Forum FiestaKlubPolska -

Mechanika ogólna - Luz na półosi napędowej

msk90a2 - 5 Kwi 2014, 19:09
Temat postu: Luz na półosi napędowej
Witam. Mam taki problem z moją Mazdą 121 (odpowiednik fiesty MK4) że jak zmieniam biegi i puszczam sprzęgło to słychać stuknięcie. Niedawno byłem na podnośniku i okazało się że lewa półoś napędowa ma luz obrotowy (nie na boki). W prawej półosi luz był minimalny. W dodatku dźwięk jaki występował przy poruszaniu lewym kołem był podobny do tego stukania przy zmianie biegów.
Więc moje pytanie brzmi - czy ten luz na półosi (dosyć spory) jest groźny? Można tak jeździć? Co może być jego przyczyną? I czy naprawa będzie prosta/tania czy może kosztowna?

diodalodz - 5 Kwi 2014, 20:42

Taki urok fordów po 1996 roku. Problem dotyczy mondeo mk3, fiest mk4/5/6, focusów itd. Uszkodzeniu ulegają przeguby wewnętrzne zazwyczaj. Co do konsekwencji to bywa różnie. Czasami przegub się ukręca nagle. Czasami przenosi wibracje, głównie przy przyspieszaniu, dodatkowo stuki przy zmianach biegów.
Metod rozwiązania problemu jest kilka:
- używana półoś
- nowa półoś z zamiennika
- przegub wewnętrzny (długi czas był niedostępny, ale niedawno widziałem jakieś zamienniki)
- wysyłka do Torunia do regeneracji.

TSRules - 6 Kwi 2014, 13:12

ale też nie zawsze to musi być stukanie od półosi, może być od poduszki skrzyni czy silnika, bo często też stuka przy wrzucaniu na luz na postoju, warto to też sprawdzić

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group