Forum FiestaKlubPolska -

Przed zakupem - [MK6] Opony zimowe

saided - 4 Gru 2011, 20:03
Temat postu: [MK6] Opony zimowe
Witam,
chce kupic zimowki, ale mam problem co wybrac;d
mam teraz letnie michelinki, 195/50r15, ale zastanawiam sie czy kupic zimowki na te fele czy poprostu kupic jakies stalowki i dodatkowo jakies odpowiednie zimowki, np jakies 14?

Roznice w cenie opon pomiedzy tymi rozmiarami sa dosc znaczace oraz nie wiem dokladnie jak wyglada jazda na zimowkach pomiedzy tymi 195/50r15 a jakimis standardowymi 175/65r14?

dzieki za pomoc

Peedro - 4 Gru 2011, 20:16

oczywiście że lepiej stalówki, raz, że nie niszczysz alu, dwa, że niski profil jest droższy, trzy, że założysz właśnie węższe gumy, bo tak zresztą powinno być, no i cztery, że nie płacisz co sezon za przekładanie opon na felgach, tylko lewarek, zmieniasz koła i tyle.
AccessX - 4 Gru 2011, 20:45

Oczywiście na zimę stalówki + opony zimowe.

W lecie szpan (Aluski) w zimie bezpieczeństwo [stalówki].

A co do kół to 15'' ponoć jak wygodniejsze.

Ja mam ciągle stalówki 14'' i nie mam porównania jeszcze z 15'' bo takich nie posiadam :) .

mieszko - 4 Gru 2011, 22:11

15" znacznie wygodniejsze ale zimówki ok. 2 razy droższe, na letnich różnice są nieco mniejsze , gdzieś koło 50%
Parzych - 4 Gru 2011, 23:24

Ja mam zimówki na alu 15", w 2006 dałem ok tysiaka z założeniem za Fuldy Kristal Montero 2 185/60R15, w 2009 za letnie TOYO T1R 195/50R15 dałem też z założeniem ok ośmiu stówek - różnica w cenie niewielka (chyba że chodziło o różnicę między 14" a 15")... Co do stalówek, hmmm, ponoć lubią rdzewieć w zimie... :9:
szynszyl - 5 Gru 2011, 07:30

mieszko napisał/a:
ale zimówki ok. 2 razy droższe,
chodziło mu o felgi zimowe i letnie :edi:
zwardek - 5 Gru 2011, 10:35

bieżnikowane 195/50/R15 - 100/sztuka, śmigam od 2 sezonów
ceny alufelg są tak śmieszne, że stalówek brać nie warto

saided - 28 Paź 2012, 16:57
Temat postu: Dobór opon zimowych do felg
Odświeżam temat, ponieważ chciałbym o coś Was spytać..
Stoje znów przed wyborem zakupu gum do auta...
Felg nie będę zmieniał, zostawiam moje 15, chcę zmienić tylko rozmiar opon...
jaki rozmiar proponujecie na zimówki aby dobrze się jeździło?
Teraz 195/50R15

Dzięki

Parzych - 28 Paź 2012, 17:25

saided napisał/a:
Teraz 195/50R15
Ja mam 185/60R15 i dają radę... :ok:
Obywatelka Higienistka - 28 Paź 2012, 17:43

Moja Fiesta ma 195/60/R15 i jeździ się bardzo komfortowo :ok:
Stunt_Man - 28 Paź 2012, 17:58

dobra zimówka to wąska zimówka
Qzyn - 28 Paź 2012, 18:43

Stunt man ma racje ze wezsza zimowka na pewno lepiej pojedzie na sniegu. Natomiast jesli w 90% w zimie masz kolo domu i tak asfalt to 195/50 beda lepsze. Twoj wybor. Tak samo sa rozne rodzaje opon z ktorych jedne lepiej sie beda sprawowaly na asfalcie a inne na sniegu :)
Niestety teraz nie ogarniam najnowszych modeli zimowek. Moge podac jedynie przyklad sprzed np 3 lat. Nokian mial 2 swietne modele zimowek - hakkapelita i WR G2. Te pierwsze byly fajniejsze na snieg a drugie na asfalt, morky asfalt itp.
Ale te roznice mozna wyczuc raczej dopiero przy sportowej jezdzie. Wiec po prostu zdecyduj jakiej nawierzchni masz wiecej.

360Andrzej - 4 Lis 2012, 19:17

Po pierwsze w bierzniki sie nie bawcie.
Po drugie rozmiaru fabrycznego nie powinno sie zmieniac.
Po trzecie jezeli masz kola to i tak powinno sie je wywazac co sezon.
Jesli ma ktos jakies pytanie odnosnie tego co napisalem
prosze pytac odpowiem na kazde pyatnie, mam duzo wiedze na temat opon i felg.

a w rozmiarze 195 50 15 polecal by z taniego brendu Rikena napewno lepsze od dembicy czy chinskich wynalazkow.

Parzych - 4 Lis 2012, 19:38

360Andrzej napisał/a:
Po drugie rozmiaru fabrycznego nie powinno sie zmieniac.
Bo :?: A co jak fabryka przewidziała kilka różnych rozmiarów :?:
360Andrzej napisał/a:
Po trzecie jezeli masz kola to i tak powinno sie je wywazac co sezon.
To mnie zawsze zastanawiało, mam całe koła a mimo to wyważać co sezon :?:
Qzyn - 4 Lis 2012, 19:40

Andrzej po pierwsze to pocwicz ortografie ;)
Po drugie to po tym co napisales wogole nie wiem czy to komentowac.
Ale sprobuje :D
Nie zmieniac rozmiaru opon? Hmmm, ciekawe. Np dla kogos kto mieszka w terenach gdzie opady sniegu sa obfite bardzo dobrze jest kupic troche wezsze zimowki jesli letnie ma seryjnie szerokie. Trakcja na sniegu o wiele lepsza. Jaki jest Twoj argument przeciw???
Co do bieznikow to mozew podasz tez jakies argumenty. Jak juz pisalem wiele razy nie polecam bieznikow na lato bo sa nadlewane z bardziej miekkiej mieszanki a wiadomo ze po asfalcie jezdzi sie szybciej i z wiekszymi przeciazeniami - wiadomo ze zdazaja sie przypadki odklejania nadlanego bieznika. Na snieg sa super - sprawdzalem wiele kompletow zarowno na codzien jak i w roznych imprezach sportowych...

AccessX - 4 Lis 2012, 21:01

Myślę że pod tekstem "rozmiaru fabrycznego nie powinno się zmieniać" miał namyśli Andrzej, inne rozmiary/wymiary niż fabryka przewidziała a nie to co wypuściła w danym modelu.

ale co ja tam wiem...

Marcinowaty - 6 Lis 2012, 20:56

saided napisał/a:
Roznice w cenie opon pomiedzy tymi rozmiarami sa dosc znaczace oraz nie wiem dokladnie jak wyglada jazda na zimowkach pomiedzy tymi 195/50r15 a jakimis standardowymi 175/65r14?


http://www.markgum.com.pl...kgum-mk790.html

http://www.markgum.com.pl...h_button=Szukaj


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group