Fiesta Klub Polska


Poprzedni temat «» Następny temat

Klimatyzacja... czy to normalne zachowanie?
Autor Wiadomość
Huk 

Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Trend
Silnik: 1.25Duratec/82KM
Wiek: 37
Dołączył: 01 Sty 2015
Posty: 69
Skąd: ***
Wysłany: 9 Lut 2016, 21:05   Klimatyzacja... czy to normalne zachowanie?

Witam.

Matka narzeka że w naszej MK7 cały czas włącza się dmuchawa chłodnicy. Dzisiaj poszedłem sprawdzić czy coś jest nie tak, podnieśliśmy maskę, zapaliliśmy auto i faktycznie słychać od razu praktycznie "odkurzacz". Po paru minutach doszliśmy do wniosku że to na szczęście nie wentylator chłodnicy, a klimatyzacji. W związku z tym kilka pytań:

1. Czu u Was też jest to tak głośne że na postoju wyraźnie słychać z wnętrza kabiny, a stojąc nad otwartą maską słychać jak wentylator laptopa na pełnych obrotach tylko trzy razy głośniej?

2. Matka jest "ciepłolubna" :) dlatego klimę wyłączyła... a przynajmniej tak nam się wydawało, ustawianie wyglądały tak że patrząc od lewej na to:



Ustawienia dmuchawy były na "AUTO" (dioda świeciła się), zaś przełącznik "A/C" po prawej był wyłączony (dioda zgaszona) - mimo to po zapaleniu auta klimatyzacja włączyła się. Temperatura była ustawiona na 21 stopni. Pytanie czy to normalne? Wydawało mi się że w takim układzie powinna chodzić tylko sama dmuchawa, a nie cała klimatyzacja (na dworze ~ 8 stopni... a klimatyzacja z tego co mi wiadomo nagrzewnicy nie ma - więc po cholerę to się włącza ;-| ?).

3. Jeśli ustawiania z AD2 to za mało żeby klima się nie włączała - co jeszcze trzeba ustawić?

4. Bardziej od strony technicznej - czy Fiesta zalicza się do aut w których nie używanie klimy nawet zimą, grozi jej zatarciem i zniszczeniem? Czy w takim wypadku rozumiem że - patrząc ponownie na powyższy schemat - przełącznik "A/C" powinien się zawsze świecić?

5. Jeszcze odnośnie chłodnicy - tym razem "wyje" na 100% klimatyzacja, ale w lato przy dużych temperaturach zdarzało się że załączał się też wentylator chłodnicy - z tego co czytałem MK7 przed liftem jest trochę bardziej podatna na załączanie schładzania chłodnicy, ze względu an mały grill i że to normalne. Pytanie czy - zakładając że auto jeździ normalnie i nie pokazuje żadnych komunikatów o przegrzaniu - można to po prostu uznać za "ten typ tak ma" i nie przejmować się? Oczywiście poziom płynu chłodniczego w normie.

Sorry za takie dziwne pytania ale od dawna chodzi mi to po głowie :) jak coś jest nie tak to wiadomo - im szybciej to naprawię, tym lepiej.

Z góry dzięki za info.

Pozdrawiam.
 
 
michal77 


Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Sport
Silnik: 1.4 Duratec
Wiek: 46
Dołączył: 11 Gru 2011
Posty: 606
Skąd: SWD
Wysłany: 9 Lut 2016, 21:28   Klimatyzacja... czy to normalne zachowanie?

U mnie się nie włącza wentylator jak mam przyciśnięty tylko przycisk AUTO, a jak włączę A/C to wtedy wentylator wyje.
_________________
Ford Fiesta mk7 sport sea grey
 
 
 
Huk 

Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Trend
Silnik: 1.25Duratec/82KM
Wiek: 37
Dołączył: 01 Sty 2015
Posty: 69
Skąd: ***
Wysłany: 10 Lut 2016, 21:08   Klimatyzacja... czy to normalne zachowanie?

@michal77:

Dzięki za odzew - dzisiaj Fiesta ponownie w użyciu, ale już bez narzekań na "wycie"... postaram się sprawdzić to jeszcze raz i nagrać film z działania bo może mój opis jest zbyt chaotyczny :)

Pozdrawiam.
 
 
Mars 

Model: Ford Fiesta Mk8`18
Wersja: Vignale
Silnik: 1.0EcoBoost/140KM
Imię: Marcin
Wiek: 49
Dołączył: 05 Kwi 2014
Posty: 279
Skąd: Spod Bydgoszczy
Wysłany: 15 Lut 2016, 18:13   Klimatyzacja... czy to normalne zachowanie?

Podobno fiesta z klimą automatyczną ma dogrzewanie elektryczne- warto to sprawdzić. Wentylator klimy faktycznie jest bardzo słyszalny na postoju. Przy klimie manualnej mając włączony wentylator na samą szybę przednią i tak zapala się kontrolka klimy, nawet poniżej plus 4*C ( ale nie włącza się sprężarka ).
_________________
HDK ZdZN A Rh"-".
 
 
Huk 

Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Trend
Silnik: 1.25Duratec/82KM
Wiek: 37
Dołączył: 01 Sty 2015
Posty: 69
Skąd: ***
Wysłany: 16 Lut 2016, 00:01   Klimatyzacja... czy to normalne zachowanie?

@Mars:

Z tym dogrzewaniem to raczej wątpię - w zimę na rozmrożenie przedniej szyby trzeba czekać i czekać, a powietrze leci zimne do momentu rozgrzania silnika (a przydała by się nagrzewnica, nie powiem...), tak więc to raczej nie to.

Chwilowo inne sprawy mnie pochłaniają i nie mam czasu do tematu wrócić ale na pewno jeszcze się tym zajmę.

Pozdrawiam.
 
 
Mirek01 

Model: Ford Fiesta Mk7`14
Wersja: Titanium
Silnik: 1.0EcoBoost/125KM
Dołączył: 14 Lis 2011
Posty: 11
Skąd: Opolskie
Wysłany: 16 Lut 2016, 08:36   Klimatyzacja... czy to normalne zachowanie?

Potwierdzam działanie klimatyzacji tak jak u @michał77 ,nawet przy 4 stopnich wentylator pracuje cały czas .Mam też nagrzewnice elektryczną ,ale ona tylko nagrzewa powietrze wpadające przez dwa środkowe nawiewy do kabiny i na szybę.

Wysłane z mojego PE-TL10 przy użyciu Tapatalka
 
 
Mars 

Model: Ford Fiesta Mk8`18
Wersja: Vignale
Silnik: 1.0EcoBoost/140KM
Imię: Marcin
Wiek: 49
Dołączył: 05 Kwi 2014
Posty: 279
Skąd: Spod Bydgoszczy
Wysłany: 16 Lut 2016, 17:45   Klimatyzacja... czy to normalne zachowanie?

Mirek01- czyli jednak jest nagrzewnica? Skąd masz to info?
_________________
HDK ZdZN A Rh"-".
 
 
Huk 

Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Trend
Silnik: 1.25Duratec/82KM
Wiek: 37
Dołączył: 01 Sty 2015
Posty: 69
Skąd: ***
Wysłany: 16 Lut 2016, 20:34   Klimatyzacja... czy to normalne zachowanie?

@Mars:

User @Mirek01 ma wersję Titanium - czyli "full wypas" - ja mam tylko Trenda z opcją Climatronic, może stąd ta różnica... postaram się w tym tygodniu sprawdzić na 100%, ale wiem że w zimę bez odmrażacza na przednią szybę ani rusz - no chyba że coś trzeba odpowiednio ustawić - bynajmniej jak wciskam znaczek z szybką "MAX" (czyli niby własnie max nawiew na szyby itd) to dmuchawy włączają się na full, ale z tego co pamiętam na zimnym silniku i tak leci zimne powietrze.

Pozdrawiam.
 
 
Mirek01 

Model: Ford Fiesta Mk7`14
Wersja: Titanium
Silnik: 1.0EcoBoost/125KM
Dołączył: 14 Lis 2011
Posty: 11
Skąd: Opolskie
Wysłany: 16 Lut 2016, 21:16   Klimatyzacja... czy to normalne zachowanie?

Wpisz swój numer vin do FordEtis i pokaże ci wyposażone z jakim twoja Fiesta wyjechała z fabryki .

Wysłane z mojego PE-TL10 przy użyciu Tapatalka
 
 
Huk 

Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Trend
Silnik: 1.25Duratec/82KM
Wiek: 37
Dołączył: 01 Sty 2015
Posty: 69
Skąd: ***
Wysłany: 16 Lut 2016, 21:48   Klimatyzacja... czy to normalne zachowanie?

@Mirek01:

Ja już dawno to sprawdzałem tylko nie zwracałem uwagi na takie "szczegóły" :) - faktycznie teraz zobaczyłem że niby jest pozycja:

Kod:
"With Recirculating Heater"


Czyli co, ta niby nagrzewnica powinna działać jak włączona jest recyrkulacja powietrza...? Hmm łeb dałbym sobie uciąć że próbowałem odmrażać szybę przy włączonej recyrkulacji i niewiele to dawało - mógłbyś zapodać jakie ustawienia stosujesz i jak bardzo ciepłe, powietrze leci na szybę (w sensie - jak np. mamy takie temperatury jak obecnie, załączysz auto, włączysz to ogrzewanie i nadstawisz rękę - to czuć od razu że to dmucha wyraźnie ciepłem)?

Pozdrawiam.
 
 
Mirek01 

Model: Ford Fiesta Mk7`14
Wersja: Titanium
Silnik: 1.0EcoBoost/125KM
Dołączył: 14 Lis 2011
Posty: 11
Skąd: Opolskie
Wysłany: 17 Lut 2016, 05:54   Klimatyzacja... czy to normalne zachowanie?

Tak po około kilometrze leci gorące powietrze z nawiewu na szybe i dwóch srodkowych ,ustawienia mam na auto, temperatura na 19 stopni.(20 i wiecej powoduje prawie sałne ,mam porównanie do mondeo tam mam 22 stopnie ustawione) Nagrzewnica włącza sie sama .

Wysłane z mojego PE-TL10 przy użyciu Tapatalka

Dodano po 7 minutach 8 sekundach:
Ja mam w etis info z dodatkową nagrzewnicą .

Wysłane z mojego PE-TL10 przy użyciu Tapatalka
 
 
Mirek01 

Model: Ford Fiesta Mk7`14
Wersja: Titanium
Silnik: 1.0EcoBoost/125KM
Dołączył: 14 Lis 2011
Posty: 11
Skąd: Opolskie
Wysłany: 17 Lut 2016, 05:54   Klimatyzacja... czy to normalne zachowanie?

Ja mam w etis info z dodatkową nagrzewnicą .

Wysłane z mojego PE-TL10 przy użyciu Tapatalka
 
 
Mars 

Model: Ford Fiesta Mk8`18
Wersja: Vignale
Silnik: 1.0EcoBoost/140KM
Imię: Marcin
Wiek: 49
Dołączył: 05 Kwi 2014
Posty: 279
Skąd: Spod Bydgoszczy
Wysłany: 24 Lut 2016, 17:45   Klimatyzacja... czy to normalne zachowanie?

Mam wersję Trend z klimą manualną i po włączeniu nadmuchu na samą przednią szybę już po chwili leci na nią ciepłe powietrze mimo zimnego płynu chłodniczego. I tak mam podgrzewaną przednią szybę, więc jakoś nie korzystałem z tego wcześniej.
_________________
HDK ZdZN A Rh"-".
 
 
janek80 

Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Sport
Silnik: 1.6TDCi/90KM
Wiek: 37
Dołączył: 17 Gru 2013
Posty: 74
Skąd: Kalisz
Wysłany: 27 Lut 2016, 20:37   Klimatyzacja... czy to normalne zachowanie?

A jak to jest... wczoraj chciałem włączyć sobie klimę i po wbiciu przycisku AC cisza. Nie ma charakterystycznego kliknięcia włączającego klimę. Temperatura 3-4 C. Na wyposażeniu klimatronik.

Coś mi padło czy po prostu w tych temperaturach się nie włącza?
_________________
 
 
Huk 

Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Trend
Silnik: 1.25Duratec/82KM
Wiek: 37
Dołączył: 01 Sty 2015
Posty: 69
Skąd: ***
Wysłany: 28 Lut 2016, 20:43   Klimatyzacja... czy to normalne zachowanie?

Witam po przerwie i sorry że tak długo to trwało - próbowałem odtworzyć sytuację z załączaniem klimy ale się to nie udało - nieważne czy wciskałem "ATUO" czy "A/C" nie dochodziło do efektu jak z pierwszego posta - być może przez różnicę temperatury na dworze, ciężko powiedzieć. Jak by sytuacja się powtarzała dam znać.

Potwierdzam że jest jakaś nagrzewnica - na postoju, po włączeniu obiegu zamkniętego i nawiewu na przednią szybę, czuć że leci letnie/ciepłe powietrze, przy czy w trybie postojowym na zimnym silniku u mnie przynajmniej szału nie ma - powietrze bardziej letnie niż ciepłe... ale zawsze to coś.

@janek80:

Wydaje mi się że to zależy od temperatury zewnętrznej - kiedy zakładałem temat to na dworze było 5-10 stopni, teraz jak testowałem było blisko zera, podejrzewam że w takim wypadku komputer sterujący po prostu oszczędza paliwo... mam zresztą taką nadzieję - inaczej coś mi pało :(

Pozdrawiam.
 
 
michal77 


Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Sport
Silnik: 1.4 Duratec
Wiek: 46
Dołączył: 11 Gru 2011
Posty: 606
Skąd: SWD
Wysłany: 29 Lut 2016, 09:28   Klimatyzacja... czy to normalne zachowanie?

Panowie czytać instrukcję :ford:
Tam jak byk stoi:
Cytat:
Układ klimatyzacji działa wyłącznie wtedy, gdy temperatura otocznia jest wyższa niż 4st.C
_________________
Ford Fiesta mk7 sport sea grey
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Przyklejony: Jak rozpoznać czy skrzynia ma LSD
stafcio Tuning mechaniczny 7 29 Sty 2016, 22:47
vegetagt
Brak nowych postów Przyklejony: Koło dwumasowe - jest czy nie ma? Wątek zbiorczy
Brak pewności co masz w swojej MK6? Pytaj tutaj.
medrek Mechanika ogólna 17 18 Lip 2021, 10:46
ttomek71
Brak nowych postów Radio - czy to normalne ?
Grabarz Car Audio i CB 11 31 Mar 2008, 14:47
Grabarz
Brak nowych postów [MK3] Odpalanie Fiesty - czy to normalne ?
Peter Mechanika 11 27 Lis 2010, 01:28
tomekzxr
Brak nowych postów [MK4] głośno chodzi po odpaleniu czy to normalne ?
pajaja31 Silniki diesla 19 13 Paź 2014, 08:53
Puff


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group




Instagram




Fiesta Klub Polska nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek treści umieszczane przez użytkowników forum.
Odpowiedzialność ta spoczywa na autorach tych treści.