Forum FiestaKlubPolska -

Mechanika silnika - 1.4 90 KM Gotuje się płyn chłodzący silnik

damian128888 - 30 Kwi 2016, 20:58
Temat postu: 1.4 90 KM Gotuje się płyn chłodzący silnik
Witam,

Posiadam fieste z silnikiem 1.4 zetec. Problem opiszę od początku żeby lepiej był zrozumiały. Zaczęło się od 10 minutowego postoju, gdy silnik był już rozgrzany (korek w mieście). Temperatura mi skoczyła do litery A (NORMAL) więc zgasiłem silnik. Słyszałem w kabinie bulgot wody z nagrzewnicy. Ogrzewanie działało. Zjechałem następnie na pobocze i poluzowałem lekko korek żeby wrzątek wyrzuciło. Po kilku minutach wszystko było OK i wracając do domu wskazówka była na poziomie litery O i wszystko było ok.

Po kilkudniowym postoju zauważyłem dziwną przypadłość, że zbiera mi się woda w tłumiku, codziennie. Dopiero jak ją przegonię to jest spokój. Ponownie pojechałem do miasta i stojąc w korku fiesta znowu mi się zaczęła gotować. Gdy wróciłem do domu wziąłem się za szukanie przyczyny.

Na początku sprawdziłem czy układ jest szczelny i lekko woda uciekała przez króciec elektrozaworu od nagrzewania, lecz to zostało naprawione. Problem nie zniknął. Specjalnie go zagotowałem żeby sprawdzić czy węże robią się twarde, lecz węże były miękkie, lecz płyn był tak zagotowany, że wywalało go i tak przez zbiornik. Płyn miał taki specyficzny zapach (podobny do rosołu :D ). Zauważyłem, że w zbiorniku nie leci płyn, gdy już się załączy duży obieg (chłodnica jest ciepła więc termostat działa). Wziąłem się za wyciąganie pompy wody, co mnie kosztowało dużo roboty... Po wyjęciu tej pompy, wszystko jest ok, wirnik jest cały i się obraca, i nie zacina.

Tak więc, mam do Was pytanie szanowni forumowicze, co to może być? Mam takie wrażenie, jakby jakiś wąż był przytkany. Do zbiornika dochodzą dwa chude wężyki i nic z nich nie leci. Wątpię i mam nadzieję, że to nie uszczelka pod głowicą... Auto przyspieszenie ma katalogowe.

Pozdro :ford:

Peedro - 30 Kwi 2016, 21:57
Temat postu: 1.4 90 KM Gotuje się płyn chłodzący silnik
Woda zbiera się w tłumiku, to normalne i zawsze jak auto jest zimne to jest tam mokro. A co do gotowania, to proste pytanie - wentylator ci się załącza?
damian128888 - 30 Kwi 2016, 22:18
Temat postu: 1.4 90 KM Gotuje się płyn chłodzący silnik
Odnośnie wentylatora to się nie załącza, lecz na jakimś forum czytałem, że w tych fiestach to trzeba nieźle ją podgrzać (wskazówka od temp. na czerwonym polu) żeby wentylator zaczął chodzić. Najbardziej niepokoi mnie to, że płyn nie wraca z powrotem do zbiornika (nic nie płynie), pomimo, że pompa jest sprawna i mam wrażenie, że płyn gotuje się w bloku silnika :sad:
Peedro - 30 Kwi 2016, 22:28
Temat postu: 1.4 90 KM Gotuje się płyn chłodzący silnik
jak silnik osiągnie temperature załączenia, to powinien wentylator się włączyć, ogólnie nie ma możliwości zagotowania silnika jak wszystko jest sprawne - z reguły włączniki wentylatora mają temp załączenia 96-98 stopni, ja bym go sprawdził. A co do tego że chłodnica jest ciepła to wcale nie znaczy że termostat jest w pełni sprawny, najlepiej wymontować i sprawdzić go we wrzątku.
wawrzyc - 4 Maj 2016, 10:01
Temat postu: 1.4 90 KM Gotuje się płyn chłodzący silnik
A zbiorniczek nie jest ciemny? To może uszczelka pod głowicą.U mnie jak wszystko działa nigdy nie słyszałem wentylatora, chyba że włącze klimę. Ja też miałem problem że się zapowietrzał obieg i chłodnica była letnia i się gotował, otworzyłem powoli korek i było przez chwilę ok. Skończyło się wymiana uszczelki i planowaniem.
damian128888 - 12 Maj 2016, 15:12
Temat postu: 1.4 90 KM Gotuje się płyn chłodzący silnik
Temat do zamknięcia. Winnym elementem okazała się uszczelka pod głowicę.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group