Forum FiestaKlubPolska -

Tuning mechaniczny - Rozpórka , Usztywnienie budy , obspawanie budy

WRiTTeR - 18 Lip 2005, 22:15
Temat postu: Rozpórka , Usztywnienie budy , obspawanie budy
witam

potrzebuje wraz z Fordonem rozpórki na kielichy do mk3, z tegoż tytułu ze są drogie i trudno jest je dostać chcemy zrobic je samemu (z pomocą ślusarza) moze nie beda one z polerowanego aluminium ale spełnia swoja funkcje

i tu własnie rposimy o wsparcie w postaci zdjec takowych rozporek zamontowanych w waszych fiestach, jeli mozna to prosiłbym o dokladne zdjecia szczegonie jak to wyglada przy samych kielichach

bylibysmy wdzieczni za pomoc.

zdjecia wrzucajcie tu na pw lub na mail kosiarz(at)xl.wp.pl

dzieki!

Qzyn - 18 Lip 2005, 22:41

No wlasnie mi by sie tez przydala, bo cholera prawe kolo juz ma -2 stopnie :/ I kurna trzeba jak najszybciej kielich obspawac no i rozporka by sie przydala...
Lokmen - 18 Lip 2005, 23:22

Co prawda tylko do tylko nędznych 1,6 8V ale zawsze coś:
http://img.photobucket.co...kaszcz/img5.jpg
http://img.photobucket.co...aszcz/img11.jpg
http://img.photobucket.co...aszcz/img17.jpg
http://img.photobucket.co...aszcz/img23.jpg
http://img.photobucket.co...aszcz/img24.jpg
http://img.photobucket.co...aszcz/img43.jpg
http://img.photobucket.co...aszcz/img44.jpg
http://img.photobucket.co...aszcz/img45.jpg
Gdybyście ustalili w miarę dobre ceny powiedzmy 150 za przednią i 100zł za tylną to założe sie ze z pewnością wielu chłopaków zamówio by u was wykonanie takiej rozpórki - w każdym razie ja na pewno....

Raffi13 - 18 Lip 2005, 23:38

powiedzcie mi skąd moge zdobyć na te rozpórki materiał. Chodzi mi o te rurki bez szwów. I jaki to jest dokładnie materiał. Jestem w stanie zrobić takie coś.
Fordon - 19 Lip 2005, 00:14

Ja wiem tylko tyle ze potrzebuje to Z writterem do diesla... a w dieslu jest ten magiczny kolektor dolotowy... ale Lokmenowi nalezy sie PLUS za te foty... teraz Writter pogladaj coi mamy i poiedz co potrzeba na zrobienie tego... :)

Pozdrawiam

Piesek - 19 Lip 2005, 03:15

chłopaki jak będziecie coś kombinować, dajcie znać! też się dołącze :)
Lokmen - 19 Lip 2005, 06:07

Tylne rozpórki bedą pasować do wszystkich fiest MK3 bo to w sumie kawałek prostej rury (a najlepiej też by było ją zrobić na śrubę rzymską wtedy odpadną kłopoty z założeniem i dopasowaniem). Co do przednich to jest kłopot bo jej kaształ głównie zależy od pojemności silnika - a konkretnie umiwejscowienia filtra powietrza. Jednak wydaje mi sie ze najlepsza i najbardziej "uniwersalna" bedzie rozpórka od XR2i ponieważ ona prawie przylega do przegrody czołowej w filtry w 1,1, 1,3 i 1,4 sa mniej więcej oddalone o 1/3 od przegrody czołowej, a filtry w XR2i 1,6; 1,8 16V oraz 1,8 D leża z przodu a kolekory są mniej wiecej na tej samej wysokości i odległości......
Niech ktoś zapoda fotkę komory silnika 1,8D fiesty MK3 - pilna sprawa.......

trzeci - 19 Lip 2005, 07:18

Zrobienie takiej rozpórki we własnym zakresie, nie powinno stwarzać większych problemów. I tak jak sugeruje Łokmen, rzymska śruba.
Materiał ? wybrałbym chyba nierdzewkę i ładnie ją spolerował.
Gdy ktoś mysli o kolorze , to zwykła stal i malowanie proszkowe.
Gdybym coś takiego zrobił do mojej , byłby to zapewne najładniejszy element w komorze silnika ;-)
Pozdro ...

Lokmen - 19 Lip 2005, 07:37

trzeci napisał/a:
Zrobienie takiej rozpórki we własnym zakresie, nie powinno stwarzać większych problemów

Hehehehehe gdyby tak było to nie było problemu z kupnem takiej rozpórki w byle jakim sklepie tuningowym, a w klubie jekieś 50-60% jeździłoby na tych rozpórkach i nie umieszczało ogłoszeń ze kupi taki coś :)
trzeci napisał/a:
I tak jak sugeruje Łokmen, rzymska śruba.

To jest najlepsze rozwiązanie, ponieważ szablon z jednej fiesty nie musi pasować do innej - wystarczy ze samochód jest po dzwonie i jest problem z montażem
trzeci napisał/a:
Materiał ? wybrałbym chyba nierdzewkę i ładnie ją spolerował.
Gdy ktoś mysli o kolorze , to zwykła stal i malowanie proszkowe.

Z tym może być problem - tu już nie chodzi o wygląd tylko o wytrzymałość tego elementu.....
trzeci napisał/a:
Gdybym coś takiego zrobił do mojej , byłby to zapewne najładniejszy element w komorze silnika ;-)
Pozdro ..

ja bym ci naprawde proponował takie coś - moim zdaniem przy -60 mmm raczej to jest niebędny element

NOWITEK - 19 Lip 2005, 07:39

Ja już jakiś czas temu zrobiłem sobie rozpórkę do swojej fiesty. Wykorzystałem zwykłą rurę ze szwem 32x1.5 wzmocniłem trochę na jej zagięciach. Na środku wstawiłem śrubę rzymską i wszystko jest w porządku. Nie przykręcałem jej do kolumn zawieszenia jest ona włożona między kolumny i napręzona przez śrubę rzymską (sprawdza się bezproblemowo)
trzeci - 19 Lip 2005, 07:45

No to mam już zadanie dla siebie i taty ;-)
Po dopasowaniu klatki do Fiestki Grzecha, wrzuce ojcu temat rozpórki.
Jak będzie zrobiona: opisze , narysuje , sfotografuje.
Pozdro ...

Lokmen - 19 Lip 2005, 07:53

Paszczak napisał/a:
Ja już jakiś czas temu zrobiłem sobie rozpórkę do swojej fiesty. Wykorzystałem zwykłą rurę ze szwem 32x1.5 wzmocniłem trochę na jej zagięciach. Na środku wstawiłem śrubę rzymską i wszystko jest w porządku. Nie przykręcałem jej do kolumn zawieszenia jest ona włożona między kolumny i napręzona przez śrubę rzymską (sprawdza się bezproblemowo)

jakieś fotki :?: i ile byś chciał za zrobienie takiej dla mnie :?:

Darsek - 19 Lip 2005, 08:12

ja tez chętnie bym się pisał na rozpórkę w miarę oczywiście dobrej ceny.
Raffi13 - 19 Lip 2005, 08:43

Paszczak napisał/a:
Ja już jakiś czas temu zrobiłem sobie rozpórkę do swojej fiesty. Wykorzystałem zwykłą rurę ze szwem 32x1.5 wzmocniłem trochę na jej zagięciach. Na środku wstawiłem śrubę rzymską i wszystko jest w porządku. Nie przykręcałem jej do kolumn zawieszenia jest ona włożona między kolumny i napręzona przez śrubę rzymską (sprawdza się bezproblemowo)


Czy rura ze szwem w żaden sposób nie osłabia tego elementu?? Wiem, że w którymś temacie bodajże Żółwik się ładnie rozpisał na temat rozpórek i wspomniał o tym że musi to byc rura bez szwu. Powiedzcie mi z jakiego materiału najlepiej jest to zrobić (materiał rury, średnica) i co z tym szwem. Bo jeśli taka podejdzie to już w przyszłym tygodniu powinienem sie za to wziąść.
Pozdrawiam

NOWITEK - 19 Lip 2005, 09:48

Rura ze szwem jest napewno słabsza od tej samej rury (wymiary) bez szwu ale w przypadku rozpórki która nie wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo można zrobić ją z rury ze szwem, nie jest pewnie tak sztywna ale napewno pomaga.

Co do fotek to postaram się zamieścić choć narazie nie wygląda ona okazale bo nie zdążyłem jej jeszcze wymalować :ups:

Jak bym miał trochę czasu to też mógłbym zrobić dla kogoś kopię mojej rozpórki (myślę ze powinna pasować do większości fiest bo w mojej chyba jest najbardziej poupychane pod maską)
Co do ceny to musiałbym podliczyć koszty.

Lokmen - 19 Lip 2005, 10:18

Paszczak napisał/a:
Co do fotek to postaram się zamieścić choć narazie nie wygląda ona okazale bo nie zdążyłem jej jeszcze wymalować :ups:

Stary tu nie chodzi o wygląd - tu chodzi o to aby spełniała swe zadania. Dawaj śmiało te foty

Kurtus - 19 Lip 2005, 10:42

trzeci napisał/a:
Zrobienie takiej rozpórki we własnym zakresie, nie powinno stwarzać większych problemów. I tak jak sugeruje Łokmen, rzymska śruba.
Materiał ? wybrałbym chyba nierdzewkę i ładnie ją spolerował.
Gdy ktoś mysli o kolorze , to zwykła stal i malowanie proszkowe.
Gdybym coś takiego zrobił do mojej , byłby to zapewne najładniejszy element w komorze silnika ;-)
Pozdro ...


Wlasnie ojciec przygladal sie zdjeciom i powiedzial ze zrobienie jej to nie problem, a tym ze najłatwiej bedzie jak mocowania beda do sruby amorka ale czy tak mozna ?

NOWITEK - 19 Lip 2005, 11:02

Nie bardzo do śruby amorka bo siły przy rozpórce działałyby na ścinanie tej śruby w najlepszym wypadku upieprzy ci jej gwint. Ja mam mniej więcej zrobione tak jak na przedostatnim zdięciu które dał Łokmen wtedy siła rozkłada się równomiernie na kolumnie.
mechano - 19 Lip 2005, 11:34

Co to za silnik na zdjęciu nr 5??
To nie jest 2.0DOHC??
Podobny jakiś. :yyy:

adi08 - 19 Lip 2005, 11:54

Ja w swojej rajdóweczce zrobiłem sobie taką rozpórke :) Może nie wygląda jakoś super estetycznie ale w warunkach rajdowych spełnia swoje zadanie w stu procentach (autko na hopkach nie poskładało się)!!! Na wyglad w dużym stopniu włynął pośpiech bo zrobiłem ją na 3 dni przed rajdem. Zrobiłem je z rur ze szwem bo takie posiadałem (cięcia budżetowe). Co do mocowania do śrub amorków to nie polecam takiego rozwiązania bo może to narobić kłopotu i nie do końca będzie spełniało swoje zadanie -> rozpórka ma "rozpierać" kielichy a nie same amorki. Jak chcecie fotki to powiedźcie mi jak moge je wsadzić na forum?? :-P
Lokmen - 19 Lip 2005, 11:58

przeslij je na mego maila a ja je wstawię - plukaszcz@interia.pl
WRiTTeR - 19 Lip 2005, 12:12

dzieki łokmen za fotki, masz +
Raffi13 - 19 Lip 2005, 12:19

Byłem właśeni u mojego fachmana i powiedział: zrobimy tylko rurki przywieź. Oglądaliśmy sobie tak silnik i stwierdziłe że cholercia tam mało miejsca jest. Między osłona filtra powietrza a tylna ściana jest naprawde mało miejsca. Czy ta rozpórka w trakcie jazdy bardzo pracuje?? Ile jest miejsca w silnikach 1.3 między osłona filtra a maską?? Czy ewentualnezamocowanie rozpórki nieco nad ta obudową wchodzio by w rachubę??






Sorrki za tragiczna jakośc fotek. w weekend będzie cyfrówka to wstawię lepsze. Maam nadzieję ze coś będzie widać

WRiTTeR - 19 Lip 2005, 13:06

a oto jak to wyglada w 1.8 D - niewiele miejsca co!?


[img]http://photobucket.com/albums/b93/WRiTTeR/silnik/?action=view&current=silnik3.jpg[/img]

[img]http://photobucket.com/albums/b93/WRiTTeR/silnik/?action=view&current=silnik2.jpg[/img]

[img]http://photobucket.com/albums/b93/WRiTTeR/silnik/?action=view&current=silnik1.jpg[/img]

[ Dodano: Wto Lip 19, 2005 12:09 ]
sorki za powyzsze
mam andzieje ze tu zadziała:

obrazek
obrazek
obrazek

Fordon - 19 Lip 2005, 14:47

No wlasnie w dieslu jest ten pierd*$^%@#y dolot i teraz niech Lokmen cos wymysli... bo Writter szukal po necie rozporek ale znalazl tylko do Essiego 1.6 i 1.8 tylko nie wiem czy diesla... ;-| Lokmen HELP :!: :!: :!:

Pozdrawiam

Lokmen - 19 Lip 2005, 14:51

Ok jak mi zrobicie przednią regulowaną rozórkę do XR2i za rozsądną kase to powiem wam jak ma wyglądać rozpórka do diesla
Fordon - 19 Lip 2005, 14:58

Lokmen a po co ci ta rozpurka skoro i tak Fiestke sprzedajesz... :P a tak na powage to pogadaj z Writterem bo to jego ojciec bedzie to wykonywal... :)

Pozdrawiam

WRiTTeR - 19 Lip 2005, 15:03

wyjebac filtr powietrza, rure, dolot, hamulce wstawić rure, zaspawac i juz

jezdzic po mokrym asfalcie zeby sie nie kurzylo do silnika i hamowac ręcznym jak juz by trzeba było...


a tak na powaznie to nie wiem łokmen jak to bedzie z tą twoja xr2i bo wiesz, nie chce nic obiecywac bo to bedzie debiut mojego ojca w tuningu zawieszenia samochodowego i sam nei wiem jak to wyjdzie....

Lokmen - 19 Lip 2005, 15:45

Zanim sprzedam za przyzwoita kase dla mnie to chyba raczej jeszcze czasu upłynie wiec jeszcze w nia troche wsadze....
oto moje wariacje rozpórki przedniej - wariant I:




wariant II:



NOWITEK - 19 Lip 2005, 15:45

Tak jak pisałem wymaga ona jeszcze pomalowania i kilku poprawek kosmetycznych.

http://img.photobucket.co...ak/DSCF0079.jpg
http://img.photobucket.co...ak/DSCF0076.jpg
http://img.photobucket.co...ak/DSCF0078.jpg
http://img.photobucket.co...ak/DSCF0077.jpg

[ Dodano: Wto Lip 19, 2005 3:50 pm ]
Co do 1.8 D to wydaje mi się ze model rozpórki podobny do mojego powinien bez problemu pasować bo miejsca nad kolektorem jest nawet więcej niż u mnie a rozpórka moze być na równi z uszczelką która dolega do maski

WRiTTeR - 19 Lip 2005, 16:06

łokmen bardziej myslalem zeby zrobic to wlasnie tak jak ma paszczak, bo w twoich propozycjach wyjebac trzeba rure łaczącą dolot z filtrem powietrza ... hmmm pomyśle pomyśle....
Lokmen - 19 Lip 2005, 16:40

co byś nie robił to i tak ci ten dolot powietrza przeszkadza, po drugie jeśli chcesz zastosować rozwiązanie Paszczaka to co zrobisz z kolektorem ssącym :?:
Raffi13 - 19 Lip 2005, 17:45

ile jest miejsca między dolotem powietrza a maską w 1.3????????
adi08 - 19 Lip 2005, 19:14

Łokmen co z fotkami które Tobie wyslałem??? Jakoś ich ine widać na forum ;)
Fordon - 19 Lip 2005, 22:18

Lokmen druga opcja odpada... bo przy mocniejszym deptaniu w gaz te silniki strasznie sie przechylaja... i ten nieszczesny dolot... :cry: zobaczymy co ojciec Writtera wymysli z tego projektu...

Pozdrawiam

Nygers - 1 Kwi 2013, 18:58

Witam.
Chciałbym zrobić sobie taką rozpórkę, ale w internecie nie znalazłem prawie żadnych zdjęć rozpórki na aucie, jedynie kilka "z daleka". Przeszukałem całe forum, jednak niestety większość zdjęć wygasło. Czy mógłby ktoś wstawić jakieś fotki "z bliska" ? ( najlepiej z 1.1, ale każda się przyda )
Chciałem jeszcze spytać o ważniejszą rzecz, czyli o wymiary tej rozpórki (w sumie itak trzeba wymierzyć u siebie) i jaka powinna być średnica tej rurki żeby nie była za cienka ani za gruba.
Z góry dzięki :)

Krzysiek - 1 Kwi 2013, 19:30

Przednia rozpórka kielichów ( ta pod maską ) jest na allegro z GSG którą nie polecam no ale jest, a rozpórke do bagażnika możesz kupić u kolegi Loy'a na forum sprzedaje
Nygers - 1 Kwi 2013, 19:46

Ale jak się jest spawaczem, i ma się materiał pod rąsią, to chyba nie ma sensu wydawać kilku setek na rozpórkę, którą mogę zrobić sobie sam. Poza tym jestem typem człowieka, który woli zrobić coś samemu, nauczyć się czegoś przy okazji i zaoszczędzić trochę grosza . :)
Racja, sparco czy omp to to nie będzie, ale ja nie buduje auta do KJS-ów czy innych sportów, auto służy mi do jazdy na co dzień, i nie chce pakować w nie dużo kasy. Podchodzę do tego czysto hobbystycznie. :hihihi: Ale dzięki za info, czekam na odpowiedź z poprzedniego postu :)

blood_brother - 2 Kwi 2013, 02:04

Krzysiek: tak z ciekawości, czemu nie polecasz tej z GSG?
BuMeL - 2 Kwi 2013, 08:38

Bo pewnie nie widział rozpórki v.2
Krzysiek - 2 Kwi 2013, 15:54

Widziałem jedną rozpórkę od GSG dedykowaną do fiesty mk3 robioną przy pomocy użytkowników naszego forum. Mam ale odnośnie wykonania rozpórki ja do swojej bym jej nie zamontował.
BuMeL - 2 Kwi 2013, 17:15


Nygers - 2 Kwi 2013, 17:52

Dzięki za fotkę BuMeL :)
Znasz może średnicę tej rurki ? Jaką grubość najlepiej zrobić? Taka będzie okej ?
NOWITEK napisał/a:
Wykorzystałem zwykłą rurę ze szwem 32x1.5 wzmocniłem trochę na jej zagięciach.

PS. Wiem, że ma być bezszwowa :)

BuMeL - 2 Kwi 2013, 18:38

30mm, na wzmocnieniu 40mm.
Nygers - 3 Kwi 2013, 00:01

Dzięki :jupi:
bobson - 8 Kwi 2013, 12:24

Krzysiek napisał/a:
Widziałem jedną rozpórkę od GSG dedykowaną do fiesty mk3 robioną przy pomocy użytkowników naszego forum. Mam ale odnośnie wykonania rozpórki ja do swojej bym jej nie zamontował.


Nie siej fanaberii proszę. Według opinii rozpórka miała się giąć i ogólnie nic nie poprawić a chyba jeszcze pogorszyć. Poprawa w sztywności jest ogromna, z rozpórką nic się nie dzieje a nie jeżdze na miękkim zawiasie.

Qzyn - 8 Kwi 2013, 14:42

Ja tez o GSG slyszalem raczej dobre opinie.
rybek121 - 25 Cze 2013, 12:30

NOWITEK napisał/a:
Nie bardzo do śruby amorka bo siły przy rozpórce działałyby na ścinanie tej śruby w najlepszym wypadku upieprzy ci jej gwint. Ja mam mniej więcej zrobione tak jak na przedostatnim zdięciu które dał Łokmen wtedy siła rozkłada się równomiernie na kolumnie.


Z poprzedniej fiesty zostaly mi te duze podkladki, podmienilem je rurke powyginalem pospawalem i nie narzekam. Juz rok sie sprawuje bardzo dobrze. U mnie to wyglada tak:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group