Forum FiestaKlubPolska -

Car Audio i CB - [MK6] Radio działa, głośniki działają, a nic nie gra

zoom_zoom - 4 Lut 2017, 17:17
Temat postu: [MK6] Radio działa, głośniki działają, a nic nie gra
Witam,
To mój pierwszy post na forum bo i Fiestą jeżdżę raptem od kilku dni. Zakupiłem auto z niesprawnym audio. Sugerowano spaloną końcówkę mocy w 6000cd więc nie zastanawiając się wiele, kupiłem drugie radio. Jakież było moje zdziwienie, gdy po podłączeniu go do instalacji, nie wliczając moich bluzgów, w aucie panowała kompletna cisza. Objawy identyczne na obydwu. Wszystko zdaje się włączać i działać idealnie, ale sprzęt po prostu nie gra.
Objawy na 6000cd:
- radio włącza się normalnie
- dostępne są wszystkie opcje z balance/fade (nawet na odpiętym głośniku przednim!)
- zero jakiegokolwiek dźwięku
- zero reakcji na wciśnięcie przycisków 3 i 6 (test głośników)
Rozebrałem prawy boczek, celem sprawdzenia głośnika. Po podpięciu multimetra, na gnieździe głośnika nie ma żadnego napięcia (radio włączone na full). Głośnik zabrałem do domu i podpiąłem pod Kasprzaka - działa.
Do rzeczy. Panowie, od czego zacząć? Walnięta jest chyba gdzieś instalacja, ale od czego w ogóle wartowałoby zacząć? Może są jakieś odcinki szczególnie narażone na takie uszkodzenia? Będę wdzięczny za wszelkie porady. Pozdrawiam serdecznie!

Freeman - 5 Lut 2017, 11:38

Sprawdź łączniki w drzwiach.
zoom_zoom - 5 Lut 2017, 20:11

Ok. Dziękuję za pomoc. Z ciekawostek, to radio na kilka sekund zaczęło grać, po czym znów zapadła głucha cisza. Dziś jeszcze na szybko sprawdzę multimetrem na kostce czy coś się ze sobą nie zwiera. A jak najlepiej dostać się do tych łączników?
Freeman - 5 Lut 2017, 20:26

Skoro zaczęło grać na chwilę to znaczy, że kabelki się poluzowały. Sprawdziłbym najpierw kostkę podpinaną do radia. Poruszaj nią i patrz czy zacznie grać. Poruszaj kabelkami w tej kostce.
zoom_zoom - 11 Lut 2017, 15:28

To jednak nie wina poluzowanych kabelków. Radio gra dosłownie sekundę, każdorazowo po odpięciu akumulatora. Taki sam efekt wystąpił po odłączeniu i podłączeniu głośnika. Ktokolwiek ma jakieś pomysły? Samochód broni się przed jakimś zwarciem na głośnikach?
barcik - 11 Lut 2017, 15:50

Spróbuj może podpinać po jednym głośniku. Przy radiu będzie to utrudnione, ale najlepiej tam by było (wyeliminujesz dodatkowe zwarcie na samych kablach - może gdzieś jest kabel przetarty i zwiera do blachy)
Możesz też zacząć od drugiej strony. Czyli odpiąć wszystkie głośniki, oprócz tego jednego co masz sprawny. Ale wymaga to rozebrania wszystkich boczków.

Jarecki - 11 Lut 2017, 21:54

Jeżeli masz możliwość podpięcia innego radia, i ono by działało, to od razu wykluczy się pozostałe elementy i znaczy że radio jest do wymiany.
Z twojego przypadku najprawdopodobniej wynika że twoje radio jest uszkodzone bo jeżeli nawet na chwilę słychać dzwięk, to znaczy że głośniki są podłączone i same się nie odepną.

P.S.
Ten kto sprzedawał najprawdopodobniej wiedział o co chodzi bo miałem identyczny przypadek z końcówką mocy (wzmacniacz domowy), jak tylko osiągnęła pewne decybele to od razu urywało dzwięk.

barcik - 11 Lut 2017, 22:25

Jarecki napisał/a:
Jeżeli masz możliwość podpięcia innego radia, i ono by działało, to od razu wykluczy się pozostałe elementy i znaczy że radio jest do wymiany.

Czytałeś pierwszy post?
Kolega ma dwa radia, na obu jest ten sam objaw, więc to nie jest problem radia.

DemptD - 11 Lut 2017, 22:40

zoom_zoom, wyjmij radio i pomierz przejścia na kablach głośnikowych - potem ewentualnie pomierz jeszcze każdy pojedynczy kabel do masy jak barcik radzi - chociaż wyjęcie radia i pomierzenie będzie szybsze ;)
zoom_zoom - 13 Lut 2017, 13:27

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Temat został rozwiązany. Uszkodzona była cewka na prawym, tylnym głośniku, powodując zwarcie. Z ciekawostek, głośnik przechodził bez problemu test (wciśnięcie klawiszy 3+5), dokładnie w taki sam sposób jak pozostałe cztery. Jeszcze raz kłaniam się wszystkim, którzy zainteresowali się moim problemem.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group