Forum FiestaKlubPolska -

Mechanika - [MK3] Układ kierowniczy : wymiana kierownicy

Wojtass - 12 Maj 2005, 23:32
Temat postu: [MK3] Układ kierowniczy : wymiana kierownicy
Witam.
Kupiłem ostatnio nową kierę, zamocowałem ją do naby, która była w standardowej kierownicy, wkładam wszystko ładnie poskręcane na miejsce, przykręcam i zonk - naba strasznie trze o to co jest za nią i jeźdić prawie się nie da, o samemu powracaniu kierownicy do prostego położenia nie ma mowy, wyglądaa to tak jakby naba wlazła za daleko na drążek. Oczywiście ze standardową kierownicą nic takiego się nie działo, więc sam juz nie wiem.

Oto skutki:





Dodam że plastikowa podkładka, która podtrzymuje łożysko jest na miejscu.

Prosze o pomoc, bo niedługo bezwład rąk chyba dostane...

szymko200 - 13 Maj 2005, 07:26

prównaj starą kierownice do nowej dokonaj pomiarów może sam sobie odp na to pyt.
Wojtass - 13 Maj 2005, 10:54

Kierownica nie ma tu raczej nic do rzeczy, chodzi o mocowanie (któro jest to samo co wcześniej).
Qzyn - 13 Maj 2005, 11:00

No wlasnie - skoro naba jest ta sama to musiales cos popierdzielic - nie ma opcji :D
Lokmen - 13 Maj 2005, 11:33
Temat postu: Re: Problem po wymianie kierownicy.
Wojtass napisał/a:
Witam.
Kupiłem ostatnio nową kierę, zamocowałem ją do naby, która była w standardowej kierownicy, wkładam wszystko ładnie poskręcane na miejsce, przykręcam i zonk - naba strasznie trze o to co jest za nią i jeźdić prawie się nie da, o samemu powracaniu kierownicy do prostego położenia nie ma mowy, wyglądaa to tak jakby naba wlazła za daleko na drążek. Oczywiście ze standardową kierownicą nic takiego się nie działo, więc sam juz nie wiem.

Oto skutki:

Obrazek



Dodam że plastikowa podkładka, która podtrzymuje łożysko jest na miejscu.

Prosze o pomoc, bo niedługo bezwład rąk chyba dostane...

Spróbuj podłożyć podkładki 1-2 powinny wystarczyć...

Wojtass - 13 Maj 2005, 19:05

Niestety gdy podłożę jakieś dystanse to naba nie będzie do końca wsunięta na sześciokąt i będzie miała luzy.
Czekam na inne propozycje, bo mi się już pomysły skończyły...

lehu8 - 13 Maj 2005, 19:29

Wojtass napisał/a:
Niestety gdy podłożę jakieś dystanse to naba nie będzie do końca wsunięta na sześciokąt i będzie miała luzy.
Czekam na inne propozycje, bo mi się już pomysły skończyły...


sześciokąt powinien się podciągnąć przy skręcaniu, spróbuj :)

Bodo - 13 Maj 2005, 23:14

Przepraszam za OT
Mam laickie pytanie.
Co to jest "naba"??
Często to słyszę ale nie mam pojęcia.
I może ktoś wie jak zdjąć kierownice gdy w środku jest poducha. ??

Lokmen - 13 Maj 2005, 23:19

Bodo napisał/a:
Przepraszam za OT
Mam laickie pytanie.
Co to jest "naba"??
Często to słyszę ale nie mam pojęcia.
I może ktoś wie jak zdjąć kierownice gdy w środku jest poducha. ??

Naba - adapter służący do instalowania kierownicy innej niż fabrycza lub do danego modelu - najczęściej chodzi tu o kierownice sportowe
Zanim przystąpisz do demontażu kierownicy z poduchą to odłącz akumulator (żeby nie wystrzeliła) - nie wiem jak we fordach (ale we większości samochodów tak jest) maskownica poduchy jest przykręcona do kiery - z tyłu ramion kiery powinny być otowry ną śrbunki mocujące maskownice. Jesli ich nie ma to znaczy ze jest na wcisk, wtedy trzeba podważyć i maskownica sama wyskoczy.

Bodo - 13 Maj 2005, 23:46

OK dzięki za rady
mateuszdrums - 14 Lut 2011, 20:35

Mam inny problem z kierownicą: nie umiem jej ustawić równo w samochodzie. podczas wizyty u mechanika wymieniany został "krzyżak" (niestety nie wiem czy to jest fachowe określenie) i wtedy podczas kombinowania przy układzie kierowniczym do tego doszło. czy ktoś wie czy jest jakaś szansa żeby tą kierownice poprawić żeby w środku auta wizualnie wyglądała na "prostą"?
Miły - 14 Lut 2011, 20:56

jedź na diagnostykę - tam ci ustawią na drążkach...
mateuszdrums - 14 Lut 2011, 20:59

dobra, tak zrobię. W ogóle myslałem żeby samemu to rozkręcić i się pobawić ale jednak lepiej będzie jechać na diagnostykę. dzieki za pomoc :)
JoeMix - 14 Lut 2011, 21:08

mateuszdrums napisał/a:
podczas wizyty u mechanika wymieniany został "krzyżak" (niestety nie wiem czy to jest fachowe określenie) i wtedy podczas kombinowania przy układzie kierowniczym do tego doszło.
Miły napisał/a:
jedź na diagnostykę - tam ci ustawią na drążkach...
Się kierownica przesunęła przy montażu krzyżaka,,, nie ma co przy drążkach grzebać trzeba krzyżak przykręcić prosto i tyle,,,
mateuszdrums - 14 Lut 2011, 21:17

ok. jutro popatrzę w garażu, może coś wykombinuję :)
luk-90 - 15 Lut 2011, 18:30

dokładnie to źle został włozony krzyżak, przestawił się o kilka ząbków, Ja ustawiłem na prosto taką metodą. Ustawiasz koła w pozycji proste, wyjmujesz krzyzak, wtedy ustawiasz kierownicę w pozycji na wprosti i wyjmujsz kluczyk blokujac ją w tej pozycji, potem wkładasz krzyżak na miejsce, skrecasz śruby i masz poprawnie ustawione
Maki - 15 Lut 2011, 19:15

Cytat:
dokładnie to źle został włozony krzyżak, przestawił się o kilka ząbków, Ja ustawiłem na prosto taką metodą. Ustawiasz koła w pozycji proste, wyjmujesz krzyzak, wtedy ustawiasz kierownicę w pozycji na wprosti i wyjmujsz kluczyk blokujac ją w tej pozycji, potem wkładasz krzyżak na miejsce, skrecasz i masz poprawnie ustawione

Mało dokładna metoda. Ja za każdym razem jak zmieniałem kardan to robiłem tak samo jak ty lecz zawsze mimo to kierownica było lekko krzywo. Dlatego poprawiam bardziej precyzyjnie na drążkach.

luk-90 - 16 Lut 2011, 13:27

Mi tam się udało ta metodą poprawić i jest tak jak powinno być, nic się też nie stanie jak opiszesz swoją metodą :)
JoeMix - 16 Lut 2011, 14:12

Żeby przy drążkach grzebać to trzeba mieć przyrząd do ustawiania zbieżności,,,
mateuszdrums - 17 Lut 2011, 09:16

Niestety jeszcze sie za to nie zabrałem (natłok obowiązków) ale moze w sobote sie uda.. zrobię to metodą którą opisał luk-90 :)
Maki - 18 Lut 2011, 18:47

Cytat:
Żeby przy drążkach grzebać to trzeba mieć przyrząd do ustawiania zbieżności,,,
Nie koniecznie. Wystarczy że jak z jednej strony wkręcisz np. 1 obrót drążek to z drugiej strony wykręcasz 1 obrót. Tylko tutaj trzeba być dokładnym. Ja tak zawsze robiłem przy wymianie kardana.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group