupić podgrzewacza!)

jeszcze tylko cytat z aukcji:
Cytat:
Kierowco - pamiętaj!

lusterko lewe - to lusterko od Twojej lewej strony, gdy siedzisz za kierownicą
lusterko prawe - to lusterko przy drzwiach pasażera
_________________
Bo każdy dzień ..... to wyścig
 
 
Marcinowaty 

Model: Inne auto
Wersja: Inna
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Wiek: 44
Dołączył: 21 Sie 2008
Posty: 1447
Skąd: Trzcianka
Wysłany: 18 Lip 2009, 17:56   

Rozumiem że podgrzewanie lusterek podpiąłeś pod podgrzewanie tylnej szyby?
_________________
Był:
Fiat 126p Elegant 1998 r.
Była:
Ford Fiesta 1,3i 1995 rok
http://www.fiestaklubpols...der=asc&start=0
Jest Renault Clio 1,9dTi 2000 rok
http://fiestaklubpolska.p...ghlight=#743167
 
 
 
Puff 
Forumowy Maruda


Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: Fun
Silnik: 1.8DI/75KM
Imię: Dawid
Wiek: 37
Dołączył: 22 Cze 2008
Posty: 5737
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 18 Lip 2009, 20:05   

Marcinowaty napisał/a:
Rozumiem że podgrzewanie lusterek podpiąłeś pod podgrzewanie tylnej szyby?

Może nie wyróżniłem tego w tekście, chociaż napisać to napisałem - zacytuję sam siebie:

Pufcio napisał/a:
Niemniej - samo podłączenie nie stanowi żadnego problemu - przekaźnik do ogrzewania tylnej szyby (...)


W każdym razie zaznaczę to wyraźniej :)

edit:
No, już poprawione :)
_________________
"Rób to, co kochasz, żyj jak chcesz i nie patrz na to, co mówią inni,
 bo jeśli zaczniesz działać tak, jak chcą inni, to będziesz żyć dla innych, a nie dla siebie."


Wierny osiołek pochłania jedynie ;-))
:devil:
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Ogłoszenie: FAQ - regulacja instalacji gazowej
Lokmen LPG 0 15 Cze 2008, 22:32
Lokmen
Brak nowych postów Ogłoszenie: Car Audio - FAQ
Czyli zanim zapytasz - zajrzyj !
molu Car Audio i CB 11 6 Lis 2023, 11:05
Wizja
Brak nowych postów Ogłoszenie: FAQ - RDZA / KOROZJA
LOY Blacharstwo / Lakiernictwo / Kosmetyka samochodowa 13 2 Lut 2019, 00:44
semimatt
Brak nowych postów Ogłoszenie: FAQ o ubezpieczeniach aut
i innych kwestiach z tym związanych.
trzeci Ubezpieczenia i rejestracja aut 1 30 Sty 2011, 10:30
trzeci
Brak nowych postów Ogłoszenie: FAQ - Dlaczego 1.8 Diesel nie chce odpalić
Zajrzyjcie tutaj zanim spytacie o to samo.
Rkalitka Silniki diesla 230 23 Gru 2014, 20:23
Jaszczur


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group




Instagram




Fiesta Klub Polska nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek treści umieszczane przez użytkowników forum.
Odpowiedzialność ta spoczywa na autorach tych treści.