Forum FiestaKlubPolska -

Ubezpieczenia i rejestracja aut - Podatek od zakupu samochodu

Mafios - 6 Sie 2009, 14:58
Temat postu: Podatek od zakupu samochodu
Mam pytanie czy majac auto zakupione od osoby prywatnej ponizej 1000zl to musze isc do skarbowki i placic podatek ? czy moge od razu pojsc i zarejestrowac fure na siebie
Terrorist - 6 Sie 2009, 15:00

ponizej tysiaca zlotych nie obowiazuja oplaty skarbowe idziesz i rejestrujesz od reki :)
kaczoro - 6 Sie 2009, 15:01

Możesz iść od razu do wydziału komunikacji zarejstrować auto :yes:
Freeman - 6 Sie 2009, 20:13

Ale jest jeszcze kwestia taka czy według US to auto jest faktycznie warte poniżej tysiąca, bo oni mają swoje ceny i wg nich naliczają podatek.
McLfan - 6 Sie 2009, 20:18

Freeman, nie wiem, może się wygłupię, ale nie masz IMO racji. przedstawiasz umowę kupna/sprzedaży i od tego się nalicza. Nie kupowałem auta poniżej 1000zł, to nie wiem, ale chyba jest tak samo. Idziesz, przedstawiasz umowę i masz spokój.

Jeśli chodzi o akcyzę i sprowadzanie aut, to wtedy sprawdzają rzeczywistą wartość. Po 1Eurowych przekrętach się nauczyli.

Freeman - 6 Sie 2009, 20:30

Zanim weszliśmy do Unii kupiłem samochód. Kupiłem go za 1000 zł bo był uszkodzony i tyle było w umowie. Gdy poszedłem do skarbówki to liczyli mi podatek od 2000 bo taką mieli średnią cenę. Jeśli bym się nie zgadzał to musiałbym powołać rzeczoznawce, którego bym opłacił.
McLfan - 6 Sie 2009, 20:39

Nie wiem, ja w kwietniu opłacałem swój zakup, to tylko pokazałem umowę kupna/sprzedaży i tyle.
Freeman - 6 Sie 2009, 20:46

Może się coś zmieniło? Albo cena jaką płaciłeś zgadzała się mniej więcej z ich wykazem?
McLfan - 6 Sie 2009, 20:48

Nie sprawdzała nawet, o ile dobrze pamiętam. Kwota za auto- 1700, chciałem zapłacić 35zł, bo mi się pochrzaniło, to mnie upomniała, że 34 ma być. I nic więcej. Wzór wypełnienia podsunęła i do widzenia. :-P
kaczoro - 6 Sie 2009, 20:52

Freeman ma rację, jednak dotyczy to głównie nowszych samochodów, których cena na umowie jest podejrzanie niska.
Ja np. byłem w US przed rejstracją mojego BMW e30 '85rok i jak tylko pani usłaszała datę produkcji samochodu to machnęła ręką i skierowała do wydziału komunikacji :rotfl:

Pozdrawiam.

arecki - 6 Sie 2009, 20:53

McLfan napisał/a:
przedstawiasz umowę kupna/sprzedaży i od tego się nalicza.


:-) kup sobie samochód za 20 000, wpisz w umowie 2000 ciekawe od jakiej kwoty Ci naliczą podatek :P US ma swoje wyceny i wg. nich jest pobierany podatek. Nawet jak jest auto kupione za kwotę poniżej 1000, a u Nich będzie ten rocznik i samochód w średniej cenie 2000 to zapłacisz podatek od 2000. Ja tak miałem jak kupiłem swój pierwszy samochód, w umowie było wpisane 900 zł i że jest uszkodzony, a mimo wszystko płaciłem podatek od 3000 zł bo tyle wtedy stał...a bawienie się w takich przypadkach w rzeczoznawcę mija się z celem, poza tym to jest 2% a nie 20 :P nie skąpić :P

JoeMix - 6 Sie 2009, 22:05

Freeman napisał/a:
Ale jest jeszcze kwestia taka czy według US to auto jest faktycznie warte poniżej tysiąca, bo oni mają swoje ceny i wg nich naliczają podatek.
Dokładnie, nawet jak masz poniżej 1000 to wypadało by iść do US i drapnąć pieczęć na umowie, bo podatek nie płaci się z ceny na umowie tylko z widzami się urzędu i działa to tak, auto warte 50000:
- na umowie masz wpisane 20tyś - sorry, coś pan kręci, rynkowa wartość to 47tyś i od tylu pan zapłaci,
- na umowie masz 46tyś, to nam by się zgadzało pałacisz od ceny z umowy,
- na umowie jest 75tyś, no to pana problem że tak drogo pan kupił,
czyli zawsze jesteśmy w tyłek kopani,,, niestety :(

sowa - 6 Sie 2009, 23:18

bliski znajomy kupował auto które na umowie mialo 950 zł a wg eurotaksu cos ponad 2 tys. Auto miało zaniżoną wartość ze względu na stan 'do remontu'.
Przed rejestracją byl w US zapytac czy musi cokolwiek wypelniac itc. Przy takiej kwocie odesłali go z kwitkiem, ale kazali przechowywać faktury/ paragony dowodzace przeprowadzonego remontu na wypadek kontroli.
US dostaje w WK papiery o noworejestrowanych pojazdach i porównuje je z zapłaconymi podatkami. Wybiera sobie przypadki do kontroli. (tak tłumaczył pan w US podkreślając konieczność przechowywania kwitów dotyczących napraw).


Jesli to xrka to mozesz spac spokojnie :-)

anjko - 8 Sie 2009, 17:30

Słuchajcie że tak sie podepne pod temat. Jako że już dawno nie kupowałem auta zarejestrowanego w Polsce tak sie składało że wszystkie były sprowadzone. Wiadomo po sprowadzeniu normalna procedura,
Ale ostatnio przerejestrowywałem na siebie auto które było zarejestrowane na moją mamę. Spisaliśmy umowę na 6 tyś karta pojazdu i tablice w rękę i prosto do wydziału komunikacji. Auto przerejestrowałem za dwa tygodnie po odbiór stałego dowodu rejestracyjnego. I tu jest problem bo nawet przez myśl mi nie przeszło że mam iść do US, a z tego co tu czytam to powinienem :-)

arecki - 8 Sie 2009, 17:37

US jest w sumie najważniejszy (nie licząc OC) bo bez przerejestrowania to możesz sobie jeździć spokojnie...
Freeman - 8 Sie 2009, 20:40

Tak naprawdę bez pieczątki z US wydział komunikacji nie zarejestruje auta (chyba)
arecki - 8 Sie 2009, 20:47

Freeman napisał/a:
Tak naprawdę bez pieczątki z US wydział komunikacji nie zarejestruje auta (chyba)


zarejestruje :hihihi:

JoeMix - 8 Sie 2009, 20:51

arecki, zależy od wydziału,,,
arecki - 8 Sie 2009, 20:57

JoeMix napisał/a:
arecki, zależy od wydziału,,,


a raczej od ludzi...BTW w każdym bądź razie można ( sam tak robiłem :P )

anjko - 8 Sie 2009, 21:38

Freeman napisał/a:
Tak naprawdę bez pieczątki z US wydział komunikacji nie zarejestruje auta (chyba)


Właśnie dlatego jestem zdziwiony bo WK w
Zielonej Górze należy do bardziej problematycznych w Polsce i to wiadomo nie od dziś.
Jak zarejestrowałem auto bez problemów to myślałem że to już wszystko.
W poniedziałek w takim razie trzeba z.....ć do US co by jakiejś kary nie naliczyli później.

sowa - 8 Sie 2009, 22:31

14 dni od daty na umowie....2% od kwoty na umowie...... mogła ci mama troche opuscic z ceny <8>
anjko - 8 Sie 2009, 23:18

14 dni fajnie już minęło 56 :) a co do ceny to opuściła bo galaxy za 6 tyś to i tak podejrzane :)
Musiałem odkupić od mamy swoje auto żeby muc je sprzedać komu innemu ale to długa historia i mniejsza z tym :)

sowa - 8 Sie 2009, 23:22

bedziesz musial napisac pisemko ze strasznie ubolewasz ze nie zaplaciles w terminie;) najlepiej z jakims powodem.....mialam tak przy szklarni bo do us poszlam po 30 chyba dniach <8>
JoeMix - 9 Sie 2009, 09:04

Jak ostatnio przerejestrowywałem auto po 3 latach od zakupu to też musiałem podatek zapłacić i problemów nie było,,,
Pele - 9 Sie 2009, 13:30

Jak na umowie będzie za mało to i tak policzą po średniej cenie rynkowej. Otworzy jakąś książeczkę z cenami aut i od tego wyliczy podatek. :)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group