Forum FiestaKlubPolska -

Silniki diesla - [MK7] Uszkodzony wirnik turbo - przyczyna?

Dywiko - 20 Wrz 2013, 08:44
Temat postu: [MK7] Uszkodzony wirnik turbo - przyczyna?
Witam wszystkich,
Posiadam Fiestę MK VII z silnikiem 1.6 TDCi. Jestem w trakcie regeneracji turbo. Dostałem telefon od firmy, która zajmuje się moją turbosprężarką, że należy sprawdzić cały układ dolotowy pod kątem zanieczyszczeń oraz nieszczelności, ponieważ wirnik musiał oberwać jakimś ciałem obcym. Na szybko sprawdziłem i niby nic nie ma. Przeczytałem kilka artykułów na tej stronie, odnośnie układu doładowania i powiem szczerze... nie widzę innej możliwości dostawania się zabrudzeń. Jakieś sugestie? powiedziano mi, że sytuacja może się po pewnym czasie powtórzyć, czego bardzo bym nie chciał.

Puff - 20 Wrz 2013, 11:20

Jeśli Cię nie robią w konia, to mogłeś mieć kawałek kamyczka gdzieś między warstwami filtra powietrza - kiedyś mógł zostać wciągnięty w wirnik i zrobił się młyn. Kamyczek nie musi być duży, żeby zrobił masakrę z turbosprężarką - wałek potrafi się kręcić z prędkością grubo przekraczającą 100'000 obrotów na minutę - to jest przepotężna siła i tak naprawdę większy paproch może wyrządzić szkodę.

Ściągnij dolot, wyczyść go (nic nie tracisz), załóż potem nowy filtr powietrza i sprawdź dwa razy czy dolot jest pusty przed podłączeniem go do zimnej strony turbo :)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group