Forum FiestaKlubPolska -

Mechanika - [MK6] skrzypienie/dzwonienie przy ruszaniu

tbone001 - 3 Gru 2010, 00:17
Temat postu: [MK6] skrzypienie/dzwonienie przy ruszaniu
Witam
Dziwna rzecz się stała w mojej MK6. Generalnie od dłuższego czasu już miałem problemy z wrzucaniem biegów na postoju (w szczególności wstecznego na zimnym silniku - zgrzyty), ale to co się stało dzisiaj, bardzo mnie zaniepokoiło.
Silnik był nagrzany, samochód stał w miejscu z pracującym silnikiem, wcisnąłem pedał sprzęgła i w tym momencie rozległ się skrzypiąco-dzwoniący dźwięk, który trwał, dopóki trzymałem wciśnięty pedał sprzęgła. Wrzucenie biegu (zasadniczo któregokolwiek) jest możliwe, ale czuć duży opór (czuć, że męczy się synchronizator, bo jak już "przepchnę" drążek zmiany biegów przez ten pierwszy centymetr, to dalej idzie lekko - jest tak na każdym biegu, oczywiście poza wstecznym). Wsteczny praktycznie nie daje się włączyć (ciągły terkot przy próbie wrzucenia). Przy ruszaniu na półsprzęgle dźwięk bardzo się nasila, ale jak puszczę pedał i sprzęgło "sklei", to wszystko jest jakby normalnie, tzn. nie ma żadnych niepożądanych dźwięków. Problem wraca z każdym wciśnięciem pedału sprzęgła. Wrzucanie kolejnych biegów wiąże się ze sporym oporem przy synchronizacji.

Co może być przyczyną? Sprzęgło się kończy (jak puszczę pedał, to "klei" bardzo dobrze)? Może coś się ze skrzynią stało?

Bardzo proszę o jakąś poradę, choć pewnie i tak sam tego nie naprawię (brak stosownych warunków, podnośnika/kanału).

Pozdrawiam
Tomek

TomQ - 3 Gru 2010, 01:21

Najprawdopodobniej masz rozwalone łożysko oporowe.
Wymień komplet sprzęgła.
Wymiana samego łożyska w mocno przechodzonym sprzęgle to IMHO coś podobnego do wkładania wyłącznie nowych tłoków do skończonego silnika.

Parzych - 3 Gru 2010, 12:16

tbone001, z ciekawości, jaki masz przebieg? Bo rocznikowo Fiesta jak moja...
tbone001 - 6 Maj 2012, 09:54

Przepraszam, że dopiero teraz odpisuję (po ponad 1,5 roku), ale przeglądałem stare posty i być może komuś ta informacja się przyda.
Skończyło się wymianą kompletnego sprzęgła razem z toczeniem koła zamachowego.
Sprawdziłem - Fiesta miała wtedy 56500km przebiegu. Mechanik powiedział, że sprzęgła w 1.3 mają niską trwałość, w szczególności, jeśli auto jeździ głównie po mieście, a użytkownik nieumiejętnie się z nim obchodzi (większość przebiegu pierwszego sprzęgła zrobił poprzedni użytkownik).


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group