Forum FiestaKlubPolska -

Nasze auta - [MK3] FORD FIESTA FUTURA PRO

FIESTA Moondust - 3 Gru 2020, 20:26
Temat postu: [MK3] FORD FIESTA FUTURA PRO
1. NICK: FIESTA Moondust
2. IMIĘ: Mateusz
3. MODEL: 3D
4. WERSJA: Futura Pro
5. ROCZNIK: 1996
6.SILNIK: 1.3 CFI

7.OPIS AUTA: Chcę przedstawić moją nową "maskotkę". Fiesta kupiona latem w Niemczech od starszej i jedynej właścicielki od nowości. Bardzo nietuzinkowa wersja jak i historia pochodzenia tego egzemplarza.Otóż jest to odmiana mało znana, a co najlepsze oferowana tylko na wybrane rynki. Ten konkretny egzemplarz pochodzi z Włoch. I tu dalszy ciąg ciekawej historii... z bliżej nieznanych przyczyn nie został on sprzedany przez dealera. Fiestę reimportowano do Niemiec gdzie po kilku miesiącach znalazła swoją właścicielkę. Nietypowa historia bo takiego modelu nie oferowano tam jako nowego w salonach sprzedaźy, zostało to dobrze sprawdzone. Samochód mimo, że z 1996 roku to zaczął być eksploatowany rok później. To już jakiś wspólny mianownik ze Szwajcarską poprzedniczką, która także była oferowna na wąskim rynku.
Co do szczegółów technicznych to jest to wersja z silnikiem 1.3 i jednopunktowym wtryskiem paliwa o mocy 60 KM. Kupując miała 220.003 km przebiegu udokumentowanego w ASO i książce serwisowej. Absolutnie nie widać tego ani po stopniu zużycia silnika, podzespołów czy wnętrza. Można powiedzieć, że los wynagrodził mi stratę poprzedniczki. Na prawdę robi wrażenie. Oczywiście są elementy do poprawy i jest to kwestia blacharki. Ale jest to bardziej kosmetyka, zwłaszcza w porównaniu do mojej drugiej Futury. Nadmienię iż jest to bogata odmiana. Posiada dwie poduszki powietrzne, immobiliser, centralny zamek, elektryczne sterowane szyby, wspomaganie ukl. kierowniczego, welurową tapicerkę, oraz tylne szyby uchylane.

8. DOKONANE PRACE: Na sam start wymienione wszystkie płyny eksploatacyjne. Regulacja luzów zaworowych. Kolejnym krokiem było całe zawieszenie na nowych elementach i tu została poczyniona modernizacja. Fiesta została obniżona fabrycznymi sprężynami RS Eibach. Pięknie teraz wygląda i jeździ. Niczym poręczny gokart.

9. PLANOWANE ZMIANY: Utrzymanie samochodu w oryginalnym stylu. Kilka poprawek blacharsko-lakierniczych. Alufelgi zamiast felg stalowych.

10. ZDJĘCIA:















luk-90 - 3 Gru 2020, 21:39

Fajnie wygląda, ale mógłbyś opisać czym ta wersja pro różni się niby od zwykłej futury? Ten kolor to czarny czy taki w zieleń wpadający? Na ten moment co się wyróżnia (na minus imho) to silnik 1.3. 1.6 16v byłby znacznie przyjemniejszy do jazdy(choć bardziej nieprzyjemny do serwisowania). Nie widzę futurowego wnętrza( wzór tapicerki oraz foteli uszatek)
FIESTA Moondust - 3 Gru 2020, 21:55

Futura Pro różniła się tym, że stosowano silnik 1.3. Jak dla mnie jest on wystarczający, nie o osiągi tu chodzi. Mam mega sentyment do tego silnika i cieszę się że trafiłem w takiej nietuzinkowej konfiguracji. Do tej pory słyszałem o jednej takiej Fieście w Polsce. Kupowałem od jej właściciela tylne szyby uchylanie z uszczelkami i elementami do ich mocowania. Wówczas jeszcze nie świadom, że coś podobnego nabędę w przyszłości. Kolor to zielony metalic. Tamta druga Fiesta to wypisz - wymaluj kopia włącznie z kolorem karoserii. Fotele uszatki były tylko jako wyposażenie seryjne w 1.6 16V. Tu są fotele o innych przetłoczeniach względem seryjnych i inna tapicerka welurowa.
kuba87 - 3 Gru 2020, 22:07

fotele są takie jak w xr2i, tylko szmata jest inna, ciekawią mnie zegary, nigdy takich w łapkach nie miałem, a kolor taki jak w mojej pierwszej mk3, ciemniejszy niż butelkowa zieleń
FIESTA Moondust - 3 Gru 2020, 22:21

Zegary to kolejny rarytas. Z tym niebieskawym tłem widziałem lata temu na niemieckim E-Bay i ktoś nieźle sobie za nie życzył. Z ciekawostek ta Fiesta ma jeszcze tarcze hamulcowe wentylowane i bębny z tyłu większe (203mm). I jest to nietypowe połączenie, ponieważ nie ma układu SCS który towarzyszył takim hamulcom w słabszych wersjach.
kuba87 - 4 Gru 2020, 16:44

z tymi hamulcami to niekoniecznie nietypowo, jeśli rynek docelowy dla tego auta to włochy/ szwajcaria to należałoby się spodziewać mocniejszych
FIESTA Moondust - 4 Gru 2020, 19:39

Ale to jeśli już to tylko w tej wersji. Miałem poprzedniczkę z tymi większymi hamulcami ale było to sprzężone z systemem SCS. Była to konfiguracja z rynku Szwajcarskiego, a więc najbogatszego w Europie jeśli chodzi o opcje. Dotarłem do źródeł, że jeśli rozbudowany układ hamulcowy to połączony jako jeden pakiet z SCS. Także w tej mojej wersji konfiguracja bardzo nietuzinkowa.
kuba87 - 5 Gru 2020, 06:44

masz hamulce takie jak w xr2i/rs nie muszą być sprzężone z scs
FIESTA Moondust - 5 Gru 2020, 09:32

Ja wiem, że nie muszą bo mam coś takiego. Z tym ciężko polemizować. Tylko podkreślam iż to rzadka konfiguracja zwłaszcza przy silniku 1.3. Tego nie wyszło zbyt wiele, nie mówiąc ile zachowało się do naszych czasów. Dlatego może budzić zdziwienie u niejednego, który w tych samochodach siedzi od lat. Nawet mój niemiecki kolega nie krył zaskoczenia, choć tych Fiest trochę miał w życiu.
kuba87 - 5 Gru 2020, 17:04

ja miałem aż jedną z częściowo wypatroszonym scsem, przy silniku 1.1
FIESTA Moondust - 5 Gru 2020, 17:45

To pogratulować. Ja mam już drugą w której wszystko z SCS działa bez zarzutu. Ale to pod innym tematem moze kiedyś rozwinę.
Peedro - 5 Gru 2020, 23:40

a ja miałem chianti 1,4 z litymi tarczami i licznikiem bez obrotka ;) rozstrzał niezły.
FIESTA Moondust - 6 Gru 2020, 01:01

Peedro, No tak, wspomniałeś mi kiedyś o tym ;) Moja druga Futura z 1.4 ma z kolei SCS. Rozstrzał duży jak to zauważyłeś.
FIESTA Moondust - 6 Gru 2020, 10:37

Wspomnienie zakupu sprzed równo 4 miesięcy. Najlepsze uczucie jak już wiesz, że za moment to będzie twoje :)

A tu lektura na niedzielne popołudnie, prezent "spod poduchy":

SCHWARZ 1.4S - 9 Gru 2020, 23:29

No w końcu... myślałem, że pozostanie już w ukryciu :P Z mojej strony też pamiątkowa fotka, jedna z pierwszych wykonana Fieście:
[img][/img]

FIESTA Moondust - 10 Gru 2020, 23:07

SCHWARZ 1.4S, Nie no w końcu się ujawniłem. Pamiętam jak dziś te spojrzenia Niemców co to z ich kraju wywożą na lawecie w tej dawnej po DDR-owskiej okolicy ;/
FIESTA Moondust - 17 Sty 2021, 17:19

Pod "strzechę" trafiła w końcu świeżutka i najbardziej wartościowa książka obsługi do Fiesty. Jedyne słuszne kompendium wiedzy.

FIESTA Moondust - 10 Lut 2021, 18:01

Wspominałem tu kiedyś, że pozyskałem uchylane szyby z identycznej Fiesty co mam obecnie. Wówczas jeszcze nic nie świadom, że w przyszłości wejdę w posiadanie takiej wersji. Poniżej przedstawiam tą oto Fiestę w wersji Futura Pro pochodzącą także z rynku włoskiego. Ma podobnie skonfigurowane detale typu hamulce, silnik, wyposażenie. No i ma zachowany znaczek na tylnej klapie, niestety u mnie się on nie zachował. Jest to dopiero drugi znany mi egzemplarz tej rzadkiej odmiany.





FIESTA Moondust - 25 Lut 2021, 23:40

No i biblioteczka się zapełnia kolejnymi tematycznymi lekturami ;) Poza tym pogoda iście wiosenna pozwoliła na przeprowadzenie przeglądu rejestracyjnego. Oczywiście beż żadnych obiekcji, w pakiecie z podziwem od pana diagnosty. No i troszkę uzupełniłem braki w wyposażeniu np. poprzez dołożenie akcesoryjnej pokrywy akumulatora. Więcej wiosną.





kuba87 - 26 Lut 2021, 21:27

kurde, ładne to
FIESTA Moondust - 27 Lut 2021, 07:51

kuba87, Dzięki :) Będę starać się o jak najlepsze utrzymanie tej Fiestki.
FIESTA Moondust - 29 Maj 2021, 17:22

No i kolejny etap na drodze do ideału. Spec od renowacji felg spisał się wzorowo, efekt na żywo jest o wiele większy niż na zdjęciach. Dobre, zadbane i błyszczące koło to na prawdę ogromna różnica w odbiorze optycznym samochodu. Sam miałem ten sam wzór alufelg w poprzedniczce, ale teraz takie odświeżone potęgują poprzedni efekt. Pozytywne doznania z jazdy zagwarantuje przy tym nowy komplet solidnych opon. Na drodze do kompletności mojej Fiesty zostaje już tylko renowacja blacharsko-lakiernicza. Mechanicznie Fiesta jest już kompletnym samochodem.











Peedro - 29 Maj 2021, 17:45

Wartało by dorzucić na tył dystans 5mm, bo obecnie widać że koło schowane ;) polecam, miałem w swojej ;)
FIESTA Moondust - 29 Maj 2021, 20:26

To ostateczna konfiguracja. U mnie cel to zawsze rozwiązania oryginalne.
luk-90 - 30 Maj 2021, 17:27

Oczywiście twój cyrk i twoje małpy jak to mówią, na oryginalności nic nie stracisz, a na odbiorze wizualnym auta już tak, jak to pedro dobrze podpowiedział :yes:
Peedro - 30 Maj 2021, 18:29

luk-90, każdy robi jak chce, ale ona krzyczy z pierwszego zdjęcia, że chce ;) :rotfl:
FIESTA Moondust - 31 Maj 2021, 20:58

Rozumiem Was Panowie, że może to i jeszcze lepiej mogło by wyglądać. Mnie jednak najbardziej raduje forma rozwiązania jaką przyjął w założeniach zespół konstruktorów. No tak już mam, że co wpadnie w moje ręce to kończy jak z fabryki :P I żeby nie było... doceniam każdą formę wyważonej i gustownej sugestii ;) Tak samo jak cenię właścicieli ratujących coraz mniejszą populację MK3 i tu już bez względu czy w duchu fabrycznego ładu czy własnej wizji. Dziś na deser ostatnie kalibracje przy Fieście. Zbieżność wykonana, samochód jeździ jak po sznurku, bardzo pewnym torem jazdy.

FIESTA Moondust - 16 Sie 2021, 17:01

Kiedy druga Fiesta jest odbudowywana w pocie czoła, jej odpowiedniczka jeździ bezproblemowo i zwiedza przeróżne podkarpackie rubieże. Nie przypuszczałem, że jeszcze będzie mi dane mieć tak oddany egzemplarz. Piękna sprawa i łza wzruszenia, że znowu mogę to przeżywać.






FIESTA Moondust - 16 Wrz 2021, 01:46

Kolejne akcesoria zagościły w Fieście. Tym razem w materii oświetleniowej. Tylne lampy z dymionym kierunkowskazem, które coraz ciężej jest zdobyć w bardzo ładnym stanie. A z przodu dla podkreślenia klimatu żółte żarówki przywiezione z Francji. Świetnie to się prezentuje zwłaszcza porą nocną. Poza tym na samochód została wykonana opinia rzeczoznawca dla pojazdów >25 lat. Dzięki czemu kolejne polisy za OC będą miały symboliczną wartość.





FIESTA Moondust - 13 Paź 2021, 21:45

W Fieście zagościło kilka akcesoriów radujących przede wszystkim oko. Nowy komplet oryginalnie jeszcze zapakowanych dywaników podłogowych. Akcesoryjna siatka bagażnika pamiętająca moje poprzednie Fiesty. W kwestii oświetlenia mam już pełen French style czyli komplet oświetlenia przedniego o jednolitej żółtej, ciepłej barwie. Teraz halogeny doczekały się żarówek z tym efektem. Odczucia są jak najbardziej pozytywne zwłaszcza porą nocną.
Poza tym pogoda jesienna jeszcze pozwala na przejażdżki, ale niebawem Fiesta zostanie schowana na okres zimowy do garażu. I mam nadzieję, że na wiosnę doczeka się ostatniej poważniejszej misji czyli korekty lakierniczej. Na ten moment zbieram potrzebne elementy, ale jest to zadanie prawie już wykonane i nie tak trudne jak przy renowacji jej krewniaczki.














FIESTA Moondust - 27 Lis 2021, 19:56

Czas żegnać kolejny sezon z Fiestą (Fiestami) i szykować się do następnego. Zakończenie bardzo pozytywne bo z zaliczonym bez najmniejszych uwag przeglądem rejestracyjnym. Cieszy fakt, że w tym roku Fiesta była gotowa mechanicznie by wybrać się dalej. Wyjazd na wakacje utwierdził mnie o trafnym wyborze i kontynuacji tradycji posiadania Fiest z potencjałem. Rzutem na taśmę odebrałem też drugą Fiestę po skończonej renowacji. Zima zapowiada się intensywnie bo trzeba ją jeszcze poskładać. Ale napędza mnie ogromną energią wizja by ustawić dwie gotowe obok siebie i zacząć czerpać radość z ich posiadania i eksploatacji. Zatem do wiosny✊

SCHWARZ 1.4S - 5 Gru 2021, 20:54

Miałem okazję przejechać się tą Fiestą i mogę śmiało powiedzieć, że to perfekcyjnie złożony i zadbany egzemplarz pod względem mechanicznym. Co robi jeszcze dodatkowo wrażenie to przebieg ponad 220 tys km którego tu w ogóle nie widać. Czekam tylko na zewnętrzne korekty lakiernicze bo one będą pięknym uzupełnieniem tego co ta Fiesta już prezentuje.
FIESTA Moondust - 1 Lip 2022, 23:53

Pora po dłuższej przerwie zaraportować ostateczny ład techniczny w tej Fieście. Zostały odswieżone hamulce z tyłu czyli nowe okładziny, rozpieraki, cylinderki, linka hamulca ręcznego. Dodatkowo piasty i łożyska kół przednich bo z jednej strony przy mocnych dohamowaniach słyszalne było buczenie i samochód miał wówczas tendencję do znoszenia. Teraz hamulce to brzytwa, a Fiesta jest bardzo stabilna no i gotowa do wakacyjnych wojaży. To jest samochód z gatunku tych, że wsiadam i nie ważne czy do pokonania jest 10 km czy 1000 km. Wiem, że bez obaw dotrę do celu z wielką frajdą podczas jazdy. Żaden samochód nie daje mi tak wielkiej radości z jazdy jak Fiesta MK3. Niebawem długa trasa.







JoeMix - 3 Lip 2022, 11:45

I na taką rdze to poskładałeś?
FIESTA Moondust - 3 Lip 2022, 17:32

Rzecz jasna, że nie. To zdjęcie z początku prac. Miały być inne, ale w trakcie niestety padł telefon i już dalszego ciągu nie ma...
No ale jest jak trzeba, z zachowaniem norm estetyki.
Dzisiaj zająłem się jeszcze przełącznikiem zespolonym, jako że występowało czasem bardzo krótkie przygasanie świateł mijania w momencie włączenia kierunkowskazów. Problem wyeliminowany (niekontakty spowodowane wiekiem zwłaszcza przy kowadełku kierunkowskazu). Działa jak nowy, w dodatku bardzo miło się teraz go przełącza bo został odświeżony w każdym ruchomym zakamarku.



kuba87 - 4 Lip 2022, 20:15

O, uratować to co jest, nie nowe🙃
FIESTA Moondust - 5 Lip 2022, 00:15

kuba87, Tak właśnie działam od wielu lat. Tym bardziej, że to dość proste samochody. Więc pole do popisu jest wielkie by coś na nowo działało jak za lat świetności. W moich rękach te samochody przeżywają drugą młodość, a ja wraz z nimi.
Jeśli jest cień szansy to próbuję uzdrowić dany element. Jeśli nic z tego to musi być rzecz jasna nowe, ale oryginalne na ile to realne.

FIESTA Moondust - 6 Lip 2022, 20:10

Przy moim wpisie z ostatnio wykonanych prac wkradł się chochlik. Zdjęcia przełącznika zespolonego nie są z mojej Fiesty, choć też przy nim majstrowałem bo robiłem kilka hurtem. Tu jest właściwy przełącznik dla poliftingowej Fiesty. Wewnątrz różni się prawie niczym. Widać na płytce jak i na kowadełku kierunkowskazów czarny ślad będący winowajcą zajść ze światłami. Dalsze zdjęcia to już oczyszczone te miejsca, a w następstwie prawidłowa funkcjonalność zespolonego. Poza tym zainstalowałem kierunkowskazy przednie w lepszym stanie i teraz front jest na pełnym oryginale. Szukam wciąż zaślepki plastikowej gniazda diagnostycznego przy drzwiach przednich. Nie ma ktoś tego?



















FIESTA Moondust - 14 Sie 2022, 10:00

Kolejne wyjazdy wakacyjne Fiestą zaliczone. Tradycja poprzedniczek podtrzymana także w kwestii niezawodności na takich wyprawach. Blisko 4.500km bezawaryjnej jazdy po różnych drogach Polski, a także Słowacji skąd jest większość zdjęć. Wielka satysfakcja z jazdy oraz tego jak funkcjonuje samochód.
Przez cały wyjazd uświadczyłem tylko kilka Fiest tej generacji co dobitnie pokazuje, że to model na wymarciu. A w miejscu w którym nie spodziewałem się w ogóle zobaczyć bratniej wersji Fiesty jednak ją spotkałem - na Słowacji, ta sama wersja Futura Pro tylko, że w odmianie 5 drzwiowej. Na dodatek na alufelgach z Fiesty RS Turbo i także z włoskim rodowodem. Zrobiło mi to wówczas dzień, pierwszy raz na żywo widziałem odpowiedniczkę tej rzadkiej wersji.
W tym roku jeszcze jedna wyprawa, jedyne co trzeba przed tym zrobić to zmienić olej jako, że utrzymuję interwały wymian na poziomie 5 tys km.

















modell1 - 14 Sie 2022, 22:38

No i ekstra są tacy jak ja uwielbiam jeździć sportem :)
FIESTA Moondust - 14 Sie 2022, 23:17

modell1, No i to jest pięknie, móc jeździć tym czym się uwielbia i czerpać z tego wiele przyjemności :jupi:
FIESTA Moondust - 23 Paź 2022, 23:30

Zgodnie z zapowiedzią sprzed kilku miesięcy Fiesta odbyła jeszcze jedną wyprawę w tym roku. Ponownie była to wschodnia Słowacja oraz Zakarpacie na Ukrainie. Wszystko wedle starej tradycji czyli bez najmniejszych problemów. Teraz miałem do dyspozycji jeszcze skuteczniejsze hamulce przednie, zamontowałem przed wyjazdem komplet tarcz oraz klocków hamulcowych z oryginalnego zestawu. Poprzednie przy mocnych dohamowaniach powodowały wyczuwalne wibracje. Obecnie w kwestii mechaniki w tej Fieście nie mam nic do zarzucenia.
Niebawem czeka ją przegląd rejestracyjny ale będzie on formalnością przy tym jak wszystko tu funkcjonuje. Póki co po powrocie została ładnie umyta i schowana do swojego matecznika. Już w tym roku nie przewiduję dłuższych tras. Następne podróże na miarę tej odbytej od przyszłej wiosny wzwyż.







modell1 - 24 Paź 2022, 08:31

No i super :)
Ps. Co do garażu nie skrapla się woda.
Bo widzę że sama blacha :yes:

FIESTA Moondust - 24 Paź 2022, 15:36

Garaż mam wbrew pozorom dość przewiewny, stoi jako pierwszy z brzegu co jeszcze poprawia sytuację. Mimo, że blaszany to nie dochodzi w nim do gromadzenia się wilgoci w nadmiernych ilościach. Mam jeszcze pokrowiec na Fiestę, ale zakładam dopiero gdy wiem, że prędko nie opuści garażu.
modell1 - 25 Paź 2022, 21:27



Ja tak zrobiłem blaszka :-)

FIESTA Moondust - 25 Paź 2022, 22:38

Można?! Można :ok: aczkolwiek ja tu u siebie nie będę podejmować takich działań bo z innym miejscem wiąże swą przyszłość. Ale w tym docelowym miejscu na pewno będzie konkretny kąt do działania. Na miarę tego jaki pokazałeś na zdjęciu.
FIESTA Moondust - 14 Lis 2022, 20:10

Sezon tegorocznej regularnej eksploatacji tej Fiesty dobiegł końca. Jak to w zwyczaju tego egzemplarza kończy się on badaniem technicznym na SKP. Oczywiście nie było żadnych wątpliwości co do tego czy należy się przedłużenie ważności. Wszystko funkcjonuje na najwyższym poziomie.
To był ciekawy rok, przejechałem najwięcej kilometrów odkąd ją posiadam. Dwie trasy po przekątnej kraju i dalej Słowacja oraz Ukraina. Dużo pozytywnych reakcji, które dodatkowo będą motywacją by w przyszłym roku nadać jej optycznej świeżości. No i utrzymywać w dalszym ciągu na najwyższym poziomie. To póki co tyle. Kolejne raporty zapewne na wiosnę

modell1 - 14 Lis 2022, 21:05

Myślę że ja odwiedzisz do wiosny :ok:
FIESTA Moondust - 14 Lis 2022, 23:16

Odwiedzać będę regularnie jak to ma miejsce co roku ;) Czasem coś się porobi już pod kątem następnego sezonu.
FIESTA Moondust - 27 Mar 2023, 00:42

Kolejny sezon z Fiestą czas zaczynać. Aura coraz lepsza więc wyjazdy z garażu będą częstsze. Ten rok zapowiada się intensywnie i interesująco, znowu będzie kilka dalszych wypadów w odległe zakątki. Będzie też kilka prac mających podnieść wizualną jakość by jeszcze bardziej cieszyła oko.
Tymczasem cały czas magazyn części zapasowych rośnie w oczach. W ostatnich tygodniach przybyła np. nowa cewka zapłonowa, kolejny zestaw przewodów zapłonowych, elastycznych przewodów hamulcowych, a nawet nowiutka kierownica. Oczywiście wszystko oryginalne.
Uzupełniłem także jeden brakujący detal, choć nie jest on jeszcze uzupełnieniem docelowym ze względu na inny kolor - klapka gniazda diagnostycznego. Ta akurat po przypasowaniu okazała się być z MK4 z '96 roku.









FIESTA Moondust - 22 Lip 2023, 17:36

No i dzieje się zgodnie z zapowiedziami. Sezon trwa to i nastąpiły szybkie przygotowania do trasy. Następnie wyjazd wpierw na południe kraju, a następnie jeszcze trochę dalej.
Co do przygotowań to jedyne co chciałem usprawnić to układ hamulcowy. A mianowicie poprawić do ideału rozkład sił hamowania. Przy hamowaniach z wyższych prędkości czuć było nieco tą różnicę. Cóż, że u mnie musi być perfekcja to cały układ został zweryfikowany jeszcze raz i wymienione wszystkie elastyczne przewody hamulcowe na nowe oryginalne oraz nowiutkie korektory sił hamowania przy pompie. Trasa pokazała, że zamierzony cel został osiągnięty. Fiesta wciąż hamuje bardzo skutecznie, a przy tym równo nawet w podbramkowych sytuacjach na limicie. No i ostatecznie zdobyłem i założyłem właściwą klapkę rewizji diagnostycznej. Detal, a cieszy👍
Co do podróży to byłem tradycyjnie w Bieszczadach. Następnie udałem się ku przygodzie na Ukrainę, a finalnie dotarłem do Rumunii gdzie Fiesta dotarła na najwyższą jak do tej pory przełęcz położną powyżej 1400 m.n.p.m.
Wszystko oczywiście bez przykrych niespodzianek, bardzo pewny kompan podróży.
W drodze powrotnej do domu dokonałem życiowego wyniku zużycia paliwa. Jeżdżąc tyle już lat i mając różne Fiesty w tym i kilka MK3, nigdy mi się nie udało zejść poniżej 5 l/100km. Byłem bliski kilka razy, ale coś zawsze brakowało. Do teraz... wynik na poziome 4,79 l/100 km dał ogromną radość i kolejne potwierdzenie w jak wybornej kondycji jest ten samochód. Na zdjęciu poniżej jest stan drogomierza od poprzedniego tankowania z momentu uzupełniania paliwa a przy tym przeszło jeszcze 1/4 stanu zbiornika. Pozostaje tylko dbać jak do tej pory. Przed nami na pewno nie jeden taki niezapomniany wyjazd. Z samochodu jestem bardzo zadowolony i dumny 👌

















modell1 - 24 Lip 2023, 21:30

Ogień 🔥.
Wielkie brawa za dbałość i szczegułowość.
Myślę że nawet ASO forda tak nie robiło w tych latach swoich aut :)
Czerwoności

FIESTA Moondust - 25 Lip 2023, 23:35

modell1, Dzięki za pozytywne słowa 👍 staram się bardzo by utrzymywać najlepiej jak to możliwe te swoje Fordy w nurcie oryginalności. Nie jest to obecnie proste zadanie, tyle lat po zakończeniu produkcji modelu. Dlatego też tyle trwa składanie i kompletowanie drugiej Fiesty będącej po renowacji, tak aby mogła spełniać moje wyśrubowane wymagania. Gdzie najdrobniejsze detale muszą zgadzać się z pierwowzorem.
FIESTA Moondust - 27 Paź 2023, 21:28

Druga połowa roku stała pod znakiem kolejnych dalszych wyjazdów. Ponownie były to Bieszczady, a dalej słowacki Vihorlat aż po ukraińskie Gorgany. To już piąta dalsza wyprawa tą Fiestą, podczas tego wyjazdu minęło nam 20 tys wspólnie przejechanych kilometrów odkąd mam ten egzemplarz. Samochodem w tak świetnej kondycji aż chce się jeździć, zawsze mam wielką frajdę na myśl gdy przychodzi przejechać symboliczne kilkanaście kilometrów czy też spędzić cały dzień na przejeżdżaniu setek kilometrów.
Na ten rok to póki co koniec dalszych tras. Fiesta po wszystkim trafiła na małe SPA gdzie zabezpieczyłem wszelkie elementy plastikowe i gumowe oraz lakier. A także odświeżyłem zabezpieczenie antykorozyjne spodu nadwozia zanim trafi na zimową hibernację.











modell1 - 27 Paź 2023, 22:47

Widziałem foty na grupie mk3 na Facebooku :)

Miło że udany rok :)

Fiesta jak z Fabryki nawet lepiej niż z fabryki :ok:

FIESTA Moondust - 27 Paź 2023, 23:48

modell1, Miałem teraz trochę czasu wolnego to dodałem tu i ówdzie👍 Cieszę się, że samochód bardzo pewny bo takie wyjazdy to przyjemność. Wpisuje mi się w tradycję poprzedniczek, którymi też podbijałem bez kompleksów rożne zakątki. To jest właśnie piękne, lata mijają ale Fiesta MK3 musi być bo daje najwięcej nieprzemijającej radości z obcowania. Jak żaden inny samochód.
FIESTA Moondust - 4 Lis 2023, 13:27

No to właściwie już zwieńczenie sezonu do jazdy dla tej Fiesty, chyba że będą jeszcze dni z korzystną aurą. Wykonany przegląd na SKP, tradycyjnie bez żadnych zastrzeżeń. Z roku na rok staram się pomału wskoczyć w bardziej optymalny termin wykonywania badania dlatego i w tym nieco przyśpieszyłem wizytę. Tak by wypadał on docelowo wrzesień/październik bo jest wówczas szansa na lepszą i stabilniejszą pogodę niż późną jesienią.
Przed przeglądem dokonałem jeszcze poprawy mocowania zderzaka tylnego i jego lepszego dopasowania do karoserii. Przedtem był on z prawej strony krzywo, odchodził w dół od linii klapy bagażnika przez obrywające się kotwienie główne zderzaka. Zostało to naprawione i od razu zyskał też wygląd zewnętrzny. Linia spasowania jest teraz jak powinna. Przy okazji zdemontowanego zderzaka zakonserwowałem także profile zamknięte do których najlepszy dostęp jest od strony odsłoniętego pasa tylnego. Teraz już każdy zakamarek jest sumienne zabezpieczony. Pozostaje liczyć, że zima szybko minie i będzie można znowu realizować kolejne dalsze wyprawy. Ten egzemplarz na każdym kroku udowadnia, że wiek to tylko liczba, a zakup był strzałem w "10". Dalej będę robić wszystko by utrzymać ten potencjał bez oglądania się na koszty.





FIESTA Moondust - 26 Sty 2024, 02:16

Wczoraj wykorzystałem sprzyjające okno pogodowe i wyjechałem po dwóch miesiącach na szosy żeby przepalić Fiestę. Ponad to opłukać z kurzu, dotankować paliwo już nie PB95 w nowej modle, a PB98 E5 i dolać dodatek do benzyny. Szkoda, że jeszcze trochę czekania do wiosny bo chciało by się już pojeździć więcej. Ale i tak pozytywnie bo pomimo dłuższego przestoju Fiesta odpaliła jakby ostatni rozruch był wczoraj, a nie 1,5 miesiąca temu
W kwestii powiększania zasobów części to wpadły mi ostatnio na regał m.in. kompletne i oryginalne wahacze oraz surowy kluczyk dla wersji z immobiliserem. A dla oka kolejny folder z lat świetności tej generacji.













modell1 - 27 Sty 2024, 21:23

Cieszyć się o magazynować :ok:
FIESTA Moondust - 28 Sty 2024, 02:57

modell1, Tak też jest :jupi: sumienie spokojne, że w razie jakiejś ewentualności czekają na zapasie.
FIESTA Moondust - 12 Lut 2024, 18:11

Przywiozłem trochę folderów z Niemiec w bardzo dobrym stanie. Także nie tylko kolekcja części zamiennych się systematycznie powiększa, ale wszystko co jest związane z posiadanymi Fordami.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group