Forum FiestaKlubPolska -

Blacharstwo / Lakiernictwo / Kosmetyka samochodowa - FAQ - RDZA / KOROZJA

LOY - 26 Paź 2008, 15:23
Temat postu: FAQ - RDZA / KOROZJA
...nudne te tematy jak walczyc z rdza ..złosliwie wyszykowałem faqa ..teraz bedzie wszytko duuuzo prostsze :-P
rozpoznanie
sami musicie zdecydowac jak powazna jest rdza na waszym aucie ...czy mozna podrapac koncem scyzoryka i zrobic punktowa zaprawke...czy trzeba siegac po elektronarzedzia ..czy jest to w miejscu gdzie zaprawke mozna pojechac z pedzala czy tez trzeba siegac po spray albo ...umawiac termin u lakiernika :fox: .
Czy tez wreszcie ..rdza jest tak zaawansowana ze jedynym fachowym rozwiazaniem jest wyciacie jej i wspawanie nowej blachy ..a wtedy mamy juz niestety do czyniena z blacharka ;-(

w przypadku puenty rdza była typowa rdza krawedziowa ..w wiekszosci powierzchniowa ..ale pojawily sie juz lekkie wzery wiec ..nie obyło sie bez ciezkiego sprzetu .
brudna robota
w pierwszej kolejnosci umyjcie miejsce któro bedziecie dalej obrabiac ..usuncie tez elemnty które mozecie w wyniku prac zniszczyc


rdze czyscimy wiertarkami lub szlifierkami ... recznie papierkiem lub szczotka druciana mozecie odrdzewiec furtke ogrodowa ..w przypadku auta - gówno odczyscicie /

na wiertarke lub szlifierke jest duzo nasadek drucianych ..warto miec wszystkie :-P ale ogolnie szczota w kształcie drutów skreconych w warkoczyki ..nadaje sie do poteznej rdzy i raczej prac przygotowawczych pod duze spawanie ...do drobnej rdzy polecam cienkie szczotki o prostych drutach ...ew sciernice




malarstwo -nieartystyczne ( czyli pedzelkowanie)
po odczyszczeniu rdzy odtłusccie zdrapane miejsca (usuwajac rdzawy nalot ) no i teraz wasz wybór jak bardzo zamierzacie sie bawic z rdza ...pełen serwis to najpierw wytrawienie korozji prepearatem
ja pracuje z brunoxem i Fertanem ..brunox jest ogolnodostepny kosztuje ok 30-40 pln buteleczka. Fertan jest srodkiem typowo restauratorskim a ceny zaczynaja sie od 100 pln ..wasz wybór ..powinniscie dac mu wyschnac ok 12 -16 godzin..potem mozecie połozyc jeszcze jedna warstwe i dac jej jeszcze kilka godzin ...brunox schnie niestety długo :fox:


nastepnie ..kładziecie podkład -brunox nie jest farba podkładujaca !!!! podkład to wasz wybór ..wszystko lepsze niz nic ..moze byc tania minia ..gruntikor ,epoksyd czy co tam macie ...jesli umiejscowienie zaprawki na to pozwala mozecie kłasc go z pedzla, jesli ma byc super gładko to sprayem ..czy pistoletem .

grunt schnie szybko ..juz po ok 1-2 godzin mozecie połozyc farbe w kolorze waszego auta ..
ja przesadnie polakierowałem cały pas w metallik


do roboty walczcie z rdza :fox: !!!
PS jesli macie jeszcze jakies pytania ..pytajcie a uzupełnie FAQ

Miły - 26 Paź 2008, 15:45

świetny faq!!
Gabrielo111 - 6 Lip 2009, 17:05

A czym można odtłuścić??
Miły - 6 Lip 2009, 17:29

chociażby benzyną ekstrakcyjną...
Gabrielo111 - 7 Lip 2009, 06:40

Dzięki za info!!! Miły
brusik - 10 Lip 2009, 18:33

Będę malował małe fleki zaprawką po usuniętej rudej, w jaki sposób zlikwidować łączenie miądzy starym, a nowym lakierem,albo jak malować żeby tego efektu niebyło.
BrownLady - 19 Lis 2009, 15:49

brusik, - papier ścierny i jazda ( nie przesadź z grubością ) a po malowaniu polerka całego elementu i śladu nie ma ;)
Marcinowaty - 5 Gru 2009, 20:28

Tylko co robi pędzel koło pudełka z brunoxem. Nie wolno maczać bezpośrednio w opakowaniu głównym.
Parzych - 7 Gru 2009, 01:34

Marcinowaty napisał/a:
Tylko co robi pędzel koło pudełka z brunoxem.
Leży?
LOY - 7 Gru 2009, 08:17

Marcinowaty napisał/a:
Tylko co robi pędzel koło pudełka z brunoxem. Nie wolno maczać bezpośrednio w opakowaniu głównym.

mozna jesli jest go juz mało i za jedno pedzelkowanie zuzyje sie go do reszty :)
inaczej nie mozna ..rdza w brunoxie reaguje z preperatem i traci swoje własciwosci (jesli je wogólem ma :) )

Kam'ol - 27 Wrz 2010, 10:23

świetny poradnik,
ja ze swojej strony mógłbym dodać, że jeżeli wżery były dość głębokie i blacha po szlifowaniu nie jest jednolicie gładka, to wypadałoby szpachlę użyć lub lepiej kit szpachlowy z Castoramy np i po wyschnięciu wyszlifować i przygotować powierzchnię pod lakier lub farbę. w Końcu fiesta musi błyszczeć, lans musi być.. ;], a można nawet go pędzelkiem nakładać bo jest dość rzadki i wygodny w aplikacji
:bigok:

Kam'ol - 6 Mar 2012, 10:56

Devil napisał/a:
Mój ojciec powtarza, że na rdze najlepsza jest coca cola;p


hmm, z mojego doświadczenia mogę smiało dorzucic, że Cuca-Cula dobrze czyści Chromy :) ,
a co do zabezpieczania podwozia i nadwozia to polecam protektorową ochronę anodową, ja założyłem i rdza przez lata mnie już nie nęka....

proton - 6 Paź 2013, 21:24

Podziękował za dobre rady, jeszcze tylko taki temacik, korzystaliście lub znacie airconstruction ? Chciałem u nich wyciągnąć wgnioty nie wymagające pomocy lakiernika. Za usuwanie wgnieceń w moim Mo.... MK2 powiedzieli mi niższą cenę niż blacharz z sąsiedniej ulicy a widać, że raczej profesjonalna firma.
semimatt - 2 Lut 2019, 00:44

ostatnio widzialem test jednego lakiernika i duzo lepiej wypadl app rstop od brunoxa... po brunoxie tylko purchle na calej powieszcni wyszly, slaba przyczepnosc do podloza. macie jakies doswiadczenia z oboma preparatami ?

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group