Forum FiestaKlubPolska -

Mechanika - [MK3] Pedał sprzęgła w podłodze - zerwana linka

FreeHack - 13 Kwi 2009, 00:51
Temat postu: [MK3] Pedał sprzęgła w podłodze - zerwana linka
Witam szanownych Forumowiczów!

Korzystając z okazji życzę Wszystkim wesołych Świąt Wielkiej Nocy. W dniu wczoraszjym, wybierając się na uroczystośc celebracji wymienionego wcześniej Święta, spotkało mnie niemiłe wydarzenie związane z ukochaną Fofi. Mianowicie, podczas redukcji biegu z 2 na 3, pedał sprzęgła wpadł w podłogę akcentując to metalicznym zgrzytem. Zjechałem na parking przy drodze, otworzyłem maskę i okazało się, że widełki przytwierdzone do skrzyni biegów i sterowane linką sprzęgła są całkowicie luźne - pękła linka sprzęgła. Czy do jej wymiany wystarczy mi parking przed blokiem? Zerknąłem co prawda do książki "sam naprawiam..." i generalnie operacja ta jest przedstawiona w dwóch zdaniach. Mam dwa, podstawowe pytanka:

1) Czy do wymiany wystarczy mi nowa linka, odbezpieczenie zaczepu przy widełkach linki od strony skrzyni biegów i odbezpieczenie jej po stronie pedału sprzęgła?

2) Czy podczas zakładania pozostaje mi wsunąć linkę sprzęgła od strony silnika i jej zaczepienie do pedału sprzęgła, czy konieczna będzie dodatkowa regulacja?

Operację powyższą będę wykonywał po raz pierwszy w życiu, więc jeśli ktokolwiek byłby tak życzliwy i podzielił się ze mną spostrzeżeniami związanymi z tym przedsięwzięciem, bedę bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam serdecznie,
FreeHack

JoeMix - 13 Kwi 2009, 08:41

Na start wystarczy NOWA linka, nie wiadomo czemu pękła stara, jak po jej wymontowaniu w miejscu gdzie strzeliła będzie pordzewiała - no to będzie przyczyna, jak powodu zerwania nie będzie widać - to może się okazać że są problemy ze sprzęgłem, ale na start wystarczy zmienić linkę, no chyba że ta nie pękła, a szlag trafił zębaty element na pedle i linka zrobiła się tylko strasznie luźna,,,

Odczepiając starą unieś pedał sprzęgła do góry i ręka przesuń ten tryb na nim tak by dało się wyczepić starą linkę, zaczep nową, przy skrzyni też, regulacja jest nieco skomplikowana i trudna do wykonania pod blokiem, ale myślę że dasz radę. Jak już zamontujesz nową linkę, wsiać do auta i 3-4 razy naciśnij pedał sprzęgła, będzie słychać strzelanie, za każdym naciśnięciem pedał będzie miał inną twardość, po 3-4 razach powinien się ułożyć - koniec regulacji, jak sprzęgło jest dobre, auto gotowe do drogi. Operacja na 15 minut pod blokiem, z narzędzi potrzebne są sprawne palce

FreeHack - 13 Kwi 2009, 12:56

JoeMix dziękuję serdecznie za odpowiedź i wskazówki. Jutro będę walczył.

Pozdrawiam

[ Dodano: Wto Kwi 14, 2009 23:44 ]
Dzisiaj z samego rana zajrzałem do wspomnianej wcześniej linki sprzęgła. Wymontowałem bez większych problemów - linka ujawniła swoje dwie części - zerwana. Jednak nie jest to jedyny problem. Otóż okazuje się, że widełki wyłączania sprzęgła na skrzyni biegów, są całkowicie zablokowane w jednym położeniu, wobec czego montaż nowej linki to nie wszystko. Macie jakiś pomysł, co może być ewentualnie przyczyną takiego stanu? Dodam, że biegi mogę wrzucać gdy silnik jest wyłączony - oczywiście bez udziału widełek sterowania sprzęgła. Za wszelkie podpowiedzi i sugestie, dziękuję.

Pozdrawiam


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group