Forum FiestaKlubPolska -

Ubezpieczenia i rejestracja aut - Akcyza od samochodu sprowadzonego z zagranicy

van - 30 Lis 2010, 20:17
Temat postu: Akcyza od samochodu sprowadzonego z zagranicy
Czytam, czytam i już zgłupiałem. Czy jest jakiś termin w którym należy zgłosić się do urzędu celnego celem opłaty akcyzy za samochód sprowadzony ? Podobno jest ileś dni od przekroczenia granicy, ale jak oni mogą to sprawdzić ?
JoeMix - 30 Lis 2010, 20:44

van81 napisał/a:
Podobno jest ileś dni od przekroczenia granicy, ale jak oni mogą to sprawdzić ?
Na kwicie z granicy nie ma daty?
van - 30 Lis 2010, 22:00

nie ma czegoś takiego jak kwit z granicy bo granic nie ma
auto jest zarejestrowane, ma przegląd i ubezpieczenie nie ma tablic wyjazdowych, umowa kupna-sprzedaży ma datę

elmek13 - 30 Lis 2010, 22:03

30 dni na rejestracje samochodu, 7 dni do zgłoszenia do skarbówki.
tommirs - 4 Sie 2011, 08:49

Podpinam się pod temat bo wybieram się po autko do kraju UE.

chyba jest 5 dni na akcyzę, ale jak to liczą od daty kupna sprzedaży?
trochę trudna sprawa...mało czasu w niektórych przypadkach.

Nie wiecie jak jest z współwłascicielem (jako nabywca)? trzeba od razu wpisać na umowie ze sprzedawcą?
Jakie są procedury? macie jakiś faq na ten temat?

elmek13 - 4 Sie 2011, 09:20

tommirs, jeżeli mnie pamięć nie myli 7 dni, na akcyzę. Jeżeli wybierasz się do UE wydrukuj koniecznie umowę w danym języku i polskim np. ENG-POL itp (oszczędzi ci to tłumaczenia). Jeśli nie masz chętnie ci wyślę. 30 dni jest na zarejestrowanie auta. Koszty musisz ponieść na NFOŚiGW Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.( opłata na poczcie ) 500 zeta ( haracz ). A jak z akcyzą nie wiem chyba od wartości samochodu (ceny zakupu) ale oni i tak jadą ze swoich książek EUROTAX. To tyle co pamiętam.
mieszko - 4 Sie 2011, 11:24

Jak cena zakupu budzi wątpliwości to korzystają z magicznych ksiąg więc jak zaniżać to z głową...
Pele - 4 Sie 2011, 12:57

W przypadku dokonania nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego Podatnik powinien:

1.złożyć deklarację uproszczoną (AKC-U) do właściwego naczelnika urzędu celnego (w przypadku podatników z terenu województwa Zachodniopomorskiego - w Szczecinie lub w Koszalinie) w terminie 14 dni, licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego (wskazanego w ustawie), nie później jednak niż w dniu rejestracji samochodu osobowego na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Formularz deklaracji możliwy również do pobrania np. na stronie internetowej Służby Celnej – adres: www.clo.gov.pl w zakładce FORMULARZE)

2.dokonać obliczenia i zapłaty podatku na rachunek Izby Celnej w Szczecinie (wyłącznie dla podatników z terenu woj. Zachodniopomorskiego) w terminie 30 dni, licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego, nie później jednak niż w dniu rejestracji tego pojazdu na terytorium kraju. Numer konta bankowego Izby Celnej w Szczecinie – 22 1010 1599 0029 0322 2400 0000. W tytule przelewu należy wpisać: „Akcyza od samochodu osobowego w nabyciu wewnątrzwspólnotowym”, imię i nazwisko podatnika, Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP), numer nadwozia samochodu (VIN).

3.złożyć wniosek o wydanie dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy na terytorium RP (o ile podatnik zamierza zarejestrować pojazd, gdyż dokument ten jest niezbędny dla potrzeb rejestracji). Do wniosku o wydanie dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy na terytorium RP, należy załączyć potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 17 zł wpłaconej na konto organu podatkowego właściwego ze względu na siedzibę naczelnika urzędu celnego (odpowiednio w przypadku woj. Zachodniopomorskiego - Prezydent Miasta Szczecin lub Prezydent Miasta Koszalin) Deklarację AKC-U, jak również wniosek o wydanie dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy na terytorium RP. Dokumenty można złożyć do właściwego Naczelnika Urzędu Celnego osobiście - w siedzibie Urzędu Celnego w Szczecinie oraz w Oddziałach Celnych podległych obu urzędom (za wyjątkiem OC Nabrzeże Łasztownia), przez pełnomocnika lub przesłać drogą pocztową.

Zobowiązanie podatkowe powstaje z dniem zaistnienia zdarzenia, z którym ustawa podatkowa wiąże powstanie takiego obowiązku

Wziąłem to ze strony Izby Celnej w Szczecinie. Powinny obowiązywać te same zasady w całym kraju. Czyli że na akcyzę masz 30 dni od podpisania umowy a deklarację musisz w ciągu 14 dni złożyć.

1. Samochody osobowe o pojemności skokowej silnika do 2000 cm3 (włącznie) – 3,1%
2. Samochody osobowe o pojemności skokowej silnika powyżej 2000 cm3 – 18,6%

gniewny - 4 Sie 2011, 13:52

chciałem dodać od siebie, że mi jakże 'przemiła' pani w skarbówce powiedziała, że mam 14 dni a byłem po miesiącu bo myślałem, że tyle właśnie jest...powiedziała też, że za przekroczenie 14 dni jest kara, ale nie wystąpiła z wnioskiem w moim przypadku (czyli jednak w pewnym sensie była miła)...napisałbym to, ale Pele, już wszystko chyba napisał lepiej niż ja :)
tommirs - 4 Sie 2011, 19:40

dzięki chłopaki, czyli wszystko ok, na to jestem przygotowany.

Jutro lecę na Litwę :) ))) grunt, że jest w EU, damy radę


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group