Forum FiestaKlubPolska -

Elektryka - [MK6] Moduł Gem Schemat

Wisni@ - 23 Paź 2012, 13:51
Temat postu: [MK6] Moduł Gem Schemat
Witam Poszukuje schematu, rozpiski wtyczek w module GEM Fiesta mk6.
Wisni@ - 24 Paź 2012, 13:13

Chce podłączy Uniwersalny sterownik zamka centralnego na pilot, Gdzie mam podłaczyc wyjscie na kierunkowskazy ?? Jaki kolor przewodów jest od sterowania kierunkami w module GEM ?
pawel_mk3 - 24 Paź 2012, 13:28

Kolory masz takie same jak przy oprawkach kierunków, pamietaj że w mk6 zamek sterowany jest minusem.
Wisni@ - 24 Paź 2012, 16:49

pawel_mk3, Tak tak wiem zamknij otwórz to wiem jak :) Dziękuje

a trzeba zastosowac diode ??

pawel_mk3 - 24 Paź 2012, 17:06

zazwyczaj diody już są jak są dwa przewody z centralki to są rozdzielone albo jeden rozdzielony doiodami na przewodzie
Wisni@ - 24 Paź 2012, 17:59

Z Centralki wychodzą dwa przewody Niebieski (strona lewa)i Niebiesko-Czerwony (strona prawa)
W aucie zbadałem wszystkie przewody od kierunków i tak
PRZÓD: Lewy: Niebieski-Pomarańcz Prawy : Niebieski
Tył ; L: Niebieski P: Niebiesko-Czerwony
Wychodzi na to ze z centralki wychodzi na tyl ,

Czy jak podłącze wyjscie ze strownika na kierunki do owych przewodów niebieskiego i niebiesko-czerwonego bedzie to Działac ??

Ciekawi mnie jak dociera napiecie do przodu jak są inne kolory
Pozdrawiam :)

pawel_mk3 - 24 Paź 2012, 18:48

Będzie działać połączone są ewentulanie możesz miernikiem sprawdzić a wyjściu z zespolonego które to przewody.
Wisni@ - 24 Paź 2012, 18:51

juz sprawdzałem :) A jeszcze pytanko odnosnie domykania szyb, mam taka opcje w sterowniku tam jest wyjscie 200mA gdzie to sie podłącza ?? wydaje mi sie ze to za mały prad jak na silniczek od domykania , stosuje sie jakis przekaźnik czy jak ??
pawel_mk3 - 24 Paź 2012, 18:59

Domykanie szyb to osobna kwestia, nie wiem czy gem w mk6 ma taką opję, pewnie ma ale nie każdy (nie dam uciąć reki) a to 200mA to tylko sygnał sterujący który się wpina w GEM w VAGU zwą to modułem komfortu.
pawel_mk3 - 24 Paź 2012, 19:00

http://obrazki.elektroda...._1334501105.jpg
poszperałem i masz o kierunkach :)

Wisni@ - 24 Paź 2012, 20:01

No tak Tylko Ja nie mam CAN Tylko analog :)
Ja wpinam sie do pierwszej kostki Gdzie jest sygnał Otwierania i zamykania.

Z instrukcja dostałem taki dodatek
https://mail-attachment.googleusercontent.com/attachment/u/0/?ui=2&ik=a08b7d6444&view=att&th=13a78316b1c21079&attid=0.1&disp=inline&safe=1&zw&saduie=AG9B_P-sbNcFoMBNg5JZW7mJ8u1y&sadet=1351101095148&sads=yfMwKQ6nFRdonBOOwwnIJH28gSY

Tylko jak sprawdzam miernikiem przewod czarno-czerwony pin9 (*który służy niby za otwieranie drzwi) + masa miernik nic nie pokazuje,
Natomiast Czarno Zielony pin 12 (*odpowiada za zamknięcie) + Masa przy zamykaniu pokazuje napięcie.

* według powyższej instrukcji

pawel_mk3 - 24 Paź 2012, 21:37

centralny jest sterowany masa czyli miernik pod pin i pod +12 i pokażę a co do can to cię nie dotyczy tylko kierunki z mojego linku
Wisni@ - 27 Paź 2012, 20:29

Ciągle walcze z tym sterownikiem :
do którego przewodu sie wpiąć sterownikiem ?? http://kenamysz.republika...ta_mk6_2002.jpg


Wpinałem sie do przewodów ktore opisał mi sprzedający niestety lipa. dla dokładnego sprawdzenia przeciąłem przewody ktore mi opisał i zamek z kluczyka normalnie działał, pózniej je oczywiscie polutowałem i zaizolowałem.

Czy jezeli jest sterowanie minusem to na przewodzie sterujacym jest cały czas +12 dopiero gdy dostanie sygnał robi sie na chwile masa?

JoeMix - 28 Paź 2012, 08:40

Wisni@ napisał/a:
Czy jeżeli jest sterowanie minusem to na przewodzie sterujacym jest cały czas +12 dopiero gdy dostanie sygnał robi sie na chwile masa?
To wtedy by się zrobiło ostre zwarcie - nie sądzisz? Przewody sterujące zazwyczaj wisza w powietrzu i na jednym, z nich jest sygnał sterowania, czyli jesli jest sterowanie masą, to na przewodzi do zamykania przy zamkniętych bedzie masa, a na drugi,,, ze tak powiem skrótem myślowym nic.

Szyna 31 to co to jest? Masa czy zasilanie? Jak widać na siłownikach S226 S228 wyjścia 1 i 3 jako jedyne mają taki układ że albo na jednym albo na drugim jest sygnał z szyny 31 pewnie w zależności od położenia cięgna zamka,,, i te 2 przewody to pewnie sterowanie,,, wyjście 8 to pewnie krańcówka otwarcia drzwi.

pawel_mk3 - 28 Paź 2012, 09:10

JoeMix, szyna 31 to masa.
Sprawdź te kolory http://www.fiestaklubpols...pic.php?t=64871 weź miernik daj mu stałe +12 a potem do tych przewdów miernik i zobacz czy podczas zamykania otwierania na nich jest masa (miernik coś pokaże lepiej wziąć próbnik bo cyfrowy miernik może nie zdążyć odczytać a tak Ci lampka mrugnie.
Tak btw na pw Ci nr wysłałem jak coś to dzwoń.

Wisni@ - 28 Paź 2012, 20:23

Wszytsko wydaje sie bardzo proste w teorii ...
Po spotkaniu z bardzo ogarniętym pawel_mk3, swierdzilismy ze trzeba to wysterować bezpośrednio na siłownik gdyż cieżko jest znaleść przewód sterujacy

http://obrazki.elektroda...._1303474606.jpg
Rozumiem ze korzystam z wariantu 4 ? czy z 3 ?
http://www.fiestaklubpols...pic.php?t=59491

JoeMix - 29 Paź 2012, 01:14

Z zamka czy siłownika wychodzi 6 przewodów, 2 to silnik siłownika, trzeci to masa, zostają 3 do sprawdzenia, na schemacie jest jak to w siłowniku jest podłączone,,, serio jak nie idzie ruszyć zamka masą na tych przewodach to widocznie impulsem się tego nie wysteruje, a jak zaczniesz podawać napięcie na silnik podłączony do GEMa to może go szybko szlag trafić,,, (nie mam na myśli silnika)
pawel_mk3 - 29 Paź 2012, 09:01

Wersja 4, i lepiej resztę przewodów odłącz żeby gema nie trafiło. Czyli biało zielony i żółto zielony sprawdź te przewody tak jak Ci wczoraj mówiłem.
Wisni@ - 29 Paź 2012, 09:28

pawel_mk3 napisał/a:
lepiej resztę przewodów odłącz żeby gema nie trafiło

Jakich przewodów ?

pawel_mk3 - 29 Paź 2012, 09:36

zostaw te dwa biało zielony i żółto zielony resztę z siłownika odłącz
Wisni@ - 29 Paź 2012, 09:57

no tak tylko jak tak zrobie to prawdopodobnie nie bedzie działał zamek z kluczyka chyba ze to faktycznie jest sterowane przez moduł tylko na tych 2 przewodach zielono żółty i biało zielony ?
JoeMix - 29 Paź 2012, 10:09

jasne że jak odłączysz przewody to sterowanie z gema szlag trafi czyli zamykanie z klucza też,,,

M46 czyli siłownik w drzwiach kierowcy,,,
6 - to podłączenie masy jak ustalono
8 - stawiam na krańcówkę otwartych drzwi, w mk6 jest zwarcie na zamkniętych, a rozłącza na otwartych, więc odłącz ten przewód, by wisiał w powietrzu i zamknij drzwi - jak komputer się nie pokapuje to będzie przewód ustalony, ale na 99% sadzę że to to,,,

Weź miernik i podłącz do 10 i 2 ustaw zakres na 20V i zamknij o otwórz zamek kluczykiem, pojawi się 2 razy napięcie, ale 2 razy takie samo czy raz będzie ujemne,,,

Na zamkniętych (w sensie zatrzaśniętych) drzwiach zrób na chwile zworę (zwarcie) między 3 i 1 - myślę że zamek powinien zmienić stan na przeciwny.

Wisni@ - 29 Paź 2012, 10:31

JoeMix, I wtedy jak bedzie przypuszczanie działac tak jak piszesz , To przewody ze sterownika (biały, biało czarny) gdzie przyłączam ? (pod jaki numer styków)
http://obrazki.elektroda...._1303474606.jpg



JoeMix napisał/a:
jasne że jak odłączysz przewody to sterowanie z gema szlag trafi czyli zamykanie z klucza też,,,

chodzi mi tylko o odłączenie przewoów innych jak tymi które są bezpośrednio podłączone pod silniczek czyli styki 10, 2

JoeMix - 29 Paź 2012, 11:03

Wisni@ napisał/a:
To przewody ze sterownika (biały, biało czarny) gdzie przyłączam ? (pod jaki numer styków)
Jak dla mnie pod 3 i 1 - numery przy siłowniku w drzwiach kierowcy.
Wisni@ napisał/a:
chodzi mi tylko o odłączenie przewoów innych jak tymi które są bezpośrednio podłączone pod silniczek
No to jak je odłączysz i kluczykiem zamkniesz drzwi, to GEM się nie kapnie i nie zamknie pozostałych drzwi. chyba ze wszystkie silniczki siłowników zepniesz razem i zrezygnujesz z gema a sterowanie dasz centralce, ale schematy dają mi sygnał ze ona jest głupia i nie potrafi obsługiwać zamka, a jedynie sterować centralnym/centralką,,, znaczy będzie działać z pilota, a z kluczyka już nie.
Wisni@ - 29 Paź 2012, 16:44

Wymysliłem tak : że własno ręcznie zrobionym przyrządem --> Zarówka na 12V z dwoma przewodami Złącze mase z każdym przewodem który wychodzi z siłownika. Jeżeli trafie na +12 zarówka zaświeci sie , jezeli trafie na przewód sterujący którego szukam podam na niego mase więc zamek powinien zaregować

Co wy na to ? dobre rozumowanie?

JoeMix - 30 Paź 2012, 00:13

Żarówka się nie zaświeci bo tam nigdzie nie ma 12V, chyba ze zamek pracuje,,, centralny czyli otwarcie wszystkich drzwi razem z otwieranymi, działa tylko na drzwiach przednich, czyli to co jest na przednich a czego nie ma na tylnych to sterowanie - zostają 2 przewody.
pawel_mk3 - 30 Paź 2012, 08:27

Można jeszcze prościej. Jak się dobierzesz do siłownika to sprawdź który to masa stała potem sprawdź tą żarówką na przewodach biało zielony i żółto zielony czy przy otwieraniu zamykaniu żarówka mrygnie jeśli nie to szukaj dwóch przewodów do których podłączna żarówka mruga przy otwieraniu zamykaniu jak znajdziesz to pozostałe dwa (oprócz tych od żarówki i stałej masy to sterowanie masą czyli tak jak próbowałeś zrobić na początku)
JoeMix - 30 Paź 2012, 08:31

pawel_mk3, według schematu zostaną mu 3 przewody (a nie jak potrzeba 2).
pawel_mk3 - 30 Paź 2012, 09:13

JoeMix, nie rozumiem jak 3?
JoeMix - 30 Paź 2012, 09:33

pawel_mk3, popatrz na schemat,,, 6 przewodów jest, masa, 2x silnika, 2x sygnały,,, i jeden od krańcówki otwartych drzwi. Nie rozumiem zamieszania, gdyby na schemacie nie było rozrysowanego siłownika, ale układ połączeń jest narysowany, sprawdzenie tego to 15s miernikiem.
Wisni@ - 31 Paź 2012, 18:03

JoeMix, pawel_mk3, Dziękuje za pomoc,

Sterownik podłączony i działa aż miło :)
Okazało sie że przewody sterujące to :
Czarno-czerwony - zamknij co ciekawe znajduje sie w innej kostce
Czerno-Biały - Otwórz

Jeżeli Ktoś miałby problem z podłączeniem Sterownika uniwersalnego na pilota Prosze Pisac do mnie na Priv czy na forum z chęcią pomoge :) Pozdrawiam

pawel_mk3 - 31 Paź 2012, 19:20

Wisni@, Gratki za wytrwałość w poszukiwaniu przewodów
JoeMix - 31 Paź 2012, 22:31

Wisni@ napisał/a:
Okazało sie że przewody sterujące to
Nie okazało się tylko pisze od początku o przewodach 3 i 1 przy siłowniku kierowcy - sprawdź sobie sam na schemacie jakie maja kolory :-P
Wisni@ - 31 Paź 2012, 22:45

JoeMix, No racja racja :) Ważne że już nie używam kluczyka tylko pilota :devil:

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group