Forum FiestaKlubPolska -

Tuning mechaniczny - rozporka

Daras84 - 26 Lut 2007, 11:58
Temat postu: rozporka
na srube rzymska zaklada sie na aucie z kolami podniesionymi w powietrzu ?
Mafios - 26 Lut 2007, 12:15

ale ktora rozporke ?
NOWITEK - 26 Lut 2007, 12:24

Ja zakładałem normalnie "na kołach"
Daras84 - 26 Lut 2007, 13:20

przednia a jest jakas roznica czy przod czy tył??
marcel20 - 26 Lut 2007, 13:54

Dla mnie przednia rozpóka w fieście to porażka...
Z tego co widziałem (może nie wszystkie takie są) jest od początku wygięta.
Właśnie z bracholem niedawno dyskutowaliśmy, że pod wzgledem wytrzymałości tzn. przenoszenia i rozkładu napreżen
takie coś to placebo...Być może w niewielkim stopniu usztywnia, ale sama w sobie minimalnie sie składa. Co innego jakby była prosta i płaska-wtedy to by zdało egz.

QBOSS - 26 Lut 2007, 14:14

Dokładnie ,i nie ważne z czego będzie zrobiona ,przy naprężeniach zawsze będzie ulegała w jakimś tam stopniu , moja rozpórka na zgięciach ma wzmocnienia w postaci trójkątów stalowych które zapobiegają rozciąganiu, akurat w tym przypadku nie liczy się wygląda ale jakość wykonania
NOWITEK - 26 Lut 2007, 14:52

Czyli co według was "fachowcy" rozpórka gięta NIC nie daje? :)
marcel20 - 26 Lut 2007, 14:59

NOWITEK napisał/a:
Czyli co według was "fachowcy" rozpórka gięta NIC nie daje?


Fachowcy rozumiem napisałeś z przekąsem...
Powiem ci tak za fachowca sie nie mam, ale już troche na temat sie uczyłem i dalej
ucze i napewno nieudowdnisz mi, że belka prosta jest bardziej podatna na zginanie niż
ta sama belka już wygięta z tego samego materiału, po tych samych procesach cieplnych (np. ulepszanie cieplne, czu utwardzanie dyspersyjne).

Tak więc być może daje coś, ale niewiele-> wszystko zależy od twojej wiary w to :D

Dlatego według mojej skromnej opini to jest jedna wielka lipa (bynajmniej w tym przypadku)

Lokmen - 26 Lut 2007, 17:49
Temat postu: Re: rozporka
Daras84 napisał/a:
na srube rzymska zaklada sie na aucie z kolami podniesionymi w powietrzu ?
tak - i przed opuszczeniem samochodu na ziemię napina się ją

marcel20 napisał/a:
Właśnie z bracholem niedawno dyskutowaliśmy, że pod wzgledem wytrzymałości tzn. przenoszenia i rozkładu napreżen
takie coś to placebo...Być może w niewielkim stopniu usztywnia, ale sama w sobie minimalnie sie składa. Co innego jakby była prosta i płaska-wtedy to by zdało egz.
przecież te rozpórki nie są robione z cienkiego drutu - jak jest dobra stal lub aluminium o odpowiedniej głubości to nie ma problemu rozpórka spełni swoje zdanie. Odradzam kupowanie pseudorozpórek za 199zł bo te dosłownie potrafią sie giąć w ręcach
Daras84 - 26 Lut 2007, 18:17

dzieki Łoki
marcel20 - 26 Lut 2007, 21:18

Łokmen napisał/a:
przecież te rozpórki nie są robione z cienkiego drutu - jak jest dobra stal lub aluminium o odpowiedniej głubości to nie ma problemu rozpórka spełni swoje zdanie.


Aluminium niepolecam... no może z jakimiś dodatkami stopowymi.
Wiadomo że stand. wygieta rozpórka sie niezegnie, nie o tym pisałem-> źle pojumujesz
moje wypowiedzi...Tylko o tym, że to niespełnia w 100% swojego przeznaczenia...
Taki przereklamowany bajer...w który większość wierzy.Więc po co płacić za półśrodki ???
Lepiej i taniej by wyszło jakbyś sam wspawał sobie kawał płaskiej rury między kielichami hehe

Lokmen - 26 Lut 2007, 21:21

marcel20 napisał/a:
Tylko o tym, że to niespełnia w 100% swojego przeznaczenia
jak to nie spełnia - ma usztywniać bude i usztywnia - jeśi sie komuś gnie to znaczy ma gówno z gównianego materiału nie rozpórke
marcel20 - 26 Lut 2007, 21:23

Łokmen napisał/a:
marcel20 napisał/a:
Tylko o tym, że to niespełnia w 100% swojego przeznaczenia
jak to nie spełnia - ma usztywniać bude i usztywnia - jeśi sie komuś gnie to znaczy ma gówno z gównianego materiału nie rozpórke


Jeszcze raz to "usztywni", ale nie w takim stopniu jak płaska prosta rozpórka, a jak sie
coś robi to z natury raz a dobrze chyba co??

Lokmen - 26 Lut 2007, 21:25

ta dyskusja do niczego sensownego nie prowadzi - ty z bratem opieracie sie na teorii a ja to mam w samochodzie wiec wiem co pisze
marcel20 - 26 Lut 2007, 21:31

Cytat:
ta dyskusja do niczego sensownego nie prowadzi - ty z bratem opieracie sie na teorii a ja to mam w samochodzie wiec wiem co pisze


Też tak myśle... :)
Zabardzo pewne rzeczy poznaje od podszewki
(uwielbiam matalurgie) żeby godzić sie z tym co produkuje rynek...
Ale jak ci to służy to okey... :D

QBOSS - 27 Lut 2007, 07:36

Łokmen napisał/a:
ta dyskusja do niczego sensownego nie prowadzi - ty z bratem opieracie sie na teorii a ja to mam w samochodzie wiec wiem co pisze


Ja nie wątpię że tak jest , ale marcel ma racje i nie jedna osoba znająca się na materiałach powie ci to samo ,ja osobiście jeździłem wcześniej na zwykłej nie wzmacnianej rozpórce i mój ojciec powiedział od razu ze to nic ci nie da dopiero później przesiadłem sie na tą którą mam obecnie i jak dla mnie różnica jest odczuwalna

PumaRST - 27 Lut 2007, 07:48

a ja sie wtrące w ten temat.
którędy wy przepchniecie rozpórke prostą w FoFI z silnikiem CVH/Zetec?? chcąc nie chcąc ona musi być wygieta. a jesli usztywnimy ją na gieciu to spełni swoje zadanie.

NOWITEK - 27 Lut 2007, 08:36

[quote="marcel20]
Powiem ci tak za fachowca sie nie mam, ale już troche na temat sie uczyłem i dalej
ucze i napewno nieudowdnisz mi, że belka prosta jest bardziej podatna na zginanie niż
ta sama belka już wygięta z tego samego materiału,
Tak więc być może daje coś, ale niewiele-> wszystko zależy od twojej wiary w to :D

Dlatego według mojej skromnej opini to jest jedna wielka lipa (bynajmniej w tym przypadku)[/quote]

Zadałem proste pytanie a Ty takie pierdoły wypisujesz. Oczywiście że belka gięta jest bardziej podatna na zgięcie/ściskanie jakie wystepuje między kielichami, tylko w mało którym aucie jest możliwość wykorzystania prostej belki.

Daras nie wspominał też o jaką rozpórkę chodzi (tzn z czego jest wykonana) a Ty z góry stwierdziłeś że można ją sobie.....

"aluminium nie polecam" :lol: Nie słyszałem też żeby ktoś zrobił rozpórkę z czystego aluminium :lol: bo taką to faktycznie można sobie wsadzić.

Wystarczy podnieść auto typu Fiesta na podnośniku i widać jak "miękkie" jest nadwozie samonośne. Jeżdżąc po naszych kochanych drogach (zwłaszcza na sportowym zawieszeniu)kielichy mcpherson-a cały czas "pracują" i to nie w minimalnym stopniu, tak że mnie narazie nie przekonałeś.

QBOSS - 27 Lut 2007, 08:45

Cytat:
a jesli usztywnimy ją na gieciu to spełni swoje zadanie.


Dokładnie ,ewentualnie kupić już tak przygotowaną :)

Żółwik Tuptuś - 27 Lut 2007, 09:13

Teoria jest wtedy kiedy znamy wszystkie mechanizmy i prawidła według których powinno działać dane urządzenie , ale ono nie działa

Praktyka jest wtedy kiedy dane urządzenie działa wbrew teoretycznym założeniom , lub bez znajomości ich przez budowniczego

My tutaj łączymy teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dla czego .

Co do " bezsensowności " giętych rozpórek to proponuję wizytę w łodzi i obejżenie mk1 rst które posiada nicniedające rozpórki oraz tego po pozostało z golfa 1 gti ( którego właściciel wyznawał zasadę prezentowaną przez Marcela )

Ale ja sienie znam

marcel20 - 27 Lut 2007, 14:26

NOWITEK napisał/a:
Zadałem proste pytanie a Ty takie pierdoły wypisujesz.


Te pierdoły to dwa lata mechaniki technicznej i inżynierii materiałowej żeby ci najprościej
jak sie da wyjaśnić w miare obrazowo, ale cóż ....

Tu nietrzeba wiele filozofiii :
PumaRST napisał/a:
chcąc nie chcąc ona musi być wygieta. a jesli usztywnimy ją na gieciu to spełni swoje zadanie.


Popieram w 100%.

Ale sie zrobił temat hehe lekki spam, ale jak widze jak co niektórzy łykają te wszystkie
gadżety tuningowe to aż sie śmiac chce...

NOWITEK - 27 Lut 2007, 14:53

marcel20 napisał/a:
PumaRST napisał/a:
chcąc nie chcąc ona musi być wygieta. a jesli usztywnimy ją na gieciu to spełni swoje zadanie.


Popieram w 100%.

...


No to się zdecyduj czy spełni swoje "zadanie" czy nie bo na początku piszesz że gięta rozpórka to porażka a teraz w 100% popierasz Pumę

marcel20 - 27 Lut 2007, 15:00

NOWITEK napisał/a:
No to się zdecyduj czy spełni swoje "zadanie" czy nie bo na początku piszesz że gięta rozpórka to porażka a teraz w 100% popierasz Pumę


No zaczołeś w końcu czytać to co pisze :)

Jeśli chodzi o fieste nie ma możliwości dostania płaskiej rozpórki (której jestem zwolennikiem) , jeśli tak bardzo
jesteś za i wierzysz w te "wypukłe", to aby spełniała w jakimś stopniu
to co ma spełniać (usztywniać) to jest jedyne wyjście :)

Taka jest moje zdanie na ten temat i niesądze żeby sie zmieniło.

Żółwik Tuptuś - 27 Lut 2007, 19:42

chyba jużwyczerpaliśmy temat prawda ?

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group