Fiesta Klub Polska


Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: chlodzenie, plyn chlodniczy

Przesunięty przez: szynszyl
18 Maj 2006, 13:48
Układ chłodzenia : jaki płyn chłodniczy
Autor Wiadomość
fido2001
[Usunięty]

Wysłany: 21 Gru 2004, 12:02   Układ chłodzenia : jaki płyn chłodniczy

Wlasnie przeczytalem calkiem niezly poradnik kolegi "Zolwia" dotyczacy LPG i oswiecilo mnie zeby wymienic plyn chlodniczy. Polazlem do garazu i faktycznie, dopiero teraz zaowazylem ( LPG zalozylem prawie 2miesiace temu ) ze poziom plynu jest na min. !!! Co radzicie tam wlac, rozumiem ze nie uzupelniac tylko caly wymienic, to teraz poradzcie mi jaki tam plyn kupic, fordowski czy cos innego, no i oczywiscie gdzie/ktoredy sie stary spuszcza...

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony przez trzeci 2 Sty 2011, 12:10, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Wodz


Dołączył: 17 Cze 2004
Posty: 40
Skąd: Okolice Rzeszowa
Wysłany: 21 Gru 2004, 19:24   

Nie ma sensu wydawac kasiorke na płyn fordowski o ile taki istnieje(jesli taki jest to zapewne duzo drozszy od zwyklych bo pisze na nim ford)zwykły płyn do chlodnic firmy Petrygo(mozna go mieszac np.Denadzer(chyba tak to sie pisze) i zwiele innymi koncentratami jak i plynami.Nie wiem jaka mk jezdzisz ale u mnie w mk1 plyn spuszczm odkrecajac waz od dolu chlodnicy,a nastepnie za kolektorem wydechowym znajduje sie sruba do spuszczania plynu z bloku silnika.

P.S. W moim przypadku gazownicy uzupełnili mi ubytek płynu po zamatowaniu instalacji.
_________________
Ford Fiesta Xr2(mk1)
Fiesta stara ale jara!!!
Ostatnio zmieniony przez Wodz 25 Gru 2004, 01:07, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
fido2001
[Usunięty]

Wysłany: 21 Gru 2004, 21:09   

w Krakowie w Fordzie ( EutoCar) Koncentrat kosztuje 16zl za litr, a z tego sie robi 2 litry - mieszanka 1:1, nie wiem czy to drogo bo nie mam porowniania, a po za tym nie wiem ile wchodzi tego do ukladu chlodzacego w mojej fiestuni.
 
 
spider
[Usunięty]

Wysłany: 22 Gru 2004, 10:25   

do 1.1 wchodzi 7.7litra ja aktualnie wymienilem sobie na Dynogel - 37
 
 
muzz
[Usunięty]

Wysłany: 22 Gru 2004, 11:44   

to przy okazji pytanie czym powinny byc zalewane nasze chlodnice...czyli poprostu pytanie czy w mk3 byly chlodnice aluminiowe czy jakie?...
 
 
szynszyl 
EKSTERMINATOR

Model: Inne auto
Wersja: Inna
Silnik: Inny
Wiek: 50
Dołączył: 17 Lip 2004
Posty: 3784
Skąd: jasło
Wysłany: 24 Gru 2004, 22:09   

mam aluminium. ostatno\io zalałem koncentratem tedex. mieszanka na -30st. mi wyszła :wink:
_________________
1% dla mojego syna
 
 
 
Żółwik Tuptuś 
Ninja TEAM





Model: Ford Fiesta Mk1`81
Wersja: Turbo
Silnik: Inny
Dołączyła: 29 Maj 2004
Posty: 4354
Skąd: Z Galapagos
Wysłany: 26 Gru 2004, 20:23   

Fido2001 jakim autkiem jeździsz i z jakąchłodnicą .

Panowie płyny należy dzielić na grupy nie poprzez ich producentów czy tez na koncentraty lub płyny gotowe ale na takie do chłodnic aluminiowych i miedzianych .

Chłodnice aluminiowe są nowszego typu stosowane w silnikach z aluminiową głowicą i aluminiową nagżewnicą ( prawidłowy układ ) w przypadku zastosowania miedzianej chłodnicy do aluminiowej głowicy tworzymy prymitywne ogniwo elektryczne które przyśpiesza degeneracje płynu i rdzewienie metalowych części silnika ( oczywiście nie demonizujmy nie jest to efek natychmiastowy tylko powolne chrupanie )

Chłodnice miedziane - stosowane głównie w silnikach z żeliwnymi głowicami ( lub raczej z silnikami starszego typu , w starszych autach ) wymagają nieco innego płynu .

Oczywiście wlanie płynu przeznaczonego do innego typu chłodnic nie spowoduje natychmiastowej awarii ( całą zimęna wodzie też sie da jeździc pod warunkiem że będziemy co wieczór opróżniali cały układ a rano napełniali go ) lecz po paru latach może sieokazać że części naszego układu chłodzenia wykazują znaczne objawy zużycia .
_________________
Wanna Rallye Team
&
Bad Boys Racing Team

ADHD/Adrenaline
 
 
 
muzz
[Usunięty]

Wysłany: 26 Gru 2004, 23:51   

no dobra czyli np. fiesta mk3 1.0 jaka ma chlodnice i co tam powinno sie lac...to smo chyba bedzei sie w takim razie tyczylo 1.1
 
 
Żółwik Tuptuś 
Ninja TEAM





Model: Ford Fiesta Mk1`81
Wersja: Turbo
Silnik: Inny
Dołączyła: 29 Maj 2004
Posty: 4354
Skąd: Z Galapagos
Wysłany: 27 Gru 2004, 00:35   

no właśnie co ma fiestka 1.0 lub 1.1 pod maską .
A która ? a co ma pod maską fiesta 1.4 albo 1.6 ?
A może chłodnicę od dużego fiata ? ( sam takie patenty robiłem w 1.1 ale to było dawnooooo )
Niestety na to pytanie każdy musi sam sobie odpowiedzieć ( czyt. ruszyc dupę do auta ) ponieważ na wymysły forda nakłada się radosna twórczość panów Heniów którzy sprowadzali powypadkowe egzemplarze i wsadzali do nich chłodnicę nie koniecznie od danego modelu i nie koniecznie pasującą , kolenym etapem była pomysłowość pana Wiesia który musiał sobie poradzić z krążącym po tym forum tematem chłodnicy dziurawej najczęściej poprzez wymianęjej na nową używana .
I tutaj właśnie dochodzimy do sedna sprawy czyli jaka chłodnica jest u nas pod maską . Muzz jaką chłodnice ma fiestka mk3 1.0 pod maską ( pod warunkiem że nie jest to farbowane 1.1 lub 1.3 przerobione w papierwch przez sciągającego jąz hitlerowa w celu obniżenia stawki OC ) ;)
_________________
Wanna Rallye Team
&
Bad Boys Racing Team

ADHD/Adrenaline
 
 
 
muzz
[Usunięty]

Wysłany: 27 Gru 2004, 17:44   

Zolwik: czyli wg tego co napisales to nasze fiestki powinny miec chlodnice miedziana??...jezeli oczywisice nikt nic nie przerabial...
 
 
Lokmen 
Zeus


Model: Inne auto
Wersja: Inna
Silnik: Inny
Dołączyła: 23 Maj 2004
Posty: 1723
Skąd: ___
Wysłany: 27 Gru 2004, 19:58   

Raczej powinny mieć aluminiową.....
_________________
 
 
 
muzz
[Usunięty]

Wysłany: 27 Gru 2004, 20:49   

tak mie sie tez wydawalo...ale z tego co napisal Zolwik wynika insza inszosc...mi sie poprostu rozchodzi o to co leje do ukladu chlodzenia a co powinienem lac...
 
 
Żółwik Tuptuś 
Ninja TEAM





Model: Ford Fiesta Mk1`81
Wersja: Turbo
Silnik: Inny
Dołączyła: 29 Maj 2004
Posty: 4354
Skąd: Z Galapagos
Wysłany: 28 Gru 2004, 18:25   

muzz najprawdopodobniej masz chłodnicę aluminiową choć widziałem mk3 1.1 z oryginalną ( jak się zażekał właściciel ) chłodnicąmiedziana . Ale czy to naprawde tak duży problem zejść do auta i sprawdzić jaka masz chłodnicę i wg tego dobraćpłyn ?
_________________
Wanna Rallye Team
&
Bad Boys Racing Team

ADHD/Adrenaline
 
 
 
muzz
[Usunięty]

Wysłany: 28 Gru 2004, 18:47   

no to jak mam to zobaczyc w samochodzie?...napisane gdzies bedzie...osobiscie nie wiem jak po wygladzie chlodncy powiedziec ze to taka a taka!(po kolorze metalu to wiem...ale ja mam chlodnice koloru czarnego...:) )...czyli podejrzeawm ze mam aluminiowa...bo tak jak powiedzialem u mnie nie bylo nic mieszane!
 
 
Żółwik Tuptuś 
Ninja TEAM





Model: Ford Fiesta Mk1`81
Wersja: Turbo
Silnik: Inny
Dołączyła: 29 Maj 2004
Posty: 4354
Skąd: Z Galapagos
Wysłany: 28 Gru 2004, 18:49   

pudło - na czarno na ogół były malowane chłodnice miedziane - aluminiowe pozostawały na ogół w naturalnym kolorze łyżek stołowych
_________________
Wanna Rallye Team
&
Bad Boys Racing Team

ADHD/Adrenaline
 
 
 
Rycho 

Model: Ford Fiesta Mk3`93
Wersja: S
Silnik: 1.8i16V/105KM
Wiek: 49
Dołączył: 26 Maj 2004
Posty: 203
Skąd: Trzebnica
Wysłany: 29 Gru 2004, 00:26   

A ja leję Quala, orlenowski płyn do chłodnic aluminiowych i nawet jestem zadowolony. Jakiś czas temu ściągałem pompę wody i miałem okazję obejrzeć kawałek kawałek tulei, wyglądała OK, bez nadmiernej ilości osadów czy innych histori blokujących wymianę ciepła.
Rycho
_________________
JetCar XR2

I,i,i ja mówię ci, że ci, co władzę mają
Robią syf i w tym syfie się tarzają
I mówię ci, że ten, kto ma władzę
Niech zawsze, zawsze budzi w tobie odrazę
 
 
 
bash
[Usunięty]

Wysłany: 30 Gru 2004, 17:03   

dopnę się do dyskusji...
po kupnie fiesty mechanik (nie mialem czasu sam przy tym posiedziec :P ) zrobil mi szybki przeglad i wymiane tego co konieczne, w tym zalał świeżym plynem - petrygo (ten taki niebieskiego koloru) - mam 1.4i z (raczej) oryginalną chłodnicą (własnie - alu czy miedź?); mam też bardzo niewielkie kapanie pomiedzy ujsciem z termostatu na chlodnice (z miejsca gdzie wchodzi przewod gumowy z chlodnicy na króciec termostatu-opaski sa zacisniete mocno, na wiosne spuszcze uklad, wyczyszcze krociec i zaleje czyms znowu) - w miejscu drobnej nieszczelności jest jasnozielony osad (czy to normalny objaw?)- żeberka chlodnicy wydają mi sie z alu ale tu chodzi przeciez o rurki przepływu cieczy - nie jestem pewien wiec zapytam (sorki tuptus) - czy wiecie jaka byla oryginalnie chlodnica w mk3 (91) 1.4i ? i jaki polecacie plyn.... (heh...ponad 0,7k postow i takie pytanie.... :| )
 
 
szynszyl 
EKSTERMINATOR

Model: Inne auto
Wersja: Inna
Silnik: Inny
Wiek: 50
Dołączył: 17 Lip 2004
Posty: 3784
Skąd: jasło
Wysłany: 30 Gru 2004, 17:24   

popatrz na wawel (chyba wawel - dawno tam nie byłem :wink: ), ma miedziany dach i zielony nalot, wszystko wiadomo....
_________________
1% dla mojego syna
 
 
 
bash
[Usunięty]

Wysłany: 18 Sty 2005, 19:19   

hmmm...jednak chyba tak nie do konca....

 
 
szynszyl 
EKSTERMINATOR

Model: Inne auto
Wersja: Inna
Silnik: Inny
Wiek: 50
Dołączył: 17 Lip 2004
Posty: 3784
Skąd: jasło
Wysłany: 18 Sty 2005, 19:43   

fido w końcu nie napisał jakim autem jeździ. stąd sugerowanie się instrukcją od mk3 nie ma chyba sensu?
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Przyklejony: Gotowanie z Żółwiem czyli co w układzie chłodzenia piszczy
Żółwik Tuptuś Mechanika ogólna 2 28 Gru 2004, 20:45
Żółwik Tuptuś
Brak nowych postów Układ chłodzenia : jaki płyn koncentrat
osimek1 Mechanika 59 8 Gru 2005, 14:21
Gość
Brak nowych postów [MK3] Płyn chłodniczy - jaki? 1.8D
kamilq777 Silniki diesla 3 7 Sty 2013, 19:51
Stunt_Man
Brak nowych postów [MK3] Płyn chłodniczy
Gość Mechanika 8 2 Gru 2008, 18:58
JoeMix
Brak nowych postów Bulgoczący płyn chłodniczy
Bantic Mechanika ogólna 5 8 Sie 2017, 14:02
Bantic


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group




Instagram




Fiesta Klub Polska nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek treści umieszczane przez użytkowników forum.
Odpowiedzialność ta spoczywa na autorach tych treści.