Fiesta Klub Polska


Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: Brak tagów.

Przesunięty przez: szynszyl
1 Lis 2008, 20:19
Diody w samochodzie
Autor Wiadomość
fizyk
[Usunięty]

Wysłany: 11 Cze 2005, 14:45   Diody w samochodzie

Mam pytanko, chce zainstalowac diody w głośnikach (za osłona) by były podswietlone i kupiłem włacznik (srebrna gałkę) i teraz jak podłaczyc kilka diud do jednego kabla potem do włacznika i jeszzce do źrudła prabu - tylko nie wiem czym ma yc źródło pradu czy akumulator czy jaks batreia ( w koncu to zaledwie 10-15 diud. Dróga sprawa top bym chciał takie same diody zainstalowac ew bagazniku lecz pod drógi włacznik . Prosze powiedzcie mi jak to zrobic? jak ktos ma wszekiego typu instrukcje podłaczania tego to bede wdzieczny:) pozdro fizyk
 
 
Kacper
[Usunięty]

Wysłany: 11 Cze 2005, 16:13   Re: Diody w samochodzie

fizyk napisał/a:
Mam pytanko, chce zainstalowac diody w głośnikach (za osłona) by były podswietlone i kupiłem włacznik (srebrna gałkę) i teraz jak podłaczyc kilka diud do jednego kabla potem do włacznika i jeszzce do źrudła prabu - tylko nie wiem czym ma yc źródło pradu czy akumulator czy jaks batreia ( w koncu to zaledwie 10-15 diud. Dróga sprawa top bym chciał takie same diody zainstalowac ew bagazniku lecz pod drógi włacznik . Prosze powiedzcie mi jak to zrobic? jak ktos ma wszekiego typu instrukcje podłaczania tego to bede wdzieczny:) pozdro fizyk


Wiesz, jak nie wiesz jak to podłaczyc... to radze zwrócic sie do jakiegoś znajomego, bo jeszcze popalisz cos itd.
Tutaj nie ma co tłumaczyc - plus to plus, minus to minus - do diody musi byc obliczony rezystor, chyba ze podepniesz odpowiednia ilość diód... to mozna bez rezystora, ale jak jedna padnie to wszystkie nie beda swiecic. Ale to wszystko zalezy od napięcia źródła. Niema czegoś takiego jak instrukcja podlączania diody w aucie...
Radze zwrócic sie do znajomego który sie w tym orientuje jak masz takiego.
 
 
fizyk
[Usunięty]

Wysłany: 11 Cze 2005, 20:59   a jakie źródło pradu?

a czy moze byc bateria lub kilka baterii? bo by nie groziło spaleniem niczego chyba:/ a co powiesz na listwy swiecace na allegro? www.moto.allegro.pl/show_item.php?item=53234586
 
 
JoeMix 


Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Titanium
Silnik: 1.4Duratec/96KM
Wiek: 43
Dołączył: 23 Maj 2004
Posty: 12026
Skąd: Konstantynów
Wysłany: 12 Cze 2005, 00:23   

Do każdej normalnej diody świecącej trzeba połczyć rezystor... jak wsadzisz odpowiedni to i na 220V bedzie świecić... nie ma sensu bawić się w dziwne łacznia... jeden LED+Jeden rezystor.... 30 ledów to dajemy 30 rezystorów po jednym dla kazdej diody.... Jak bedziesz kupowac w sklepie elektronicznym to poproś o rezystor na 14V, jak bedziesz kupował na giełdzie, u dobrego sprzedawczy i powiesz ze to do auta to rezystor dostaniesz gratis, jak bedziesz kupował w sklepie motoryzacyjnym/tuningowym to warto sie zastanowić nad tzw. diodami tuningowymi które rezystor mają wbudowany i zasila się je bezpośrednio z instalacji auta.... taki element dioda+rezystor właczasz pod napięcie (jak podłączysz odwrotnie to poporstu nie zaświeci)

łączymy tak... (+)-----DIODA-----REZYSTOR-----(-)
_________________
Trist, yem nu enske ya vehatvase. Da!
 
 
coccolino
[Usunięty]

Wysłany: 12 Cze 2005, 00:38   

Bez rezystora to się chyba raczej nie da... zrobić tego dobrze, poza tym 1 rezystor kosztyje 5 groszy więc po co? Na diodzie występuje spadek napięcia (w zależności od natężenia prądu) od 1,6 do 2,2 V - do obliczeń przyjmuje się 2V. Więc teoretycznie bez rezystora można podłączyć maxymalnie ok.6 diód, ale to jest bezsensowne i może być zabujcze dla diód.
Maxymalny prąd jaki można podać na diodę to 25 mA, ale ładnie świeci już przy 10-15 mA (no i dłużej "pożyje").

Tak więc jeśli ktoś chce podłączyć jedną diodę:
I=U/R - I powinno mieć ok. 10 mA (0,01 A)
R=U/I
R=10 V / 0,010 A - U dlatego 10V bo na diodzie spadek napięcia wynosi 2V (trzeba go odjąć)
R=1000 Ohm - czyli 1kOhm - (1k)
Tak więc:
+ zasilania > kabelek > rezystor > dłuższa nóżka diody (+) > kabelek od krótszej nóżki > masa (-)
lub
+ zasilania > kabelek > dł. nózka diody > krótsza nóżka > rezystor > kabelek > masa (-)
Jest całkowicie obojętne z której strony diody umieścimy rezystor.
(+)---------------RRRR---- +D(LED) - -------- (-)
lub
(+)--------------- +LED- ------RRRR-----------(-)


Jeśli więcej diód równolegle (20):
I powinien mieć 20*10 mA = 200 mA
R=10 V / 0,200 A
R=50 Ohm czyli 0,05 kOhm - (0,05 k) - takiego nie ma więc musi być 47 Ohm
Maxymalna moc jaka może być wydzielana na takim maleńkim rezystorze to 250 mW.
P=U*I
P=10*0,200
P=2W
Czyli wtym przypadku za dużo, więc trzeba kupić 50 Ohm'owy rezystor o mocy 5W (ok. 50 groszy). 50 omowych nie ma ale są 47 omowe także spoko (nie zrobi to żadnej różnicy).
Czyli mamy:
(+)-----------RRRR-------- +20LED- ----------------- (-)


Dłuższa nózka diody zawsza do +, krótsza do -.
Najlepiej byłoby zrobić rysunek, bo tak to ... :-/
Aha... i daj sobie spokuj z bateriami, bo kto nosi drwa do lasu??? W samochodzie prądu dostatek ;)

NARKA.
 
 
Kacper
[Usunięty]

Wysłany: 15 Cze 2005, 23:25   

dodam od siebie, ze spadek napiecia na diodzie jest różny - mozna to tak troche kolorami podzielic... np niebieskie mozna dać 3V i bedzie działać spokojnie ;) podczas gdy (chyba) czerwoną juz spali.
Pozdrawiam, Kacper
 
 
JoeMix 


Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Titanium
Silnik: 1.4Duratec/96KM
Wiek: 43
Dołączył: 23 Maj 2004
Posty: 12026
Skąd: Konstantynów
Wysłany: 16 Cze 2005, 07:09   

Kacper napisał/a:
dodam od siebie, ze spadek napiecia na diodzie jest różny - mozna to tak troche kolorami podzielic...

Tak, to prawda, ale przyjmując średni prąd (chyba 0,02A - jak pamiętam) wszystkie kolory bedą swiecić dobrze...
_________________
Trist, yem nu enske ya vehatvase. Da!
 
 
suchy 


Model: Ford Fiesta Mk3`95
Wersja: CLX
Silnik: 1.3i/60KM
Wiek: 53
Dołączył: 04 Wrz 2004
Posty: 61
Skąd: sieminowice sl
Wysłany: 16 Cze 2005, 09:14   

no i jeszcze są w sklepach diody na 12V bez kombinacji ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [MK3] diody
pomocy
Przemas88 Elektryka 15 28 Sie 2008, 23:36
JoeMix
Brak nowych postów Apteka u diody :)
Żeby nie było że u mnie sie nic nie dzieje
diodalodz Mechanika ogólna 24 10 Lut 2012, 21:52
diodalodz
Brak nowych postów diody LED do licznika
xri2
Gość Elektryka 12 27 Sie 2005, 15:07
trzeci
Brak nowych postów [MK3] Diody LED
Czyli jak się do tego zabrać?
Krzysiek Tuning stylistyczny 9 13 Paź 2010, 21:16
JoeMix
Brak nowych postów [MK3] Powódz w samochodzie
Nesor Blacharstwo / Lakiernictwo / Kosmetyka samochodowa 23 31 Mar 2009, 12:17
Nesor


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group




Instagram




Fiesta Klub Polska nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek treści umieszczane przez użytkowników forum.
Odpowiedzialność ta spoczywa na autorach tych treści.