Forum FiestaKlubPolska -

Mechanika - [MK4] Uk³ad ch³odzenia

michal.sc02 - 20 Sie 2009, 10:25
Temat postu: [MK4] Uk³ad ch³odzenia
Witam!

Posiadam Forda Fieste '97 r. z silnikiem 1.3 Endura. Pare dni temu zauwa¿y³em problem z uk³adem ch³odzenia. Po przejechaniu krótkiego odcinka (35 km) p³yn ch³odniczy zaczyna siê "gotowaæ" i ca³y wylewa na zewn±trz.

Wymieni³em ju¿ termostat, pompa wodna jest OK. Mimo tego ci±gle jest tak samo nawet przy 20 minutowej pracy silnika bez jazdy.

Co mo¿e byæ przyczyn± problemu?

Freeman - 20 Sie 2009, 10:39

Ch³odnica jest pewnie zawalona.
mechcom - 20 Sie 2009, 10:41

a odpowieczy³es uk³ad :fox:
michal.sc02 - 20 Sie 2009, 11:27

mechcom napisa³/a:
a odpowieczy³es uk³ad :fox:


Sprobuje, wszystko jest narazie na etapie prób i b³êdów, ale wydaje mi siê ¿e to jednak chyba chlodnica

JoeMix - 20 Sie 2009, 12:05

mechcom napisa³/a:
a odpowieczy³es uk³ad :fox:
A sam siê powinien odpowietrzyæ,,,
mechcom - 20 Sie 2009, 12:15

JoeMix napisa³/a:
mechcom napisa³/a:
a odpowieczy³es uk³ad :fox:
A sam siê powinien odpowietrzyæ,,,

ja we fiestach zawsze robie tak :

-wlewam p³ynu na maxxa
-odpalam silnik
-trzymie silnik na wysokich obrotach
-po chwili patrze stan p³ynu jak trzeba to dolewam
-znowu trzymie go na obrotach, oczywiscie patrzac na temp silnika
- i robie to tak d³ugo az sie wentylator nie w³aczy (wtedy weze musza byc gor±ce)

i teraz mam pewnosc ze bedzie dobrze i sie nie zagotuje :-P
no i to by³o na tyle :) bo odpowieczników to Fiesta [mk3] nie ma

SebeG - 20 Sie 2009, 14:17

Jezeli mk3 nie ma odpowietrznikow, to co jest na grubej gumowej rurze od chlodnicy? U mnie po odkreceniu tego czegos leci plyn chlodniczy (albo powietrze, jak jest)?

[ Dodano: Czw Sie 20, 2009 14:37 ]
Sorry, kolega Mechcom mnie zmylil, bo napisal o mk3 a chodzi o mk4. To po 1. A po drugie, to u mnie takie cos jest, bo mam diesla, a w benzynowym chyba tego nie ma. Moglem najpierw sprawdzic na fotkach, a potem sie odzywac, a nie na odwrot :D Gupi SebeG :hihihi:

Pawe³os666 - 20 Sie 2009, 15:52

co do wlewania plynu to sie go wlewa na chodzacym silniku +zalewajac zbiorniczek przed odpaleniem, wtedy sie nic nie zapowietrza, ssie sobie od poczatku odpalenia sama wodde w obieg (trzeba na bierzaco lac, zeby nie zassalo powietrza). ile pokazuje wskaznik? odpowiedni masz poziom plynu? jest cyrkulacja? widac po zbiorniczku wyrownawczym, ze plyn krazy? wentylator sie wtedy zdarza zalaczyc? wogole zalacza sie? sprawdzales to? wiesz jak sie sprawdza wentylator i termowylacznik? termowylacznik u Ciebie jest na 97oC-102oC ewentualnie jesli masz drugi rodzaj wlacznika (bo 2 byly stosowane to przy 81oC sie zalacza, ale obstawiam ten pierwszy czyli 97oC). czy nie zaobserwowales wyciekow na chlodnicy? uklad moze nie byc szczelny i wtedy woda gotuje sie w 100oC, a nie w 110 czy 120oC (w ukladzie chlodzenia wytwarza sie cisnienie, co powoduje wzrost temp wrzenia cieczy chlodniczej) i ja wywala bo nie ma cisnienia-tak moze byc, zbiorniczek wyrownawczy nie"b±belkuje" czasem? w wodzie babelkow powietrza nie ma? nie powinno byc takiego zjawiska tylko sie nie poparz odkrecajac korek od zbiorniczka na goracym silniku! nie rob tak! tam jest caly czas cisnienie, gdy goracy
JoeMix - 20 Sie 2009, 17:00

SebeG napisa³/a:
Jezeli mk3 nie ma odpowietrznikow, to co jest na grubej gumowej rurze od chlodnicy?
Diesle zawsze mia³y odpowietrzniki, ju¿ mk2 mia³o, mk3 te¿,,,, benzyniaki siê same odpowietrzaj± (tak teoretycznie, jak uk³ad jest sprawny to praktycznie te¿)
arecki - 21 Sie 2009, 07:25

mk4 1.3 endura - uk³ad sie sam odpowietrza
michal.sc02 - 21 Sie 2009, 18:47

Pawe³os666 napisa³/a:
co do wlewania plynu to sie go wlewa na chodzacym silniku +zalewajac zbiorniczek przed odpaleniem, wtedy sie nic nie zapowietrza, ssie sobie od poczatku odpalenia sama wodde w obieg (trzeba na bierzaco lac, zeby nie zassalo powietrza). ile pokazuje wskaznik? odpowiedni masz poziom plynu? jest cyrkulacja? widac po zbiorniczku wyrownawczym, ze plyn krazy? wentylator sie wtedy zdarza zalaczyc? wogole zalacza sie? sprawdzales to? wiesz jak sie sprawdza wentylator i termowylacznik? termowylacznik u Ciebie jest na 97oC-102oC ewentualnie jesli masz drugi rodzaj wlacznika (bo 2 byly stosowane to przy 81oC sie zalacza, ale obstawiam ten pierwszy czyli 97oC). czy nie zaobserwowales wyciekow na chlodnicy? uklad moze nie byc szczelny i wtedy woda gotuje sie w 100oC, a nie w 110 czy 120oC (w ukladzie chlodzenia wytwarza sie cisnienie, co powoduje wzrost temp wrzenia cieczy chlodniczej) i ja wywala bo nie ma cisnienia-tak moze byc, zbiorniczek wyrownawczy nie"b±belkuje" czasem? w wodzie babelkow powietrza nie ma? nie powinno byc takiego zjawiska tylko sie nie poparz odkrecajac korek od zbiorniczka na goracym silniku! nie rob tak! tam jest caly czas cisnienie, gdy goracy


Postanowi³em zdemontowaæ ch³odnice (reszta jest sprawna), sprawdze przepustowo¶æ, pó¼niej skontroluje przewody uk³adu chlodzenia.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group